امروز اخبار خوبی در بازار پخش شد و باعث رشد اولیه قیمتها گردید و به تبع آن، شاخص کل روند مثبتی را آغاز نمود. اما گویا نگرانی ها از آینده ای نا معلوم، از رشد قیمتها جلوگیری می کند! حتی انتشار برخی اخبار در خصوص احتمال تعویق یکساله فاز دوم آزادسازی قیمت ها نیز منجر به بهبود شرایط کلی بازار در معاملات امروز نگردید.

 

به نظر می رسد با توجه به وجود کشمکش های فراوان میان دولت و مجلس در این خصوص بازار سرمایه چندان به این خبر اطمینان ننموده و تعویق قطعی اجرای فاز دوم را تا حدود زیادی بعید می دانند ، البته برخی تصمیمات امروز مجلس نیز تا حدودی با تصمیم تعویق یکساله فاز دوم مغایرت دارد ، از جمله این تصمیمات می توان به تصمیمات اتخاذ شده در خصوص قیمت خوراک مصرفی شرکت های پتروشیمی اشاره نمود . در هر حال به نظر می رسد با توجه به جو انتظار شکل گرفته در بازار در روزهای اینده سرمایه گذاران عجله ای برای خرید از خود نشان نمی دهند و کاهش فعالیت های حقوقی های تاثیر گذار بر بازار نیز دیگر عامل کاهش حجم معاملات روزهای اخیر بوده است البته با توجه به در پیش بودن نمایشگاه بین المللی بورس تهران ا روز سه شنبه و حضور چند شرکت خارجی در این نمایشگاه این احتمال می روند بازار سرمایه در روزهای پیش رو روند متفاوت تری را تجربه نماید .

 

شاخص کل امروز بعد از دو بار فراز و نشیب، در نهایت به نقطه ابتدایی خود بازگشته است. ارزش معاملات چیزی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان را نشان میدهد که بسیار راضی کننده می باشد. بانک پاسارگاد با ۲۱۲ میلیون مبادله سهم، از نظر حجم معاملات و ارزش معاملات در ردیف نخست جدول قرار گرفته است.

 

با اتمام ساعات معاملات روز یک شنبه ۹۱.۰۲.۱۷ شاخص بازار اول تالار اصلی با ۱۰ واحد افزایش به رقم ۲۲۳۷۹ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۰۶ واحد کاهش عدد ۳۶۶۴۱ واحد را تجربه کرد. شاخص کل نیز در روز جاری با ۳ واحد کاهش به رقم ۲۶۹۳۲ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات این روز به رقم ۹۸۱ میلیارد ریال رسید.

بترانس هم جزو معدود نمادهایی بود که معاملات پرهیجانی داشت. پس از عرضه صف خرید بترانس، قیمت سهم کاهش یافت و در نهایت با معامله بیش از ۱۳ میلیون سهم قیمت پایانی نزدیک به ۲ درصد مثبت بود. “بترانس” گرچه با معامله ۱۳ میلیون سهمی در دامنه نوسان مثبت قیمتی، روندی متعادل را به خود گرفت اما برای شکست مرز روانی امروز در سطوح مقاومتی فعلی نیاز به حجم تقاضای قدرتمندتری برای غلبه بر عرضه کنندگان خسته این سهم داشت که به نظر می رسد با انتشار اخبار مثبت دیگری این ظرفیت ایجاد شود. شرکت ایران ترانسفو طی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ مبلغ دوهزار و ۸۰۱ ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. براساس اطلاعیه سازمان بورس، این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ با کاهش ۲۶ درصدی مواجه است. فروش «بترانس» با ۲۸ درصد کاهش نسبت به سال ۸۹ بیش از دوهزار و ۲۹۱ میلیارد ریال اعلام شده است.

