به جهت درخواست استفاده کلیه کاربران در دسترسی عمومی قرار گرفت

 

این گزارش به درخواست کاربران محترم تهیه شده که سوالات متعددی درمورد شرکتهای ساختمانی داشته اند، در این گزارش به وضعیت ۴شرکت ساختمانی مطرح که درپیشنهادات راتین بورس قرار داشته اند پرداخته شده است.

 

شرکت آ.س.پ (آ س پ)

 شرکت در حالی وارد چهل و دومین سال تاسیس خود شده است که درسال مالی ۸۹- ۹۰ جزء شرکتهای فرابورسی پذیرفته شده است.

این شرکت در طی فعالیت خود در حدود ۳۸ پروژه در سراسر کشور در دست اجرا داشته است این پروژه ها از مجتمع های عظیم و برجهای اداری گرفته تا مراکز خرید و هتلها که همگی با موفقیت به اتمام رسیده و یا درحال اتمام است. مالکیت اصلی شرکت در دست شرکت بین المللی توسعه ساختمان (ثاخت) می باشد.

 

آ.ث.پ تاکنون موفق به اجرای بیش از ۹۱۳۶۵۸ مترمربع زیر بنا با بالاترین کیفیت ساختمانی بوده وبیش از۶۰۹۴۹۲ متر مربع زیربنا در دست اجرا دارد که این طرحها جزء بهترین و با ارزش ترین بناهای کشور میباشد. درحال حاظر شرکت ۶ پروژه دردست اجرا دارد ودرحال مطالعه وبررسی ۱۰ پروژه دیگر میباشد

 

 پروژه های شرکت:

۱- پروژه ائل گلی تبریز: کاربری این پروژه تجاری.اداری.مسکونی و مالکیت آن در دست ثاخت و ثباغ میباشد.زیربنای کل ۸۶۱۶۶ مترمربع ودارای ۳۸ طبقه است که از۲۸۸ واحد آن ۱۰۷واحد تجاری .۶۰واحد اداری و۱۲۱ واحد مسکونی است. پیش بینی اتمام پروژه سال ۹۴ میباشد

 

۲- پروژه مسکن مهرملارد شهریار: زیربنای کل ۲۵۰۰۰۰مترمربع ودارای ۱۰۰ بلوک و۲۰۰۰ واحد مسکونی  میباشد.

 

۳- پروژه بعثت تهران : زیربنای مفید ۳۳۷۳۳مترمربع ودارای ۱۲طبقه ومالکیت آن متعلق به ثاخت میباشد.این پروژه دارای ۴۰۴ واحد مسکونی .۱۲ واحد تجاری و ۲ مکان ورزشی میباشد. تاریخ اتمام پروژه ۳ماهه اول سال ۹۱ میباشد.

 

۴- پروژه سعدی شیراز: کاربری پروژه تجاری.فرهنگی.تفریحی ومالکیت آن متعلق به ثاخت میباشد. این پروژه دارای ۱۱ طبقه و زیر بنای مفید۱۹۲۴۱ مترمربع و۱۹۱  واحد تجاری میباشد. اتمام پروژه ۳ماهه دوم سال۹۱ است.

 

۵- آماده سازی و اجرای مجموعه خدماتی.ورزشی.تفریحی وتوریستی رشیدیه تبریز در زمینی به مساحت ۳۰هکتار

 

۶- پروژه مشارکتی پارک الهیه تهران در زمینی به مساحت ۲۸۵۰ مترمربع با کاربری مسکونی در۱۳ طبقه به صورت مشارکتی با اشخاص حقیقی در دست احداث است.

 

 پیش بینی شرکت:

شرکت آخرین پیش بینی ۹۱/۶/۳۱ خودرا با۱۲ درصد افزایش به ۱۳۵۸ ریال رسانده که این افزایش ناشی از افزایش بهای فروش واحدهای مسکن مهرملارد بوده است . باتوجه به این که شرکت در اکثر پروژه ها نقش اجرا کننده را ایفا میکند (به جز مسکن مهرملارد) تعدیل چندانی را نمی توان برای شرکت متصور بود ولی با وجود تقسیم سود ۱۲۵ تومانی در مجمع سال ۹۱ و اینکه P/E شرکت در بین گروه ساختمانی در پایین ترین حد خود در حدود ۳/۲ قراردارد ازگزینه های مناسب گروه ساختمانی محسوب میشود.

