تنها مانع ورودبه سازمان تجارت جهانی آمریکاست

قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران می گوید: طی چند ماه آینده مراحل الحاق ایران به wto آغاز خواهد شد.

http://www.wto.org/english/forums_e/public_forum10_e/public_forum10_e.htm

صادق ضیائی بیگدلی درباره نشست اخیر وزرای تجارت و بازرگانی عضو سازمان تجارت جهانی که در نایروبی کنیا برگزار شد، گفت : برداشت ما از صحبت های خانم امینه محمد وزیرخارجه کنیا که ریاست نهاد حل و فصل درگیری ها در سازمان تجارت جهانی را بر عهده دارد و همچنین رایزنی های صورت گرفته در اجلاس نایروبی این بود که طی چند ماه آینده مراحل الحاق ایران آغاز خواهد شد، البته ما تا اجرایی شدن برجام صبر خواهیم کرد اما به نظر می رسد بعد از اجرایی شدن برجام در روند الحاق ایران تحولات مثبتی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش راتین بورس به نقل از خبرآنلاین، وی افزود : تاکنون تنها مانع آغاز این روند، مخالفت آمریکا بوده است، اما به نظر می رسد با توجه به فشاری که اعضا برای عضویت ایران وارد می کنند و فضای جدیدی که ایجاد شده ، آمریکا در این مرحله رویکرد معقول تری را دنبال کند. گرچه در مراحل بعدی الحاق ما امکان بروز چالش ها و موانع همچنان وجود خواهد داشت که در زمان و مکان خود باید برای آنها راهکار مناسبی اندیشید.

وی با تاکید بر اینکه عدم حضور در این سازمان قطع به یقین مضرات بزرگی برای کشور ما خواهد داشت و حتما نوعی خودتحریمی به شمار می رود ، تصریح کرد: عدم حضور در این سازمان کشور ما را از ورود به دایره تجارت با بسیاری از کشورها محروم می کند. از سوی دیگر، قوانین و مقررات بسیاری از کشورها مثل همین ترکیه که در همسایگی ما است به نحوی تدوین شده که در برخورد با کشورهای عضو WTO به صورت متفاوت عمل می کنند و در مورد کشورهای غیر عضو مثل کشور ما به نحو بسیار سخت گیرانه تری عمل می کنند.

قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد : ما در مذاکرات دوجانبه خیلی فشار می آوریم که این قوانین برای کشور ما آسان تر شود اما واقعیت این است که مقاومت هایی از جانب آنها وجود دارد و استدلال آنها هم این است که ما برای عضویت در WTO امتیازاتی داده ایم بنابراین حق داریم در برابر شما که این امتیازات را نداده اید، سخت گیرانه عمل کنیم. در واقع با عدم عضویت در این سازمان یک دیوار تعرفه ای و غیر تعرفه ای بین کشورهای عضو WTO و کشوری که عضو WTO نیست ایجاد می شود که توسعه تجارت و سرمایه گذاری و نهایتا توسعه اقتصادی یک کشور را با محدودیت های شدید مواجه می کند.