بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از فرارو

 

ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بیانیه‌ مشترک همکاری‌های آینده برای حل و فصل مسائل باقیمانده را امضا کردند.
 
 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اعلام این خبر گفت: «مذاکرات موفقیت‌آمیزی داشتیم و برای همکاری‌های هر چه بیشتر ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف به طور جدی و خوب صورت گرفت که منتهی به بیانیه مشترک شد.»
 
در این بیانیه کارهایی که باید در آینده صورت گیرد مشخص شده است. احتملالا این بیانیه پیش زمینه توافقنامه ایران و آژانس خواهد بود. 
 
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح امروز وارد تهران شد تا با رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند. در این سفر هیأت مذاکره‌کننده فنی و کارشناسی آژانس، آقای آمانو را همراهی می‌کند.
 
آمانو  بعد از ورود به تهران با علی‌اکبر صالحی دیدار کرد. مذاکرات صالحی و آمانو بیش از دو ساعت به طول انجامید. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آن با حضور در نشست خبری مشترک با صالحی ابراز امیدواری کرد که از مذاکرات با ایران نتایج محکم و جدی بدست آید. 
 
علی‌اکبر صالحی هم در کنفرانس خبری گفت:‌ «خوشحالم از این‌که بالاخره این بیانیه و تفاهم‌نامه امضاء شد.»
 
رییس سازمان انرژی اتمی درباره جدیدترین توافق با آژانس  اعلام کرد: «ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق کردند از معدن گچین و راکتور آب سنگین اراک بازدید شود.»
 
قرار است کارشناسان دو طرف مباحث توافقنامه جدید ایران و آژانس را نهایی کنند و پس از آن صالحی و آمانو سند همکاری را امضا خواهند کرد و در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهند.