بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از ایسنا

 

 معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد در گزارش با اشاره به روند صعودی شاخص بورس در شهریور ماه اعلام کرده است: شاخص بورس کشور از ابتدای شهریور ۹۲ تا روزهای پایانی این ماه روندی پر نوسان را تجربه کرده؛ به طوری که این شاخص در سی و یکم شهریور نسبت به روز نخست این ماه ۲۱۵۴ واحد (۶۱/۳ درصد) افزایش پیدا کرد.

 

این گزارش ادامه می‌دهد: با اینکه در این ماه انتظار می رفت با حل مشکلات صنعت خودرو و تعیین تکلیف در مورد سهم صندوق ضمانت سپرده‌ها از سپرده‌های سیستم بانکی و افزایش نرخ سود بانکی، گروه‌های خودرو و بانکی با افزایش تقاضا مواجه شوند، اما با به صدا درآمدن طبل جنگ در منطقه و اعلام حمله آمریکا به سوریه و افزایش تنش‌های سیاسی روند بورس و به خصوص گروه خودرو و بانک نزولی شد.
 
این گزارش با اشاره به احتمال حمله آمریکا به سوریه تصریح می‌کند: احتمال حمله آمریکا به سوریه شاخص بورس کشور را با روند منفی مواجه ساخت تا اینکه با توافق‌های صورت گرفته در مورد سوریه و همچنین استقبال این کشور از پیشنهاد نظارت‌های بین‌المللی بر  سلاح‌های شیمیایی آن، همچنین سخنان ریاست‌جمهوری قبل از سفر به نیویورک و مصاحبه با شبکه NBC در مورد مواضع هسته‌ای ایران و عزم جدی برای حل مشکلات باعث افزایش شاخص‌های قیمت در بورس شد.
 
گزارش معاونت اقتصادی درباره دلایل افت شاخص در روزهایی از شهریور توضیح می‌دهد: افت قابل توجه قیمت دلار و سکه در بازار در اواخر شهریور ماه، سهام شرکت‌های پتروشیمی را با صف فروش مواجه کرد و روند صعود شاخص بورس را با وقفه روبه‌رو کرد، اما مصاحبه رییس کل بانک مرکزی در مورد قیمت کف دلار و سکه در بازار منجر به افزایش قیمت دلار و همچنین بازگشت رونق به سهام شرکت‌های پتروشیمی و ادامه روند صعودی بورس شد، به طوری که در شهریور ماه ۹۲ معادل ۱۱ میلیارد و ۱۲۶ میلیون سهم به ارزش ۲/۶۱۷۰۷میلیارد ریال در بورس کشور معامله شد.
 
این گزارش در بخش دیگری به معاملات بورس کالا می‌پردازد و تصریح می‌کند: همچنین در شهریور ماه ۹۲ در مجموع ۷/۳۷۳۶۴میلیارد ریال کالا در بورس کالا معامله شد که در مقایسه با مرداد معادل ۹۵/۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. در دوره مورد بررسی در رینگ محصولات کشاورزی در مجموع ۱۷/۵۹ میلیارد ریال معامله انجام شده است که این مقدار نسبت به مرداد ماه رشد ۱۸/۶۳ درصدی را نشان می‌دهد. میزان معامله در رینگ محصولات صنعتی نیز در شهریور ماه در مقایسه با ماه تیر افزایش ۵۷/۴ درصدی داشته است.