عضو هیات علمی دانشگاه تهران سقوط ۱۳۶۳ واحدی شاخص بورس در۱.۵ ساعت اول امروز را ناشی از هیجان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و جعبه سیاه ترامپ دانست و گفت:تمام بازارها به سرعت عادی خواهند شد.

 

محمدرضا صادقی مقدم در گفتگو با بورس پرس، به عکس العمل هیجانی کل بازارهای دنیا از جمله بورس ایران با سقوط ۱۳۶۳ واحدی شاخص  ۱.۵ ساعت اول معاملات امروز اشاره کرد و گفت: کل بازارهای بزرگ و مهم دنیا به وضعیت لحظه به لحظه اعلام نتایج آرای ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داده و با افت شدید همراه شده اند.

وی ادامه داد: البته واکنش منفی بازارهای سهام کوتاه مدت خواهد بود و افت منفی شاخص ها با سرعت جبران می شود. درحال حاضر با توجه به استراتژی ها و سیاست هایی که ترامپ تا کنون مطرح کرده، بیشتر شعارگونه بوده و همین دیدگاه های منفی موجب شده تا خود را در یک جعبه سیاه قرار دهد.

مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران ادامه داد: با انتخاب شدن ترامپ شوک های منفی بازارهای جهانی از جمله ایران با سرعت به حالت تعادل برمی گردد. این مسأله ناشی از انتظارهای منفی بازارهای جهانی نسبت به ترامپ است که موجب شده تا دیدگاه منفی گرایانه در معاملات لحاظ شود.

صادقی مقدم بازگشت تمام بازارها را به وضعیت قبل از انتخابات آمریکا سریع دانست و افزود: ترامپ شعارهایی در مورد ایران مطرح کرده اما به نظر می رسد که این ها فقط در حد شعار باشد و هیچگاه عملی نشود.

این کارشناس بازار سهام اظهار داشت: ممکن است با روی کار آمدن ترامپ معادلات منطقه ای ایران در بازه زمانی مشخصی  درحوزه هایی مانند سوریه و عربستان با تحولاتی روبرو شود اما در نهایت باید نحوه اثرگذاری بر منطقه و علت آن بررسی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر جو عمومی متأثر از انتخابات آمریکا، بازارهای جهانی را دچار نوسان کرده که البته بیشتر شاهد شاهد افت سهام در این بازارها هستیم.

صادقی مقدم نتیجه انتخابات آمریکا را فرصت خوبی برای شناسایی و ارزیابی سهام های ارزشمند برای سهامداران واقعی دانست و گفت: وضعیت و جو منفی حاکم بر بازارهای بین المللی به زودی بی اثر و برطرف خواهد شد.