 

سرمایه گذاری مسکن شمال شرق (ثشرق)

 سرمایه گذاری مسکن شمال شرق فعالیت خود را در تیرماه ۱۳۶۵ به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری مسکن (ثمسکن) درشهر مشهد آغاز نمود و سپس درسال ۱۳۸۵ فعالیت خود را به شکل سهامی خاص با سرمایه ۱۰ میلیون ریال آغاز نمود .هم اکنون سرمایه شرکت به ۳۰۰میلیارد ریال رسیده است.

 

ثشرق تاکنون ۴۰۰۰ واحد مسکونی ۱۱۳ واحد اداری و ۴۰۲ واحد تجاری را با زیر بنای ۷۸۰۰۰۰ مترمربع اجرا نموده و هم اکنون ۷ پروژه در دست اجرا دارد که مهمترین آنها پروژه کوهسنگی و امید۱ می باشد. واحدهای تجاری و اقامتی این دو پروژه به اتمام رسیده وآماده فروش وپیش فروش می باشد.درصورت فروش واحدهای مذکور با قیمت های اعلام شده تعدیل سود ثشرق تا ۲۰ درصد محتمل خواهد بود. لازم به ذکر است شرکت سود سال مالی منتهی به ۹۱/۶/۳۱ خودرا ۴۹۲ریال اعلام کرده و قصد دارد ۳۷۰ریال سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم نماید.

 

سرمایه‌ گذاری‌ ساختمان‌ ایران‌ (وساخت)

مهمترین سهام در پرتفوی بورسی وساخت شامل:

بانک اقتصاد نوین با ۹/۴۹ درصد، ثنوسا با ۵۷/۶ درصد، سرمایه گذاری اقتصاد نوین با ۱۴/۵۵ درصد، عمران و توسعه فارس با ۱۲/۳۲ درصد و بیمه نوین ۵/۳۲ درصد میباشد. ارزش خالص دارایی های شرکت ۳۵۸ تومان محاسبه شده که با فرض ۷۰درصد ۲۵۰ تومان ارزش گذاری میشود.

 

وساخت مالکیت حدود ۳۰درصد ازبانک اقتصاد نوین را به همراه زیر مجموعه هایش دراختیار دارد.شنیده شده شرکت قصد واگذاری ۱۵درصد از این مالکیت را دارد. بهای تمام شده هرسهم ۱۱۶۰ریال می باشد.

 

سرمایه گذاری مسکن تهران (ثتران)

شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران به عنوان یکی از شرکتهای فرعی سرمایه گذاری مسکن(ثمسکن) با سرمایه ۳۰۰ میلیارد ریالی درتاریخ ۹۰/۶/۲۲ در فرابورس پذیرش و در ۹۰/۱۰/۲۱ عرضه اولیه شد.

 

شرکت در گزارش اخیر خود پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۹۱/۶/۳۱ را بدون تغییر محسوسی ۴۹۲ ریال اعلام کرده است اما تغییراتی در ترکیب فروش ایجاد شده است، برای مثال پیش بینی فروش واحد های پروژه جمشیدیه از۱۵ واحد به ۱۰واحد رسیده که دلیل آن رکود نسبی بازار اعلام شده است و همچنین پروژه گاندی به دلیل عدم اخذ پروانه ساختمانی شرایط فروش تا پایان سال مهیا نمی باشد اما تعدادی واحد اداری در پروژه جمهوری دراسفند ماه به فروش رسیده که قبلا در پیش بینی ها لحاظ نشده بود، شرکت قصد دارد ۶۰ درصد از سود خالص خود را بین سهامداران تقسیم نماید.

