دوشنبه بازار ۳۲۷ واحد رشد کرد تا به ۶۲۷۸۸ واحد برسد. شاخص در آستانه۶۳ هزار قرار گرفته است و این در حالی رخ داد که بانکی ها هم شروع به حرکت کردند.

بورس-تهران-22

در بین بانک های بزرگ، بانک تجارت مثبت تر از بقیه بود، حکمت هم در بین بانک های کوچکتر خیلی سریع حرکت کرد. معمولاً در شروع بازار یکی از سهم ها نقش لیدری را بر عهده می گیرد، دیروز هم حکمت که صف خرید شد خیلی از سهام بازار را خوب خریدند، فاذر تا صف خرید هم پیش رفت، شکربن را تا نزدیکی های صف خرید بردند، البته به نظر می رسد این سهم برای گذر از ۳۵۰ تومان نیاز به انرژی بیشتری داشته باشد، رمپنا را هم خوب خریدند و تا نزدیکی های صف خرید بالا بردند، سهام بزرگ بازار هم حرکت کرد، در نتیجه شاخص هم جهش بزرگی زد. رمپنا، خودرو و تجارت مثبت ترین سهام در بین بزرگان بازار بودند. گروه خودرو هم تقریباً سراسر مثبت بودند، خاور و خزامیا مورد توجه بودند و مرتب صف خرید شدند و دوباره عرضه می شدند، صف های خرید را حقوقی ها عرضه کردند، بیشتر عرضه کنندگان حقوقی بودند، در هر حال این نوع عرضه ها پول از بازار خارج می کند و به بازار فشار می آورد. از طرفی اگر قرار بر رشد بازار هم باشد، چاره ای جز ورود پول های تازه به بازار نیست. حجم معاملات دیروز کمی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بود، برخی سایت های بورسی از ورود پول های تازه به بازار گفته اند، اما ماندگاری این پول ها و یا نوسان گیری محدود هم تأثیر گذار است. در یک سناریوی کاملاً بدبینانه برخی از کارشناسان می گویند پس از اعلام اجرایی شدن برجام ممکن است بازار دوباره به فاز رکود وارد شود. شاهد این تحلیل هم روند حرکتی بازار در آستانه مذاکرات هسته ای تا اعلام نتیجه نهایی است که پیش از برگزاری مذاکرات شاخص کمی حرکت می کرد و حقوقی های بازار عرضه کننده بودند و در نهایت شاخص در نهایت پس از اعلام نتایج افت بیشتری نسبت به قبل داشت. این بار هم بهانه از نظر کسانی که بدبینانه به بازار نگاه می کنند، اعلام اجرایی شدن برجام است که پس از این اعلام بازار مجدد به حالت قبلی بر می گردد. اما روزهای پیش هم گفته ایم که در مقابل این نظر هستند کسانی که برای حرکت بازار در اولویت اول به مسائل اقتصادی نگاه می کنند و در نتیجه رشد اخیر بازار در سایه احتمال رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۶، کاهش ریسک سیستماتیک بازار، عوامل بنیادی نظیر نزولی بودن نرخ بهره و به تعادل رسیدن قیمت ها در بازاررا بررسی می کنند و نگرانی هم ندارند.

شاید همیشه یک دسته از عوامل مثبت و یک دسته از عوامل منفی در بازارها موجود باشد، آنچه تعیین کننده روند حرکتی خواهد بود، نگاه دارندگان منابع به این عوامل مثبت و منفی است.