در زیر پوست بورس اوراق بهادار تهران و افت و خیزهای روزانه آن که گاهی شاخص کل را پایین می‌کشد و برخی روزها آن را افزایش می‌دهد، آمارها گویای آن است که بورس به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد.

درحالی که پیش از اجرایی شدن برجام، بازارسهام در انتظار روزهایی که درآینده می‌آید در رکود نسبی فرورفته بود، لغو تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام امید را به میان فعالان بازارسرمایه بازگرداند. بدین ترتیب با وجود افت و خیزهای شاخص درسال گذشته، شاخص کل بورس تهران دراین سال با ۲۸ درصد افزایش، تنها بورس مثبت میان ۱۸ بورس معتبر خارجی بود و درصدر بورس‌های جهانی نشست.

به گزارش راتین بورس به نقل از اقتصادآنلاین ، بررسی‌های مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران نشان می‌دهد در سال ۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) تعدیل شده بر حسب دلار مبادله‌ای ۱۹ درصد و بر حسب یورو مبادله‌ای ۱۳ درصد رشد داشته است. در این سال شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱۳ درصد، شاخص کل (هم‌وزن) ۳۵ درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) ۲۴ درصد افزایش پیدا کرده است. این درحالی است که درسال گذشته شاخص بورس عربستان با ۳۱ درصد افت، بیشترین کاهش را تجربه کرد.
با این حال تمام تحلیل‌های کارشناسی از تداوم رشد بورس درسال جاری خبرمی دهند و کارشناسان اعتقاد دارند درسال جاری و آینده باید منتظر رشد قابل توجه شاخص‌های بازارسرمایه بود، شاخص هایی که تمام بازارهای رقیب را پشت سرخواهد گذاشت.

افزایش ۵۰ درصدی ارزش معاملات بورس در ابتدای سال جاری
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران درگفت‌و‌گویی دراین باره اعتقاد دارد که قیمت سهام و شاخص بورس تابعی از چشم انداز فعالیت‌های اقتصادی و صنایع فعال دربورس است که این چشم انداز میزان حضور و ورود سرمایه‌گذاران به بازارسرمایه را تعیین می‌کند.

حسن قالیباف اصل با اشاره به رشد بورس از ابتدای سال تاکنون، افزود: درفروردین و دهه نخست اردیبهشت ماه امسال ارزش معاملات بورس نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است. ازسوی دیگر حجم معاملات نیز با رشد قابل توجهی همراه بوده است. این درحالی است که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد معاملات توسط سهامداران حقیقی انجام شده است.

وی ادامه داد: علاوه براین تعداد کدهای معاملاتی نشان می‌دهد که سرمایه گذاران جدیدی وارد بورس شده‌اند. درحالی که سال گذشته تعداد کدهای معاملاتی ۸ هزار و ۴۰۰ مورد بوده در فروردین و دهه نخست اردیبهشت امسال تعداد کدها به ۱۱ هزار مورد رسیده که ۳۲ درصد رشد نشان می‌دهد.
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین درباره فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران گفت: مجموع فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران پس از امضای برجام ۱۰ برابرشده است. لغو تحریم‌ها تمام ابهامات موجود دربازارسرمایه را از بین برد و بدین ترتیب بسیاری از سرمایه گذارانی که ازبورس خارج شده بودند، دوباره به این بازاربازگشتند. قالیباف اصل ادامه داد: حجم فعالیت اقتصادی سرمایه گذاران خارجی پیش از برجام ۵۰ میلیارد ریال بود که پس از آن به ۵۰۰ میلیارد ریال رسید. در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی سال گذشته ۲۵۰ بازدید در قالب ۶۰ گروه از بورس تهران صورت گرفته است. تعداد کد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز دراین سال از ۲۰۰ به ۵۵۰ کد رسیده است.
وی توضیح داد: دردوره پسابرجام، حجم معاملات افزایش یافت و از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به حدود چهار هزار میلیارد ریال رسید.

آینده متعلق به بورس است
همچنین محمد رضا رهبرعضو سابق هیأت مدیره بورس در این خصوص اظهارکرد: خوشبختانه پس از اجرایی شدن برجام، تا حدود زیادی بستر جذب سرمایه شامل داخلی و خارجی در بورس فراهم شده است به طوری که می‌توان گفت آینده متعلق به بورس است. وی توضیح داد: ازیک سو قیمت نفت نسبت به ماه‌های گذشته رشد مطلوبی داشته و باعث بهبود سهام مرتبط با آن مانند پتروشیمی شده است و ازطرف دیگر بهبود رشد اقتصادی و کاهش معنادار نرخ تورم دردو سال اخیر بسترهای رشد شاخص‌های بورس را مهیا کرده است. ضمن اینکه بسیاری از کشورهای اروپایی آمادگی خود را برای ورود به ایران و سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه درسال‌های ۹۵ و ۹۶ موقعیت عالی برای تولید و سرمایه گذاری در اقتصاد ایران به وجود خواهد آمد، گفت: به طور کلی آینده درخشانی برای شرکت‌های بورسی پیش‌بینی می‌شود و شاخص بورس رشد بیشتری را رقم خواهد زد. این کارشناس بازارسرمایه درادامه افزود: درکنار تمام این عوامل درعرصه داخلی نیز اصلاح و تصویب قوانین جدید به نفع بورس تمام می‌شود. برای مثال کاهش نرخ سود بانکی و سیاست‌های مالیاتی و گمرکی و بودجه همه حاکی از بهبود و رونق بورس در آینده است.

وی تأکید کرد: همزمان با رشد شاخص‌های بورس از طریق ابزار موجود، شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی می‌توانند بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را تأمین کنند. ضمن اینکه از طریق بازاربدهی که هم اکنون در بستر بازارسرمایه شکل گرفته دولت نیز می‌تواند بدهی خود را به پیمانکاران و سایربخش‌ها تسویه کند و موجب بازگشت آنها به عرصه تولید شود. رهبر همچنین درباره پیش‌بینی بازدهی بورس درمیان بازارهای رقیب و میزان جذب سرمایه گذار اضافه کرد: اگر بازارهای رقیب و جایگزین بازارسرمایه را درنظربگیریم به این نتیجه می‌رسیم که درآینده بورس از تمام آنها سبقت خواهد گرفت.

وی توضیح داد: یکی از این بازارهای رقیب ارز است که درآینده جذابیت خود را به عنوان محلی برای سرمایه گذاری از دست خواهد داد. دربودجه سال جاری نرخ ارز زیر ۳ هزار تومان تعیین شده و از سوی دیگر دولت سیاست تک نرخی کردن ارز را دنبال می‌کند و مشکل ارتباطات با بانک‌های خارجی نیز در حال برطرف شدن است که همه این‌ها مطلوبیت این بازار را برای سرمایه گذاری تحت الشعاع قرار می‌دهد.

عضو سابق هیأت مدیره بورس افزود: بازارمسکن نیز هنوز از رکود خارج نشده و سرمایه گذاران رغبتی برای ورود به آن ندارند. وی درخصوص بازارپول به عنوان یک بازار رقیب برای بورس اظهارکرد: هم اکنون کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در دستورکار بانک مرکزی قرار دارد و طبق اعلام این بانک بزودی نرخ سود ۱۸ درصدی بازهم کاهش خواهد یافت و درنتیجه بخشی از سرمایه شبکه بانک‌ها جذب بورس می‌شود.