پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی تردیدهایی را در مورد کاهش شکاف عرضه و تقاضا در بازار انرژی در طی چند ماه گذشته مطرح کرد، قیمت نفت امروز نیز شاهد افت بیش از یک درصد بود.

قیمت نفت باز هم کاهش یافتبه گزارش راتین بورس به نقل از خبرنگاران جوان،  به نقل از رویترز، پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی تردیدهایی را در مورد کاهش شکاف عرضه و تقاضا در بازار انرژی در طی چند ماه گذشته مطرح کرد، قیمت نفت بعد از کاهش در جلسه گذشته، امروز نیز شاهد افت بیش از یک درصد بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۷۷ سنت، معادل ۱.۲۴ درصد کاهش به ۶۱ دلار و ۴۴ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۶۰ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت به ۵۵ دلار و ۱۰ سنت رسید.

کاهش قیمت ها بدان معناست که قیمت شاخص های مهم نفتی هم اکنون نسبت به بالاترین رقم ها از سال ۲۰۱۵ تاکنون که هفته گذشته به ثبت رسید، حدود ۵ درصد افت کرده است.

سوکریت ویجایاکار، مدیر موسسه مشورتی تریفکتا در این باره گفت: پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی چشم اندازی تیره و تار را برای آینده نزدیک پیش بینی کرد، قیمت نفت به شدت کاهش یافته است. این کاهش قیمت به دلیل به راه افتادن جو فروش به قیمت پایین در بازار سایر کالاها، شدت بیشتری یافته است.

آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود پیش بینی اش از میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در امسال و سال آینده میلادی را ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داده و به ۱.۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۷ و ۱.۳ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ رسانده است.

این کاهش پیش بینی رشد تقاضا بدان معناست که مصرف نفت آن‌گونه که بسیاری انتظار داشتند، در سال آینده از مرز ۱۰۰ میلیون بکشه در روز عبور نخواهد کرد، در حالی که پیش بینی می شود میزان عرضه از این رقم فراتر برود.

این در حالی است که اوپک در گزارش جدید خود که دو روز پیش منتشر شد پیش بینی کرده که میزان تقاضا برای نفت شاهد رشدی قوی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *