به گزارش راتین بورس به نقل از سیمان خبر، بنیاد مسکن به سرمایه‌گذاران و سازندگان بخش خصوصی برای مشارکت در ساخت و تامین مسکن اجتماعی فراخوان داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن به‌عنوان مجری منتخب وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن کم درآمدها، شرایط جذب سرمایه‌گذاران و سازندگان بخش خصوصی را برای اجرای فاز اول مسکن اجتماعی اعلام کرد.

معاون مسکن‌شهری بنیاد مسکن در تشریح آنچه حدود یک ماه پیش به منظور تامین مسکن اقشار کم‌درآمد به میزان ۵۷۰ هزار واحد مسکونی طی ۶ سال –امسال و پنج سال آینده- از سوی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد و با موافقت دولت نهایی شد، گفت: با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مسوولیت راهبری و اجرای برنامه مسکن اجتماعی در فاز اول به عهده بنیاد مسکن گذاشته شده است که این موضوع از سوی هیات دولت نیز مورد پذیرش و موافقت قرار گرفته است.

محمدجواد حق‌شناس اعلام کرد: براساس برنامه اجرایی فاز اول مسکن اجتماعی، علاوه بر درنظر گرفتن تسهیلات ویژه برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به منظور مشارکت در ساخت مسکن اجتماعی ملکی و استیجاری، وزارت راه و شهرسازی در هر نقطه‌ای که زمین در اختیار داشته باشد این زمین‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد داد. وی ادامه داد: در برابر زمین و تسهیلات ویژه، هر کدام از واحدهای ساخته شده از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به مدت ۱۰ سال به‌عنوان مسکن استیجاری در اختیار خانواده‌های هدف قرار خواهد گرفت.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای ساخت و تامین مسکن اجتماعی گفت: برنامه تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در دو قالب «مسکن ‌اجتماعی» و «مسکن‌ حمایتی» به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک مرکزی تهیه شده است که مسوولیت اجرای آن نیز بر عهده بنیاد مسکن است. معاون مسکن‌شهری بنیاد مسکن با اشاره به اینکه مسکن ‌اجتماعی در دو ساختار «مسکن استیجاری» و «پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه» پیش‌بینی و پلان آن نیز آماده شده است، افزود: در بخش مسکن اجتماعی، ساخت واحدهای استیجاری از سوی دستگاه‌هایی که خانوارهایی را تحت‌پوشش دارند همچون کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی و خیرین مسکن‌ساز انجام می‌شود. همچنین نهادهای دیگر و خصوصی که علاقه‌ دارند می‌توانند در این بخش وارد شده و مسکن استیجاری بسازند.

حق‌شناس ادامه داد: تامین زمین در این مورد با وزارت راه و شهرسازی است که در صورت فراهم‌بودن زمین، تسهیلاتی در برنامه پیش‌بینی شده است تا سرمایه‌گذاران و متقاضیانی که مبالغ قابل‌توجهی برای ساخت مسکن استیجاری در اختیار دارند در این طرح ورود پیدا کرده و با تفاهم‌نامه‌ای که به مدت ۱۰ سال بین آنها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امضا می‌شود واحدهای مسکونی را تحت‌نظارت بنیاد بسازند و بخشی از آنها را به خانوارهایی که توسط کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و سایر گزینش‌ها شناسایی شده‌اند، واگذار کنند.

وی در بیان میزان تسهیلاتی که برای ساخت مسکنهای استیجاری پیش بینی شده است، گفت: بافت‌های فرسوده مصوبه‌ای دارد که میزان تسهیلات در شهرهای مختلف را تعیین کرده و در اینجا نیز به همان مصوبه استناد شده است. بدین معنا در شهرهای کوچک تا ۴۰ میلیون تومان، در شهرهای میانی ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ و کلانشهرها ۸۰ میلیون تسهیلات پیش‌بینی شده است.