یک کارشناس بورس معتقد است که باید در کنار کاهش سود سپرده بانک‌ها، نرخ سود تسهیلات نیز کاهش پیدا کند.

82047660-70674159

حمزه کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، پیرامون این موضوع که آیا کاهش نرخ سود سپرده بانکی می‌تواند بر رونق بازار بورس تاثیر بگذارد و یا خیر، اظهار کرد: کاهش یک باره نرخ سود از طرف بانک مرکزی تاثیر مثبت زودگذر در بازار سرمایه داشت.

وی، به دلیل زودگذر بودن این تاثیر مثبت بر بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: انتظار بازار سرمایه و بورس این است که در کنار بحث کاهش پرداخت سود بانک‌ها، نرخ سود تسهیلات نیز کاهش پیدا کند.

این کارشناس بورس اضافه کرد: در صورتی که نرخ تسهیلات کاهش پیدا نکند، هزینه تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی در بورس همچنان زیاد خواهد بود و در نهایت باعث می‌شود سود حاصله شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به بانک‌ها برسد.

کریمی خاطرنشان کرد: اگر مجددا نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد، تاثیر آن نیز گذرا خواهد بود. صحبت‌هایی که در حال حاضر شده این است که کاهش نرخ سود انجام شود و پس از مدت کوتاهی سود تسهیلات نیز کاهش یابد. اگر این اتفاق بیفتد برای شرکت‌های حاضر در بورس مفید و موثر خواهد بود چراکه هزینه‌های شرکت‌ها کاهش می‌یابد و باعث افزایش سودآوری خواهد شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر سرمایه‌ای که تحت عنوان سرمایه مولد وجود دارد، در بانک‌ها بلوکه شده و برای رونق بازار سرمایه، این سرمایه باید از بانک‌ها خارج شود.

وی در خصوص احتمال سرمایه گذاری در بازار بورس در صورت کاهش نرخ سود بانکی گفت: در این خصوص باید بازارهای موازی بازار بورس بررسی شود. زمانی که مردم سرمایه‌های خود را از بانک‌ها خارج می‌کنند، برای سرمایه گذاری مناسب‌تر بازارهای موجود را بررسی می‌کنند. دولت مانع افزایش قیمت دلار شده، بازار مسکن نیز دچار رکود است و نیازمند سرمایه زیاد است. افراد با سرمایه‌های کم حدود ۱۰ میلیون تومان، در صورتی که سرمایه گذاری در بانک برای آنها به صرفه نباشد، بهترین بازار، بازار بورس محسوب می‌شود.

کریمی به ورود سرمایه‌های بزرگ به بازار بورس اشاره و اظهار کرد: یک مزیت و امتیاز بزرگ برای ورود سرمایه‌های بزرگ به بازار بورس، بحث نقدشوندگی است؛ یعنی اگر سرمایه گذاران بازار بورس بخواهند سهام خود را به فروش برسانند، نقدشونده ترین بازار، بازار بورس است.

وی با بیان اینکه شفافیت اطلاعات در بازار بورس نیز یک مزیت برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود، افزود: به عنوان نمونه کسی که بخواهد در بازار مسکن سرمایه گذاری کند با ابهام مواجه است. فرد به طور دقیق از اینکه آینده بازار مسکن به چه شکل خواهد بود، اطلاع ندارد اما در بازار سرمایه ابهامات تا حدودی برطرف شده است.

این کارشناس ارشد بازرگانی به بازار طلا نیز اشاره کرد و گفت: در این بازار باید تغییرات در قیمت جهانی طلا و قیمت دلار مدنظر قرار گیرد. به نظر می رسد در بازار طلا، افزایش قیمت وجود داشته باشد اما فقط این افزایش قیمت با پارامتر قیمت جهانی اتفاق خواهد افتاد و قیمت دلار در آن بی تاثیر خواهد بود.

کریمی اظهار کرد: در صورتی ‌سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج خواهد شد که سود بانکی به قدری کاهش یابد که دیگر برای فرد، سپرده گذاری در بانک‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد.