مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس از تصویب سرفصل‌های MBA بازار سرمایه در هیات مدیره سازمان بورس و همچنین راه‌اندازی مرکز برگزاری الکترونیک آزمون‌های بازار سرمایه، تا پایان سال خبر داد.
 
سعید مستشار گفت: براساس مصوبه هیات مدیره سازمان بورس ‌اوراق بهادار به افرادی‌که دوره MBA بازار سرمایه را در چارچوب سرفصل‌های مصوب هیات‌مدیره و در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مورد تایید شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس بگذرانند و همچنین موفق به احراز شرط معدل تعیین‌شده شوند، چهار گواهینامه حرفه‌ای شامل اصول بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه و تحلیلگری اعطا می‌شود. 
 
این مقام مسوول ابراز داشت: دوره MBA بازار سرمایه براساس مصوبه اخیر هیات‌مدیره سازمان بورس، مشتمل بر ۵۶ واحد درسی و دربرگیرنده سرفصل‌هایی همچون قوانین و مقررات بازار سرمایه، مدیریت سبد سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک و ابزارهای مشتقه، ارزشیابی اوراق بهادار و تامین مالی شرکت‌ها، حسابداری ابزارها و نهادهای مالی، فقه معاملات و صنعت خدمات مالی اسلامی، مدیریت مالی بنگاه، اصول شرکت‌داری و اخلاق حرفه‌ای، فهم و تحلیل صورت‌های مالی، ابزارهای تامین مالی در بازارهای سرمایه و پول و تحلیل آماری و اقتصادسنجی می‌باشد. وی خاطرنشان کرد: کسب حداقل معدل ۱۵ از ۲۰ برای دریافت گواهینامه‌های اصول بازار سرمایه و کارشناسی عرضه و پذیرش و حداقل معدل ۱۷ از ۲۰ برای گواهینامه‌های تحلیلگری و مدیریت نهادهای بازار سرمایه‌ الزامی است.
 
 مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس اوراق بهادار افزود: در حال حاضر دانشگاه‌ علوم اقتصادی و سازمان مدیریت صنعتی پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام به برگزاری دورهMBA  بازار سرمایه کرده‌اند، البته چند دانشگاه دیگر نیز درخواست خود را برای برگزاری این دوره به شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ارایه کرده‌اند که در حال بررسی درخواست‌ها هستیـم. مستشار از اشتغال به تحصیل ۸۶ نفر در دوره MBA بازار سرمایه‌ در دانشگاه علوم اقتصادی و سازمان مدیریت صنعتی خبر داد و گفت: سیاست شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس‌ فراهم ‌کردن شرایط و زیرساخت‌های لازم برای آموزش نیروی انسانی متخصص و آشنا به مباحث روز این بازار از طریق بخش‌خصوصی و مراکز معتبر آموزشی است و کمیته راهبری آموزش بازار سرمایه نیز در همین راستا‌ با تصویب هیات مدیره سازمان بورس‌ در شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس راه‌اندازی شده است. در سویی دیگر به‌گفته مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، کمیته راهبری آموزش تاکنون علاوه ‌بر راه‌اندازی MBA بازار سرمایه و همچنین دوره‌های کاردانی و کارشناسی بورس در دانشگاه جامع علمی- کاربردی‌ به ۴۷ موسسه و شرکت کارگزاری برای برگزاری ۳۲۶ دوره آموزشی تخصصی در حوزه بازار سرمایه مجوز داده است. مستشار از راه‌اندازی مرکز برگزاری الکترونیک آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه تا پایان سال خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این مرکز در آینده نزدیک‌ به تدریج آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد. رییس کمیته اجرایی آزمون‌های بازار سرمایه با بیان اینکه در بیست و یکمین دوره آزمون‌های بازار سرمایه، آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار‌ آزمایشی به صورت الکترونیک برگزار شد، تصریح کرد: باتوجه به ارزیابی صورت‌گرفته و رضایت بالای شرکت‌کنندگان از این شیوه‌ تلاش خواهیم کرد تا در حد امکان‌ تعداد بیشتری از آزمون‌ها را الکترونیک برگزار کنیم که هماهنگی‌های لازم در این خصوص‌ با مدیریت فناوری اطلاعات و همچنین اداره آموزش و امور گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان‌ انجام شده است.
 
منبع: سنا