به گزارش راتین بورس به نقل از خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که صبح امروز سه‌شنبه( ۲۳ شهریورماه ) در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی براینکه شنیده شده رئیس جمهور به آلمان سفر می‌کند، این در حالی است که مقامات آلمانی چندی پیش به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را شرط برقراری ارتباط با ایران اعلام کرده بودند،گفت: هیچ دولتی برای نظام مقتدر ایران نمی‌تواند شرط بگذارد، لذا اگر سفر رئیس جمهور به آلمان قطعی شود، اطلاع رسانی می‌کنیم.
5145693_682
وی افزود: هنوز چیزی قطعی نشده است. برای سفرهای خارجی رییس جمهور هیچ پیش شرطی از سوی طرف‌های مقابل پذیرفته نیست.
دریافت تسهیلات ۷۹۷۷ واحد تولیدی از نظام بانکی
سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود اظهار داشت: ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ۷۵۰۰ واحد تولیدی درنظر گرفته شده است. براساس آخرین آمار گردآوری شده از مجموعه واحدهای تولیدی که به بانک‌ها معرفی شد ۳ هزار و ۴۲ بنگاه اقتصادی موفق به دریافت تسهیلات شدند.
سخنگوی دولت افزود: این واحدها از طریق فرایند رونق تحت عنوان کارگروه تسهیلات که در استانداری‌ها به بانک‌ها معرفی می‌شود، اعتباری بالغ بر ۲ هزار ۳۷۶ میلیارد تومان دریافت کردند، علاوه بر این بانک‌ها به طور مستقیم با تعدادی از واحدهای تولیدی در معامله بودند به طوری که ۴ هزار و ۹۳۵ واحد تولیدی مستقیما با مراجعه به نظام بانکی موفق به دریافت ۳ هزار و ۶۸۱ میلیارد تومان تسهیلات شدند.
وی خاطر نشان کرد: تا ۲۱ شهریورماه ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی، ۶ هزار و ۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای فعال شدن دریافت کردند. براساس پیش‌بینی دولت قرار بود ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی از این تسهیلات بهره‌مند شوند از این میان ۳ هزار و ۴۲ واحد معرفی شدند و تسهیلات دریافت کردند، در کنار این تعداد ۴ هزار و ۹۳۵ واحد دیگر توانستند مستقیما با مراجعه به بانک‌ها اعتبار لازم را دریافت کنند که مجموعا ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی به مبلغ ۶ هزار و ۵۷ میلیارد تومان از تسهیلات برخوردار شدند.
نوبخت ادامه داد: دولت قصد دارد با اعمال مدیریت بخش‌های غیردولتی بتواند از محل تسهیلات بانکی به رونق برسند اما از سوی دیگر در نظر دارد به طور مستقیم در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کند براساس گزارش سازمان امور تلفیق برنامه و بودجه و خزانه داری کل اعتباری که برای طرح‌های عمرانی درنظر گرفتیم ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص صادر شد که بیش از ۷۰ درصد از این طرح‌ها موفق به دریافت تسهیلات شدند بنابراین از دو مسیر مرتبط با تسهیلات بانکی به بخش غیردولتی و اعتبارات دولتی به طرح‌های عمرانی دولت سیاست سرعت بخشی به رونق اقتصادی را دنبال می‌کند.
سخنگوی دولت بیان داشت: تعداد ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی که موفق به دریافت تسهیلات شدند در گزارشی جامع به تفکیک استان‌ها و بانک‌ها جمع آوری شده است.