امروز نیز ارزش معاملات بسیار اندک بود و حتی به ۳۶ میلیارد تومان هم نرسید. البته ابن نکته میتواند به نوعی امیدوار کننده نیز باشد که سهامداران به ارزندگی سهام خود واقف هستند و حاضر به فروش با هر قیمتی نیستند! امروز فقط نماد وملت با حجم معاملات ۱۱ میلیونی خود، تنها شرکتی بود که حجم معاملات ۲ رقمی داشت. البته در فرابورس نیز نماد بپارس نیز حجم معاملات ۱۲ میلیونی داشت.

 

امیر حمزه مالمیر در ترسیم آینده نرخ دلار، پیش‌بینی کرد که وجود شرایط ثبات بر اوضاع داخلی و بین‌المللی موجب در پیش گرفتن روند کاهشی قیمت دلار خواهد شد، با توجه به پیش رو بودن مذاکرات هسته‌ای در خردادماه امسال، در صورتی که مذاکرات به نتیجه‌ای منجر نشود، شاید شاهد افزایش نرخ دلار باشیم؛ اما به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی به دنبال حل موضوع هسته‌ای ایران هستند که این امر بالطبع کاهش قیمت دلار را در پی خواهد داشت. این مقام مسوول در سازمان بورس در برابر این سوال خبرنگار «دنیای اقتصاد» که آیا کاهش نرخ دلار می‌تواند در مجموع به نفع بورس باشد، گفت: تقویت نرخ ریال در برابر دلار به نفع بازار سرمایه است، اگرچه در این میان ممکن است که شرکت‌های صادراتی مانند ملی صنایع مس، پالایشگاه‌ها، تولید‌کنندگان آلومینیوم و … دچار تزلزل شوند، اما از سوی دیگر از ریسک‌های موجود در فعالیت شرکت‌های صادراتی می‌کاهد.

 

در حوزه سیاسی نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده است مذاکرات پیش رو در بغداد شالوده ای را فراهم آورد که بر اساس آن ایران سرانجام برنامه تسلیحات اتمی خود را رها کند. به گزارش خبرگزاری رویترز کاترین آشتون، نماینده قدرتهای بزرگ در مذاکرات اتمی با ایران، روز جمعه در بروکسل به خبرنگاران گفت امید زیادی به دور جدید مذاکرات دارد. غرب بر این گمان است که ایران قصد ساخت تسلیحات اتمی دارد، اما ایران تاکید می کند که برنامه اتمی اش کاملا صلحجویانه است و برای مقاصدی مانند تولید برق اجرا می شود. آشتون که در کنفرانس خبری مشترک با هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق سخن می گفت اظهار داشت او با یک سلسله بحثهای جدی که می تواند به نتایج قاطع منجر شود، در مذاکرات حضور خواهد یافت. رویترز می گوید ایران گفته است می خواهد تحریمهایی که آمریکا و اتحادیه اروپا برقرار کرده اند لغو شود. اما دیپلماتهای غربی می گویند نخست ایران باید گامهایی برای کاهش نگرانیهای آنها بردارد.”

 

حکایت بازار امروز هم کم رمق آغاز شد و تنها دو نماد وپست و ونوین در ابتدای بازار صف خرید داشتند. ونوین که مشمول گره معاملاتی بود تلاش زیادی داشت تا شاخص مثبت نگه دارد. اما وضعیت بازار آن قدر منفی بود که تا رشد ۹ درصدی قیمت ونوین و هم خانواده‌هایش قادر به حفظ شاخص نباشند. پارسان، فولاد و شبریز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

 

با گذشت زمان و در اواخر ساعت معاملات گروه پتروشیمی مثبت شدند. شیراز هم که در ابتدای بازار با کاهش قیمت مواجه بود بازار را با صف خرید به پایان برد. غدیر و پارسان از اواسط بازار سعی داشتند شاخص را مثبت کنند. غدیر تا ۴۱۰ تومان و پارسان تا ۷۰۰ تومان بالا آمدند. رییس هیات مدیره شرکت پتروشیمی شازند از تسویه کامل یکصد میلیون دلار بدهی ارزی این شرکت از محل تسهیلات صندوق ذخیره ارزی خبر داد. رحمانی با اشاره به اینکه با پرداخت بدهی مزبور از زیان حاصل از نوسانات نرخ ارز در شرکت جلوگیری شده گفت: این امر موجب کاهش قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌های سال ۹۰ شده است. “شورای نگهبان نیز با مصوبه دو فوریتی مجلس در مورد قیمت خوراک گاز و مایع مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی موافقت کرده است. این اتفاق می توان توقف برخی نمادهای این دو صنعت به منظور محاسبه اثر این مصوبه را در پی داشته باشد و گشایش نمادهایی چون شاراک و شصفها را منوط به دریافت اطلاعات تازه ای در این باب کند.”

 

روز گذشته فولاد مبارکه در بورس کالا معامله داشت و ۹۰۰۰ تن محصول تختال شرکت با افت قیمت ۵۰ تومانی در هر کیلو به ۸۰۰ تومان رسید.امروز فولاد خوزستان در بورس کالا معامله خواهد داشت.آخرین قیمت شمش معامله شده شرکت ۱۰۰۰ تومان بوده است.”اما گروه فلزی امروز هم روز خوبی نداشت. فملی، فولاد و فخوز به عنوان بزرگان فلزاتی منفی بودند. فولاژ، فخاس و فجر در آستانه بالای قیمتی خود معامله شدند. ذوب توانست در انتهای بازار خود را به قیمت بالای ۱۸۰ تومان برساند و قیمت پایانی سهم هم مثبت شد. همچنین محصولات شرکت ملی مس (مفتول و کاتد) امروز در بورس کالا با ۴ درصد کاهش قیمت خوردند.بر اساس این گزارش قیمت پایه مفتول ۱۴۴.۶۵۲ ریال اعلام شد که با حدودا ۴ درصد کاهش در قیمت ۱۳۸.۵۸۰ ریال معامله شد.
 قیمت پایه کاتد ۱۴۱.۰۰۰ ریال بود که با کاهش ۴ درصدی با قیمت ۱۳۴.۹۷۰ ریال معامله شد.