 

برخی نمادهای بانکی که دیروز معاملات مثبتی داشتند امروز متعادل بودند. تنها ونوین به روند صعودی خود ادامه داد و در پایان هم بازار را با صف خرید به پایان برد. در این گروه و در معاملات امروز نماد معاملاتی بانک پاسارگاد با توجه به برخورد به محدوده مقاومتی ۲۰۰۰ ریال با افزایش عرضه ها مواجه گردید و روند متعادل و منفی را تجربه نمود ، به نظر می رسد حمایت مناسب سهامداران عمده در روزهای گذشته با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع مهمترین عامل رشد قیمتی سهم در این روزها بوده است . به نظر می رسد با توجه به نزدیک بودن زمان مجمع و تداوم حمایت های احتملی بر روی سهم از سوی سهامداران عمده ، در کوتاه مدت شاهد تداوم روند رو به رشد سهم با شیب ملایم تا محدوده های ۲۱۰۰ ریال باشیم . البته علیرغم حمایت های مناسب از سهم ، تقسیم سود مناسب در مجمع عادی و وضعیت بنیادی قابل قبول شرکت این سهم گزینه چندان جذابی برای سرمایه گذاران محسوب نمی شود هر چند که از جمله این نماد بانکی در محدوده های قیمتی ۱۸۰۰ ریال از جمله گزینه های کم ریسک بازار سرمایه به حساب می آید .

 

در خصوص بانک صادرات شنیده شد که این شرکت در مجمع رقمی میان ۱۵۰ ریال تا حدود ۲۰۰ ریال را میان سهامداران تقسیم خواهد کرد. این شنیده ها می افزاید که قیمت سهم این شرکت پیش از مجمع در محدوده قیمتی ۱۳۰ تا ۱۳۵ تومان قرار می گیرد. در خصوص سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) شنیده شد این سهم افزایش سرمایه را در برنامه دارد و قرار است که به زودی آن را به بازار ارائه کند.”

 

همچنین به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیش از این برخی مسئولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار از بررسی لغو مجوز فعالیت بانک “تات” و ادغام آن با دو مؤسسه مالی و اعتباری خبر داه بودند که با لغو مجوز فعالیت از سوی شورای پول و اعتبار این بانک رسما منحل شد. بر اساس این گزارش، احتمالاً بانک مذکور با دو مؤسسه مالی و اعتباری پیشگامان و صالحین ادغام و در نهایت بانک بزرگ‌تری را تشکیل خواهد داد. برخی گزارش‌ها از عنوان بانک “مردم” برای این بانک تازه تاسیس و ادغامی حکایت دارد. بنابراین گزارش، با توجه به ادغام این بانک با دو مؤسسه مالی و اعتباری دیگر، سهامداران و افرادی که در این بانک و مؤسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند، عملا سپرده‌های آنها به بانک بزرگ‌تری منتقل خواهد شد و لذا جای نگرانی وجود ندارد.”

 

در گروه کانه‌های فلزی، کگل، کچاد و کنور با حمایت‌ سهامدار عمده اندکی مثبت بودند. اخبار ضد و نقیضی در خصوص تعرفه صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده منتشر می‌شود و همچنان هیچ اطلاعیه رسمی در کدال در این خصوص دیده نمی‌شود. کاما هم در ادامه روند منفی خود امروز هم افت قیمت و حتی صف فروش را تجربه کرد. در معاملات امروز با انتشار اخباری متفاوت مبنی بر تاثیر ناچیز و یا عدم تاثیر پذیری برخی از این شرکت ها از جمله فولادصبانور از این عوارض شاهد بهبود روند معاملاتی بر روی برخی نمادهای گروه از جمله کنور و کگل بودیم . البته همانطور که در پیش بینی بازار روز گذشته نیز بررسی گردید در صورتی که این طرح به مرحله اجرا دراید بدون تردید کنور و البته کگل با کاهش سود اوری از این محل مواجه خواهند شد . در هر صورت با توجه به ابهامات فراوان پیش روی این گروه به نظر نمی رسد در کوتاه مدت شاهد رشد ادامه دار و قابل توجه این سهم ها باشیم .

