بازر ارز و سکه داخلی پس از پشت سر گذاشتن روزهای سیاسی هفته گذشته علی رغم اخبار مثبت رسیده از مذاکرات در نیویورک و پیش بینی معامله گران از ریزش قیمت ها روز شنبه کم نوسان پیگیری شد.
 

روز شنبه علی رغم حجم اخبار سیاسی مثبت رسیده از مذاکرات هسته ای، حضور رئیس جمهور در سازمان ملل و گفتگوی تلفنی حسن روحانی با اوباما شاهد کاهش چشمگیری در بازار نبودیم.

 

به نظر می رسد هجمه صحبت های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر غیر منطقی بودن ادامه کاهش قیمت ها و حفظ دلار سه هزار تومانی، بازار را تحت تأثیر قرار داده است. با این وجود شروع روند کاهشی بازار سکه و دلار در ساعات آغازین روز شنبه در ادامه اظهار نظر های کارشناسان و معامله گران در مورد صحبت های سیف و علت و اساس اقتصادی حفظ فعلی دلار همگی باعث شد تا از شدت کاهش قیمت ها کاسته شود.

 

روز شنبه دلار بازار آزاد که تا ۲۹۷۶ تومان ریزش کرده بود، در نهایت قیمت پایانی ۳۰۴۲ تومانی را ثبت کرد. به همین نحو در بازار سکه نیز علی رغم پیش بینی های هفته صعودی اونس جهانی اخبار سیاسی و دیپلماتیک طلای داخلی را با کاهش رو به رو کرد تا روز شنبه هر سکه امامی در بازه ۹۴۴ هزار تا ۹۷۱ هزازر تومان در نوسان باشد و در نهایت قیمت پایانی روز شنبه در ایستگاه ۹۵۹ هزار تومان ثبت کند.

 

نوسان های متفاوت بازار سکه و دلار باعث شد تا بازار آتی نیز کم نوسان اما در محدوده منفی یک درصدی پیگیری شود. اختلاف اندک میان سررسیدها همچنان ادامه دارد، به طوری که روز شنبه این فاصله قیمتی به کمتر از ۲۰ هزار تومان رسید تا پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل دی ماه تا یک میلیون و ۳۴ هزار تومان عقب نشینی کند.

 

نظر سنجی این هفته تارنمای کیتکو در حالی برگزار شد که طی هفته آینده انتشار آمار بیکاری ماهانه آمریکا و جلسه سنا در مورد مسائل مالی دولت، ذهن معامله گران را به خود مشغول کرده است.

 

این هفته از میان ۱۹ شرکت کننده در نظرسنجی ۱۱ نفر به افزایش قیمت ها رأی دادند و ۴ نفر انتظار کاهش و ۵ نفر باقی مانده پیش بینی حفظ قیمت های فعلی را داشتند و طی هفته با میانه پیگیری شدن مذاکرات حزب دموکرات و جمهوری خواه در مجلس سنای آمریکا بر مسئله بدهی دولت، طلا نیز گاه با نوسان کاهشی و گاه افزایش پیگیری می شد. نتیجه نهایی حاصل از نشست های مجلس سنا می تواند روند آتی اقتصاد آمریکا و به تبع آن طلای جهانی را مشخص کند. از سوی دیگر ادامه محرک های مالی فدرال رزرو و همچنین پیش بینی ها از آمار اقتصادی نه چندان مثبت بخش اشتغال آمریکا باعث شده تا معامله گران انتظار رشد قیمت ها در هفته پیش رو داشته باشد.

 

منبع: بورس نیوز