 

شنیده ها از فولاژ از سود ۷۰تومانی مجموعه تا پایان سال حکایت دارد که اولین تعدیل در ۳ماهه محقق خواهد شد . افت ۳۰درصد فولاژ در این میان و اصلاح ۵۰درصد رشد اخیر در قیمت های ۳۰۰تومان حمایت مناسبی را ایجاد نموده است . قیمت فعلی با دید میانمدت توجیه پذیر است

 

همچنین مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان از رشد هفت درصدی تولید مواد اولیه در این شرکت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، ‘عبدالمجید شریفی’ اظهار داشت: با بهره برداری مناسب از ظرفیت های ایجاد شده، انجام پروژه های بهبود و نیز اصلاح فرآیندهای تولید و کاهش توقفات در سال گذشته، در بخش مواد اولیه علاوه بر بهبود کیفیت گندله، هفت درصد رشد تولید در فولاد خوزستان حاصل شد.

وی ادامه داد: در بخش احیا نیز با اجرای پروژه های بهبود مانند گوگرد زدا و تزریق اکسیژن در بعضی از کوره های احیا و نیز طراحی و افزایش ظرفیت فن دودکش ریفرمر زمزم یک، موفق شدیم در فروردین امسال با تولید بیش از ۳۱۹ هزار تن آهن اسفنجی، رکورد جدیدی در تولید این محصول به ثبت برسانیم.

مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان خاطر نشان کرد: در واحد زمزم یک با تولید بیش از ۸۰ هزار تن آهن اسفنجی، شاهد رکورد تولید این واحد در فروردین بودیم و در سال گذشته نیز در این بخش، پنج درصد رشد تولید داشتیم.

 

ثاژن که در روزهای گذشته صف خرید داشت امروز صف فروش شد و بیش از ۴ میلیون سهم در آستانه پایین قیمتی معامله شد. وساخت و ثنوسا هم که بازار را منفی آغاز کرده بودند با تدوام رشد ونوین تا درصد مثبت رشد کردند. خریدهای مجموعه بانک ملی از گروه اقتصاد نوین در این روزها جلب توجه می‌کند. ثاباد هم با ارتباطی که با این مجموعه دارد صف خرید داشت.

از میان بانکداران وپست و ونوین امروز صف خرید و رشد قیمت را تجربه کردند. وبصادر، وزمین و سمایه هم اندکی مثبت بودند.

 

در گروه سیمانی، هر دو نماد سیلام و سمازن با رشد قیمت حدود ۸ درصدی بازگشایی شدند. شرکت سیمان خاش در ۱۲ ماه منتهی به پایان اسفندماه ۹۰ مبلغ ۶۳۸ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرد. این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ با کاهش ۳۱ درصدی مواجه است.
«سخاش» طی سال مالی قبل از فروش محصولات خود مبلغ ۵۱۵ میلیارد ریال درآمد کسب کرد که نسبت به سال مالی ۸۹ از افزایش ۱۹ درصدی برخوردار است.

سیمان غرب در مجمع سالیانه خود مبلغ ۸۰ تومان به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم نمود.سود واقعی ۹۰ شرکت ۷۸۷ ریال می باشد.سود هر سهم سال جاری شرکت نیز از ۵۷۲ ریال به ۶۰ تومان افزایش پیدا کرده است.”

 

بازار نقدی سکه و ارز از روز گذشته تحت تاثیر شکسته شدن حمایت بسیار مهم ۱۶۰۰ تومان برای دلار بود، به گونه ای که حتی قیمت این ارز تا ۱۵۷۰ تومان نیز کاهش یافت. این روزها تزریق ها در بازار ارز، همچنان ادامه ی سناریویی است که بانک مرکزی در دستور کار خود قرار داده است، کاهش قیمت بازخرید و قیمت سکه در بازار تا جایی است که خریداران سکه های پیش فروشی فکر گرفتن سکه هایشان را به کل از سرشان بیرون کنند. بانک مرکزی از آغاز تا به حال، قیمت بازخرید خود را از ۶۲۸ به ۶۲۰، ۶۰۵، ۵۹۰ و ۵۸۰ متوالیا کاهش داده است تا فشار بیشتری را بر قیمت بازار اعمال کند. برای امروز نیز از دیروز شایعه هایی مبنی بر کاهش دوباره ی این قیمت تا سطح ۵۶۵ در روز جاری شنیده می شد. قیمت سکه اگرچه برای خرید رویایی به نظر می رسد، اما در این روزها فعلا همه چیز به ضرر سکه است. در سطح عموم جامعه بعضا این باور وجود دارد که دولت دلار را تا سطح ۱۴۰۰ تومان و یا حتی اعدادی بسیار کمتر پایین خواهد برد و به دلیل همین ترس ها است که بسیاری از مردم این روزها دلارهایشان را می فروشند.”

سررسیدهای مختلف قراردادهای آتی با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. تنها سررسید خرداد اندکی مثبت است. سکه در بازار نقد با قیمت ۵۹۸ هزار تومان معامله می‌شود و دلار هم در بازار ۱۵۷۴ تومان است.‌