افت دلار و بازارهای سهام منجر به این شد تا طلا مقداری از سقوط قبلی خود (ناشی از افزایش نرخ بهره در هفته گذشته) را بازیابد و این فلز زرد در آغاز معاملات هفته نسبت به آخرین جلسه هفته گذشته با رشد مواجه شد.

532996449205610

به گزارش راتین بورس به نقل از اقتصادنیوز ، نگرانی ها در مورد اینکه تقاضا برای شمش با افزایش نرخ بهره ضربه خواهد خورد همچنان پابرجاست و احتمالا هر گونه رشد این فلز گرانبها را محدود خواهد کرد.

هر اونس طلا در معاملات امروز با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به جلسه گذشته یکهزار و ۶۹ دلار و ۳۰ سنت معامله شد. با وارد شدن به دو هفته پایانی سال ۲۰۱۵، نقدینگی در بازار به شدت کاهش یافته است.

ادوارد میر تحلیل‌گر اف‌سی‌استون اعلام کرد: «با توجه به الگوهای نموداری غیرالقایی،‌ حدس ما این است که مسیر کمترین مقاومت همچنان برای گروه فلزات گرانبها پایین‌تر باقی بماند و این موضوع با تقویت دلار و اقدامات تهاجمی‌تر فدرال‌رزرو شدت خواهد گرفت.»

در بازار روز جمعه بازار سهام جهانی با توجه به افت قیمت نفت و نگرانی‌در مورد کندی رشد اقتصادی با سقوط مواجه شده بود؛ این در حالی است که با توجه به اینکه تسهیلات بانک مرکزی ژاپن کمتر از حد انتظار بوده، دلار در برابر ین افت ارزش داشته است. با این حال، با توجه به اینکه فدرال‌رزرو نسبت به افزایش نرخ‌های بعدی در سال آینده برنامه‌ریزی کرده است، چشم‌انداز دلار همچنان رو به رشد باقی مانده است.

رشد روز جمعه طلا به دنبال افت ۲ درصدی روز قبل از آن بود؛ این سقوط که بزرگ‌ترین افت یکروزه طلا در ۵ ماه گذشته بوده است ناشی از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اخیر بوده است.  بانک ANZ اعلام کرد: ما معتقدیم سرعت افزایش نرخ بهره سرنوشت طلا را تعیین خواهد کرد.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بود که با توجه به پیش‌بینی سیاست‌گذاران این نهاد، انتظار می‌رود در سال آینده نرخ بهره ۴ مرتبه افزایش داشته باشد.

با توجه به اظهارات تحلیلگران تکنیکال، اگر طلا به قیمت اوایل دسامبر خود (۱۰۴۵ دلار) برسد،‌ ممکن است برای اولین بار در شش سال اخیر سطح ۱۰۰۰ دلاری را لمس کند.

دارایی‌ها در صندوق SPDR بزرگ‌ترین صندوق حمایتی طلا، با رشد ۳ درصدی به ۶۴۸.۹۲ تن رسید که اولین رشد در دو ماه اخیر را نشان می‌دهد. کل دارایی‌ها هفته گذشته به پایین‌ترین سطح ۷ سال اخیر خود رسیده بود.