Untitled

 

در نخستین روز معاملاتی زمستان ، فضای تالار بورس گرم و معاملات از رونق خوبی برخوردار بود .سهامداران زمستان را درحالی آغاز کردند که شاخص با ورود به کانال ۳۶ هزاری ،چشم انداز معاملات را سفید تر کرده است.

 

امروز با  وجود  آنکه انتظار استراحت موقت بازار می رفت اما رشد شاخص ادامه یافت و رکورد جدیدی در تاریخ بورس ایران ثبت شد. معاملات نمادهای پتروشیمی فناوران، فولاد خوزستان، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری غدیر و پتروشیمی خارک بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص به جای گذاشتند تا شاخص با رشد ۲۸۰ واحدی به کانال ۳۶ هزاری وارد شود.اعلام عدم تعدیل عایدی درگزارش های ۹ ماهه فولاد و فملی سبب شد تا این نمادها امروز با عرضه سنگینی مواجه شوند.یکی از عرضه کنندگان امروز سهم فملی، صندوق ذخیره فرهنگیان بود. البته هر دو این نمادها برای گزارش ۱۲ ماهه با تعدیل مواجه هستند.

 

در نخستین روز معاملاتی زمستان ،نه تنها دنیا به پایان نرسید بلکه شاخص وارد دنیای جدیدی شد که پیش از این تجربه نکرده بود.امروز هم تقاضا پیروز میدان معاملات بود اما  شیب افزایش قمیت ها کمتر بود  .

 

 در بازار امرو شبندر با اخباری ازمعامله  بلوک و همچنین زمزمه طرح تحول  و افزایش نرخ  ارز در بودجه آن با  رشد مواجه  شد  .در مقابل شبریز که مدت ها بود روند روبه رشدی را سپری می کرد ،در آخر وقت صف خریدش عرضه شد. شنیده می شود دلیل این ریزش آزاد شدن ۷ میلیون  برگ سهم کارکنان شرکت بوده است.

 

 

در جلسه هیات عالی واگذاری مقرر شد ۴۵.۲۱ سهام پالایشگاه بندرعباس از طریق بورس عرضه شود.این واگذاری بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی است، دو هفته پیش هم ۶.۵ درصد از سهام این شرکت مشمول اصل ۴۴ به گروه مالی ملت تخصیص داده شده بود که قیمت هرسهم این واگذاری حدود ۴۰۶ تومان بوده، ولی تاکنون به طور رسمی اعلام نشد که قرار است طی روزهای آینده نهایی شود.

 

همچنین در پی عدم فروش بلوک ۱۷ درصدی ذوب آهن، هئیت واگذاری ضمن تخصیص این بلوک به سازمان تامین اجتماعی (بابت انتقال صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد به سازمان تامین اجتماعی) مقرر کرد، سازمان خصوصی سازی نسبت به عرضه ۵۶ درصد سهام ذوب آهن اقدام کند، تا خصوصی سازی این شرکت فرابورسی هم نهایی شود.

 

امروز فولادی ها  کمی استراحت کردند .  ذوب با خبر معامله بلوکی کمی مثبت شد . فخوز هم  با خبر خوب بنیادی مواجه است و امروز نیز معامله خوب ۴۰  هزار تنی را در بورس کالا داشت . این شرکت با احتمال تعدیل عایدی ۱۵ درصدی مواجه است که می تواند سهم را تا قیمت ۲۷۰۰ تومان هدایت کند.هر چند قیمت های ۲۴۸۷۷ ریال کمی به مذاق سرمایه گذاران خوش نیامد. 

 

فولاد خوزستان نرخ شمش را در بودجه خود بسیار محافظه کارانه گرفته است درحالیکه در بورس کالا میانگین وزنی آن ۱۵۸۴ تومان در هر کیلوست که می تواند سود این شرکت را تا ۵۴۰ تومان افزایش دهد.

 

در گروه  پتروشیمی  بلاخره جنجال برای نرخ خوراک پتروشیمی ها پایان گرفت .بنظر می رسد نرخ خوراک این گروه ۶۵ درصد فوب خلیج فارس تصویب شده است .خبر تصویب نرخ  ۶۵درصدبرای خوراک پتروشیمی ها کمی این  گروه  را مثبت  کرد و اکثر انها  با  رشد نرخ ارز  و نرخ خوراک  مورد تقاضا قرار گرفتند.شیران که تازه مورد بازگشایی قرار گرفته است نیزبا احتمال تعدیل عایدی مواجه است .

 

امروز شفن بلاخره به بازار بازگشت و رشد قیمت ۳۹ درصدی را بعد از تعدیل عایدی تجربه کرد.این شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری را ۲۸۱۱ ریال اعلام کرده و طی ۶ ماه ۶۴ درصد پیش بینی سود سالانه را پوشش داده است.بازگشت شفن نیز بر اقبال پتروشیمی ها تاثیرگذار بود.پتروشیمی مارون امروز شفاف سازی کرد به گفته شریف موسوی بمدیرعامل شرکت در خصوص نقل و انتقال ارز مقرر شده، اصل تسهیلات مالی دریافتی (ارزی) در خارج از کشور پرداخت شود.بنابراین اصل تسهیلات مالی دریافتی به نرخ ارز بازار آزاد تسعیر می‌شود.

 

دراین گروه  پارسان و غدیر با احتمال تعدیل عایدی مواجه هستند و به نظر می رسد رشد قیمتی این دو نماد ادامه دار باشد  .

 

سنگ  آهنی ها  پس از رشد های متوالی به کمی استراحت نیاز دارند اما شنیده هایی از توقف نماد کگل برای تعدیل عایدی شنیده می شود . همچنین ومعادن و کنور نیز با احتمال تعدیل عایدی مواجه هستند.

 

امروز گروه  روی به واسطه  شایعه تعدیل و توقف فاسمین مثبت  بود هر چند باعرضه های جدی نیز همراه بود.کروی در ابتدای معاملات با صف خرید همراه بود که در آخر وقت صف خرید آن عرضه شد.فسرب نیز۲۱۱ ریال  سود پیش بینی کرده و ۱۱۰ ریال آن را شش ماهه محقق کرده است. 

 

نماد وامید متوقف است . سرمایه گذاری امید طی سال جاری بلوک ۷۸.۶۲ درصدی سرمایه گذاری سپه (۷۳.۷۵ درصد متعلق به خود و ۳.۱۴ و ۱.۷۳ درصد مربوط به سرمایه گذاری مهر و توسعه گوهران امید) را از طریق مزایده در تابلوی بورس به فروش می رساند، اولین سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۰ دی آینده را ۱۰۴۷ ریال و سود تلفیقی را ۱۳۱۲ ریال پیش بینی کرد که از این مبلغ ۸۰ درصد برای تقسیم سود به مجمع پیشنهاد شده است

 

در پایان معاملات امروز نمادهای سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، مخابرات، فولاد آلیاژی ایران، فولاد خوزستان، صنایع شیمیایی ایران، پتروشیمی شیراز و فولاد خراسان در صف خرید قرار گرفتندو برای نمادهای تولید و مواد اولیه و الیاف مصنوعی، داروسازی فارابی، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، گروه صنعتی ملی و داروسازی اسوه صف فروش تشکیل شد