عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم منطقی شدن قیمت جهانی نفت گفت: بصورت غیر رسمی روزانه حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت بیشتر از سقف اوپک از سوی برخی کشورها تولید می شود که اوپک باید از این کار جلوگیری کند.

 

جلیل جعفری بنه خلخال در گفت و‌گو با خبرنگار‌خبرگزاری خانه ملت، درباره برگزاری یکصد و شصت و هشتمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: با توجه به بیانیه نشست اخیر اوپک در وین پایتخت اتریش، میزان تولید در سقف ۳۰ میلیون بشکه نفت در روز ثابت مانده است.

نماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر قیمت جهانی نفت منطقی نیست و باید افزایش یاید بنابراین می توان سقف تولید را از میزان فعلی کاهش داد تا قیمت ها در بازار جهانی به سطح معقول برسد.

جعفری بنه‌خلخال افزود:درحال حاضر به صورت غیررسمی روزانه حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت بیشتر از سقف تولید اوپک ازسوی برخی کشورها تولید می شود که باید ازاین کار جلوگیری شود.

این نماینده مردم مجلس نهم افزود:برخی از رسانه‌ها بدون توجه به بیانیه اوپک سقف تولید روزانه اوپک را ۳۱ و نیم میلیون بشکه نفت در روزاعلام کرده اند که این موضوع درکاهش قیمت نفت و رشد قیمت طلا موثر بوده است.

افزایش تولید نفت از اولویت های وزارت نفت است

وی با بیان اینکه شمارش معکوس برای بازگشت ایران به تولید ۴ میلیون بشکه نفت در روز شروع شده، افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از رفع تحریم ها میزان تولید خود را افزایش خواهد داد و این موضوع صراحتا توسط وزیر نفت در اجلاس اوپک اعلام شد.

عضو‌هیات رئیسه‌کمیسیون‌انرژی‌ مجلس با انتقاد از برخی کشورها مانندعربستان که باعث سیاسی‌شدن تصمیمات اوپک را دارند،یادآورشد: تلاش و اقدامات سیاسی برخی کشورها برای کاهش قیمت نفت به زیان آنان خواهد بود به دلیل این که بودجه همین کشورها به فروش نفت،اتکا دارد این درحالی است که براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اتکا بودجه جمهوری اسلامی ایران به درآمد نفت،درحال کاهش است./

یکصد و شصت و هشتمین نشست وزیران نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) جمعه (١٣ آذرماه) در وین، پایتخت اتریش برگزار شد./