 

شرکت درحال حاظر۸ پروژه در اختیار دارد که به بررسی چند پروژه سودآور آن می پردازیم:

۱- پروژه جمشیدیه : این پروژه در خیابان جماران دریکی ازبهترین نقاط تهران قراردارد. زیربنای مفید پروژه ۵۹۰۰متر ودارای ۲۸ واحد مسکونی می باشد. نکته قابل توجه این است که قیمت تمام شده زمین بسیار پایین تر از قیمت فعلی زمین دراین منطقه است.پیش بینی میشود سود خالص پروژه حدود ۱۲ میلیارد تومان باشد.

 

۲- پروژه تجاری- اداری جمهوری: زیربنای مفید پروژه تجاری ۱۳۶۵ و اداری ۲۰۱۷ مترمربع می باشد. پیشرفت پروژه تاکنون ۶۰درصد بوده است و پیش بینی میشود سود خالص این پروژه ها در حدود ۲۰میلیارد تومان باشد.

 

۳- پروژه اداری گاندی : زیربنای خالص پروژه ۱۳۰۰متراست ، پیش بینی سودآوری این پروژه حدود ۶ میلیارد تومان میباشد.

 

درضمن لازم به ذکراست شرکت زمینی به مساحت ۹۴۶۱۵۶ مترمربع در شهریار دارد که کاربری زمین زراعی بوده و شرکت اقدامات لازم برای تغییر کاربری و تخصیص زمین به مسکن مهر را انجام داده است. درصورت به نتیجه رسیدن اقدامات مذکور اثرات مثبتی برسودآوری شرکت درسال آینده خواهد گذاشت. بااین حال باتوجه به پروژه های متعدد وسودآور ثتران این شرکت به عنوان یکی ازبهترین گزینه های گروه ساختمانی شناخته میشود، البته باید ریسکهای بازار راهم مدنظر داشت وخرید به دید کوتاه مدت انجام نشود.

 

ریسک های موجود درصنعت ساختمان

الف) ریسک سیستماتیک

۱- وجود متغیرهای دارای عدم قطعیت و تاثیر گذار بر صنعت ساختمان از قبیل نوسان نرخ ارز.نرخ بهره و بهای مواد اولیه

۲- هرگونه تهدید و تحریم سیاسی چه از لحاظ تامین مواد اولیه وچه به لحاظ ارتباطات

۳- رکود دربازار مسکن

 

ب) ریسک غیرسیستماتیک

۱- تاخیر در اجرای پروژه ها

۲- ریسک نقدینگی

۳- ریسک عدم فروش

 

چند دلیل برای عدم صعود صنعت ساختمان

۱- پیشتاز بودن یک صنعت دربورس : بازار بورس ایران اکثرا دارای یک صنعت پیشرو ولیدر بوده که به بازار سمت وسو می بخشد.درسال گذشته صنعت قند و شکر و درحال حاظر صنعت پتروشیمی به لحاظ درآمد های ارزی و مصوبه مجلس برای تامین خوراک شرکتها به عنوان لیدر بازارشناخته میشود، شاید لیدر بعدی بازار ساختمانیها باشند.

 

۲- افزایش سرمایه و عرضه اولیه مداوم شرکتها که  کاهش نقدینگی بازار حداقل تا میان مدت را به دنبال دارد.

 

۳- تعداد سرمایه گذاران خرد که سهامدار ساختمانیها هستند زیاد می باشد.

 

۴- رکود نسبی دربازار مسکن

 

حال با توجه به تحلیل فوق تصمیم گیری با شما سهامدارن محترم بوده و اگر تصمیم به نگهداری دارید باید حداقل میان مدت به سهام خود نگاه کنید و در غیر این صورت با ضرر فروخته و منتظر بازار مثبت گردید و قطعا در آینده ضرر را جبران خواهیم نمود

 

البته به کاربران پیشنهاد خرید اوراق مشارکت فرابوس شده که در زمانهای رکود بازار بسیار مناسب است همچنین عرضه اولیه بزرگی که برای عزیزان پیامک اعلام شده نیز میتواند گزینه مناسب بعدی باشد که تعداد سهام بیشتری نیز به سهامدارن تعلق خواهد گرفت تا جبران بازار منفی گردد

تحلیلگر: مجید صناعی