بر اساس گزارش راتین بورس و به نقل از بورس نیوز گزارشات ۹ ماهه رسیده به بازار به شرح زیر می باشد:

 

خاور:

شرکت ایران خودرو دیزل با ۱۶۰ میلیارد تومان سرمایه برای هر سهم در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۲ براساس عملکرد واقعی دوره ۹ ماهه مبلغ ۱۳۷۶ ریال زیان پیش بینی کرده و دوره مورد بررسی را با تحقق ۷۶ درصدی به پایان برده است.

“خاور” که پیش بینی قبلی را مبلغ ۴۲۱ ریال زیان به ازای هر سهم اعلام کرده بود علت افزایش ۲۲۷ درصدی زیان را کاهش تولید و فروش اعلام کرده است.

گفتنی است این شرکت در دوره ۹ ماهه مواد اولیه ۵۱ درصدی وارداتی خود را با نرخ هر دلار ۳۰.۸۶۷ ریال و فروش ۵ درصدی صادراتی را با نرخ هر دلار ۳۰.۸۶۷ ریال تسعیر نموده است.

 

خساپا:

شرکت یک هزار و چهل میلیارد تومانی سایپا پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۲ براساس عملکرد واقعی دوره ۹ ماهه را منتشر کرده است.

“خساپا” برای هر سهم در سال مالی ۹۲ مبلغ ۴۳۵ ریال زیان خالص پیش بینی کرده که در دوره ۹ ماهه ۸۶ درصد از آن را محقق نموده است.

این شرکت بزرگ خودروساز که نسبت به گزارش قبلی زیان هر سهم را ۶ ریال کاهش داده موارد ذیل را به عنوان مفروضات پیش بنی سود هر سهم اعلام نموده است:

– درآمد حاصل از سرمایه گذاری در شرکت های گروه بدلیل مقررات سازمان بورس در اطلاعات ۹ماهه واقعی شناسایی نشده است.

– اطلاعات ارائه شده بدون سود (زیان) احتمالی تسعیرارز می باشد.

– شرکت برنامه ریزی لازم به منظور افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار خود قرار داده و در حال انجام اقدامات مربوطه می باشد.

– قیمت فروش محصولات تا پایان سال ۱۳۹۲ افزایش نداشته است.

شایان ذکر است مطابق صورت های مالی میان دوره ای شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۹۲ زیان انباشته شرکت اصلی مبلغ ۶۲۸ میلیارد و ۶۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده، بنابراین شرکت مشمول ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت می باشد.

 

قلرست:

شرکت قند لرستان با سرمایه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ تیر ۹۳ براساس عملکرد واقعی دوره ۳ ماهه را اعلام کرده است.

این شرکت برای هر سهم در سال مالی ۹۳ مبلغ ۴۵۱۶ ریال سود خالص پیش بینی کرده که در دوره ۳ ماهه موفق به تحقق ۸ درصد از این مبلغ شده است.

“قلرست” که پیش از این به ازای هر سهم مبلغ ۳۱۰۹ ریال عایدی خالص پیش بینی کرده بود گزارش اخیر را با تعدیل مثبت ۴۵ درصدی به بازار ارائه کرده و علت تعدیل مثبت را به شرح زیر اعلام نموده است:

۱- افزیش در نرخ فروش ملاس علیرغم کاهش در مقدار فروش به علت کاهش در مقدار مواد اولیه (چغندر قند)

۲- افزیش در نرخ فروش تفاله خشک علیرغم کاهش در مقدار فروش به علت کاهش در مقدار مواد اولیه (چغندر قند )

۳- افزایش در مقدار و نرخ فروش تفاله تر

۴- کاهش در مقدار فروش شکر چغندری به علت کاهش در مقدار خرید مواد اولیه (چغندر)

 

فرآور:

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با ۱۲ میلیارد تومان سرمایه اطلاعات و صورت های مالی دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۲ را منتشر کرده است.

این شرکت برای هر سهم در دوره ۹ ماهه مبلغ ۵۹۰ ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با بودجه ۶۶۷ ریالی که قبلا اعلام کرده بود به معنی پوشش ۸۸ درصدی است.

شرکت توسعه معادن روی ایران نیز با سرمایه ۱۹۱ میلیارد و ۳۹۵ میلیون تومانی برای هر سهم در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۲ مبلغ ۸۶ ریال سود خالص محقق کرده که با توجه به بودجه اعلامی شرکت (مبلغ۵۶۹ ریال) خبر از تحقق ۱۵ درصدی می دهد.

شایان ذکر است عملکرد این شرکت در سال مالی گذشته نیز با پوشش نزدیک به ۲۰ درصدی در دوره ۹ ماهه مواجه بوده است.

 

شپدیس:

شرکت پتروشیمی پردیس برای هر سهم در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۹۲ برای هر سهم مبلغ ۴۵۷۲ ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ ۴۵۰۷ ریال) تنها ۱.۵ درصد افزایش داشته است.

شایان ذکر است “شپدیس” برای سال مالی ۹۳ به ازای هر سهم مبلغ ۴۵۱۱ ریال عایدی خالص پیش بینی کرده است.

 

کرمانشا:

صنایع پتروشیمی کرمانشاه نیز طی گزارشی برای هر سهم خود در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۲ مبلغ ۱۵۹۳ ریال عایدی خالص محقق کرده که در مقایسه با آخرین بودجه اعلامی شرکت ( مبلغ ۲۰۲۳ ریال) پوشش نزدیک به ۷۹ درصدی داشته است.

 

 

فولاژ:

شرکت فولاد آلیاژی ایران با سرمایه ای بالغ بر ۱۹۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اطلاعات و صورتهای مالی دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۲ را منتشر کرده است.

این شرکت برای هر سهم مبلغ ۲۲۰ ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با آخرین بودجه اعلامی شرکت به مبلغ ۴۴۸ ریال خبر از پوشش ۴۹ درصدی در دوره ۹ماهه می دهد.

شایان ذکر است این شرکت در دوره مشابه سال مالی گذشته ۶۸ درصد از بودجه سال مالی ۹۱ خود را پوشش داده بود.