 

در گروه فلزات پس از توقف فخاس برای تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، ذوب با اقبال بازار و رشد قیمت همراه شد. فولاد و فخوز به صورت مثبت و در نزدیکی قیمت صفر معامله شدند.شنیده شد که فولاد صبانور برای سال مالی جاری قابلیت افزایش ۱۳۰۰ ریالی سود را دارد. این شنیده ها می افزاید عوارض گمرکی برای این شرکت لحاظ نخواهد شد.همجنین  شنیده شده است شرکت فولادخوزستان با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی ۹۱ همراه شده و توانایی دارد عایدی خود را تا مبلغ ۳۰۰۰ریال مورد تعدیل قرار دهد.

 

با افت قیمت دلار، گروه خودرویی معاملات متعادل و بعضاً مثبتی را پشت سر گذاشتند. خگستر، ورنا و خاور از نمادهای مثبت خودروسازان بودند.

 

در نماد گسترش نفت و گاز پارسیان عرضه های پر حجم سهام در حالی صورت گرفت که اعلام واگذاری مجوز صادرات اوره از وزارت کشاورزی به ملی صنایع پتروشیمی و تعیین نرخ تسعیر ارز به نرخ روز بازار، منجر به رنج شدن دستورهای فروش در دامنه مثبت نوسان قیمت برای نماد پتروشیمی های زاگرس، پردیس و مارون شد که البته تقاضای چندانی را در بر نداشت.

 

“نمادهای “قمرو” و “قجام” که امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شدند، بدون معاملات خاصی دوباره به صف فروش منفی ۱۲ درصد رفتند. به نظر می رسد تمام نمادهای قندی منتظر اصلاح بیش از ۳۰ درصدی از سقف قیمت قبلی خود می باشند تا به تعادل قیمتی برسند که این اصلاح قیمتی در این بازار برای سهامداران خرد بسیار عذاب آور شده است.

 

گزارش برخی نمادها

کطبس: شنیده ها حاکی از آنست که برخی از معادن شرکت زغال سنگ نگین طبس دچار ریزش شده است که در صورت صحت می تواند تاثیری منفی بر روند حرکتی سهام این شرکت طی معاملات هفته جاری داشته باشد.”

شاراک :شنیده ها حاکی از آنست که شرکت پتروشیمی شازند توانایی دارد عایدی خود را در سال مالی ۹۱ تا مبلغ ۱۷۰۰ ریال مورد افزایش قرار دهد.”

ثشرق :گفته می شود شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق از محل افزایش نرخ مسکن در شهر مشهد با سود مناسبی همراه شده و احتمال تعدیل مثبت عایدی از محل مذکور در این شرکت وجود دارد.”

پیش بینی زیان ۹۲ ریالی هر سهم شرکت پارس الکتریک برای سال گذشته به ۱۰۶ ریال سود در سال جدید تغییر کرد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: موضوع تغییر مدیرعامل شرکت مخابرات در جلسه امروز هیأت مدیره مطرح شد اما صورتجلسه باید ظرف ۲ روز آینده به امضای هیات مدیره این شرکت برسد تا حکم نهایی شود.”

شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان طی سال مالی ۹۰ از فروش محصولات خود بیش از ۸۷۵ میلیارد ریال درآمد کسب کرد.براساس اطلاعیه سازمان بورس، این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ از رشد ۲۷ درصدی برخوردار است.«غشان» سود هر سهم سال مالی قبل را با سرمایه ۸۱ میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال مبلغ ۴۳۸ ریال اعلام کرده که نسبت به سال ۸۹ معادل ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

شرکت کاغذسازی کاوه پیش‌بینی سود هر سهم سال جاری را با سرمایه ۲۵ میلیارد ریال به بازار اعلام کرد. به گزارش بورس و اوراق بهادار، این شرکت سود هر سهم امسال را با ۲۸ درصد کاهش نسبت به سال مالی ۹۰ مبلغ ۵۵۵ ریال پیش‌بینی کرده است.فروش «چکاوه» برای سال مالی ۹۱ بیش از ۱۹۳ میلیارد ریال پیش‌بینی شده که در مقایسه با سال مالی قبل معادل ۷‌درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

سررسیدهای مختلف بازار آتی تا این لحظه از بازار با کاهش حدود یک و نیم درصدی مواجه هستند. سکه در بازار نقد ۶۸۴ هزار تومان است و دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۶۶۵ تومان معامله می‌شود.