پس از تکمیل و ارسال گزارش های لازم جهت عضویت در آیسکو از سوی سازمان بورس و بررسی های صورت گرفته، در نهایت با درخواست سازمان بورس جهت عضویت در تاریخ ۱۰ فروردین ۹۵ موافقت شد. همچنین رییس این نهاد بین المللی در نامه ای رسمی ضمن اعلام موضوع از رییس سازمان بورس دعوت کرد تا در نشست هیئت رییسه این سازمان به عنوان بخشی از گردهمایی سالانه اعضای آیسکو حضور یابد.

سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به عنوان نهاد ناظر و قانون گذار بازار سرمایه ایران به عضویت سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار درآمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار، در پی اعلام سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO) با عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در این نهاد بین المللی موافقت شده و ایران به طور رسمی به این سازمان پیوست.


پس از تکمیل و ارسال گزارش های لازم جهت عضویت در آیسکو از سوی سازمان بورس و بررسی های صورت گرفته، در نهایت با درخواست سازمان بورس جهت عضویت در تاریخ ۱۰ فروردین ۹۵ موافقت شد. همچنین رییس این نهاد بین المللی در نامه ای رسمی ضمن اعلام موضوع از رییس سازمان بورس دعوت کرد تا در نشست هیئت رییسه این سازمان به عنوان بخشی از گردهمایی سالانه اعضای آیسکو حضور یابد.


یادآور می شود در پی طرح موضوع ضرورت پیوستن ایران به آیسکو در شورای عالی بورس، این شورا در مصوبه تاریخ ۲۲ دی ۱۳۹۴ با عنایت به مفاد بند ۲۱ ماده ۷ و ماده ۳ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱ آذر۸۴ و ماده ۱۶ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی نوین مصوب ۲۵ آذر ۸۸ مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با عضو شدن سازمان بورس در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار و قبول شرایط عضویت، مقرر کرد سازمان نسبت به پی گیری تقاضای عضویت و ارائه اسناد، مدارک و اطلاعات لازم جهت تسریع در عضویت اقدام و اسناد عضویت از جمله شامل
MMOU را امضا کند.


سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) – به عنوان مهمترین مجمع بین المللی بازار سرمایه -که در سال ۱۹۸۳ تاسیس شده مجمعی از سازمان‌های قانونگذار بازارهای اوراق بهادار و آتی دنیا است. اعضای این سازمان عمدتا نهادهای ناظر بازارهای سرمایه یا قانونگذاران مالی کشورهای مختلف دنیا هستند.
در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور عضو IOSCO هستند که بیش از ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی‌گیرد. نقش این سازمان، کمک به اعضا جهت ارتقای استانداردهای بهینه مقررات و ایفای نقش به عنوان مجمعی از نهادهای قانونگذار داخلی در همکاری با یکدیگر و سایر اعضای سازمان است.


دبیرخانه دائم این سازمان در شهر مادرید (اسپانیا) قرار دارد. در حال حاضر این سازمان ۲۰۷ عضو به شکل ۱۲۵ عضو اصلی، ۱۸ عضو پیوسته و ۶۴ عضو وابسته به دبیرکلی آقای پل اندروز دارد. دو هدف مهم این سازمان بین المللی
عبارتند از:

۱.       ارتقای استانداردهای بهینه مقررات برای یک بازار کارآ و قانون مدار، تبادل اطلاعات با سایر بازارهای سرمایه و همکاری در خصوص مسائل فنی و عملیاتی،

 ۲.       ترسیم استانداردها در راستای دادوستد سرمایه‌گذاری در سطح جهان و در بین بازارها و کشورها.

این سازمان کمیته های متفاوتی دارد که در طی سال و در مناطق مختلف نشست برقرار می‌کنند. این کمیته ها عبارتند از:


۱.       کمیته اجرایی،

۲.       کمیته فنی،

۳.       کمیته رشد و بازارهای نوظهور

با عضویت سازمان بورس در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار، موضوع بین المللی شدن بازار سرمایه ایران – یکی از اهداف تبین شده و مهم سازمان بورس- سرعت و تسهیل بیشتری به خود می گیرد. برای مثال، یکی از مزیت های جانبی این موضوع این است که بورس های ایران (بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس) قادر خواهند بود که در فدراسیون بورس های جهان (WFE)   عضو شوند.


ترجمه متن نامه آیسکو که به امضای دبیرکل این نهاد رسیده است به شرح زیر است:

موضوع:
عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار

جناب آقای دکتر فطانت،

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران

با خرسندی اعلام می کنم که هئیت رئیسه سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار درخواست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را در خصوص عضویت این سازمان به عنوان عضو پیوسته پذیرفته است و این عضویت از ماه مارچ ۲۰۱۶ قانونی است.


خرسندم تا به شما به عنوان یک عضو جدید خوش آمد بگویم. همچنین از شما دعوت می کنم تا در نشست هئیت رئیسه که قرار است در می ماه ۲۰۱۶ به
عنوان بخشی از گردهمایی سالیانه آیسکو برگزار می شود، شرکت کنید.

اگر سازمان بورس ایران مایل است تا عضو کمیته بازارهای نوظهور باشد، لطفا نامه ابراز علاقمندی خود را به رییس این کمیته نوشته و به آدرس ایمیل ایشان ارسال کنید. ما هم چنین به سازمان بورس به عنوان عضوی از کمیته منطقه ای آفریقا – خاورمیانه خوش آمد می گوییم. از این رو از جنابعالی دعوت می کنیم تا در گردهمایی هیئت رییسه آیسکو در شهر لیما (پایتخت پرو) شرکت کنید.

در پایان یادآور می شود به منظور دسترسی به بخش اعضای سایت این سازمان در بخش “ویژه اعضا” قسمت سازمان بورس ایران را ایجاد کنید.

مایه خوشوقتی است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر اینجانب را مطلع فرمایید.

ما خیلی خوشحال هستیم که شما عضو آیسکو شده اید.

با کمال احترام

پل اندروز

دبیرکل آیسکو