بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از ایرنا

 

ژنو – دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با وزیران خارجه ۱+۵ و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جلسه مشترک تشکیل دادند.

 

 این نشست در آخرین ساعات پایانی روز شنبه به وقت محلی تشکیل شد تا طرفین آخرین تلاش ها و رایزنی ها را برای هر چه بیشتر نزدیک کردن دیدگاه های خود انجام دهند.

در این نشست ظریف با اشتون و نیز همتایان آمریکایی، انگلیسی، روسی، فرانسوی و آلمانی خود به ترتیب جان کری، ویلیام هیگ، سرگئی لاوروف، لوران فابیوس و گیدو وستروله و معاون وزیر خارجه چین آخرین رایزنی ها و مذاکرات را انجام خواهد داد.

پیش از این نشست، اعضای ۱+۵ با اشتون نشست مشترکی داشتند.

هم اکنون حدود ۲۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی در مرکز کنفرانس های بین المللی در شهر ژنو، بی صبرانه منتظر انعکاس نتایج سه روز مذاکرات فشرده، سخت و جدی ایران با ۱+۵ هستند.

گرچه برخی رسانه ها و تحلیلگران پیش از اعلام رسمی نتایج مذاکرات، پیشاپیش به سوی تحلیل های خود بر اساس سمت و سو گرایشات خاص شان رفته اند، اما آنچه موجب تعجب شده است، اظهارات بحث برانگیز «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه و کارشکنی های اوست.

البته با تاملی دقیق، این رفتار فرانسه چندان عجیب به نظر نمی رسد چرا که از دیدگاه برخی دیپلمات ها، پاریس نه تنها در جستجوی منافع خود در این مذاکرات است، بلکه سنگ رژیم صهیونیستی را نیز به سینه می زند.

برخی دیپلمات ها، این رویکرد و رفتار فرانسه را نوعی تقسیم کار میان اتحادیه اروپا و آمریکا می دانند؛ حالا آخرین رایزنی ها میان طرفین در حال انجام است تا مشخص شود که سرانجام ساعت ها مذاکرات چند جانبه ، دو جانبه و سه جانبه، امشب چگونه در ژنو رقم می خورد. آیا این مذاکرات همچون هوای ابری و بارانی این روزهای ژنو تا دور دیگر مذاکرات باقی می ماند یا اینکه از شدت ابری بودن آن کاسته شده و یا در خوشبینانه ترین حالت همچون پس از یک هوای بارانی، آفتابی و دلپذیر می شود؟