بنا بر گزارش راتین بورس و بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران این بورس علیرغم اقدام خصمانه آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران امروز هم روند افزایشی بازار را پی گرفت و عمده شاخص‌های بورس اوراق بهادار سبزپوش بوده و رشد کردند.

امروز تا لحظه تنظیم خبر ،شاخص کل بورس اوراق بهادار با ۳ هزار و ۵۵۳ واحدی به رقم ۱۹۳ هزار و ۹۶۶ واحد رسید.

شاخص کل بازار تا این لحظه بر اساس معیار هموزن ۹۷۴ واحد رشد کرده و به رقم ۳۸ هزار و ۳۵۶ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۰۲۱ واحد رشد کرده و به رقم ۵۵ هزار و ۹۳۷ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هموزن ۶۸۰ واحد رشد کرده و به رقم ۲۶ هزار و ۶۳۲ و احد رسید.

شاخص آزاد شناور با رشد ۴۸۶۲ واحدی به رقم ۲۱۹ هزار و ۲۰۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۲ هزار و ۷۱۷ واحد به رقم ۱۴۴ هزار و ۵۳۹ واحد و شاخص بازار دوم بورس با رشد ۶ هزار و ۵۴۵ واحدی به رقم ۳۷۸ هزار و ۴۷۱ واحد رسید.

امروز عمده نمادهای بورس در تقویت شاخص مؤثر بودند که مهمترین این شاخص‌ها شامل فولاد، فملی، فخوز،اخابر، فارس، پارس، تاپیکو بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران نیز تا این لحظه شاخص کل ۳۸ واحد رشد کرده و به رقم ۲ هزار ۴۶۸ واحد رسید و عمده نمادها مانند میدکو، ذوب‌کگهر، هرمز، زاگرس، ارفع در افزایش شاخص کل فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

* دلایل رشد شاخص بورس چیست؟

در این زمینه تیرداد احمدی استاد دانشگاه تهران گفت: رشد شاخص بورس اوراق بهادار به دو دلیل اصلی افزایش قیمت برخی از کالاها و نیز افزایش نرخ ارز است که خود به خود در شرکت‌ها و سودآوری آنها اثر دارد.

وی افزود: برخی از شرکت‌ها با دیدن روند افزایشی نرخ کالاها آینده روشنی برای خود ترسیم کرده و سودآوری مناسبی در نظر می‌گیرند، در نتیجه شاخص بورس نیز افزایش می‌یابد.

وی همچنین در مورد اینکه آیا تهدیدهای آمریکا علیه سپاه در بازار اثر می‌گذارد،‌گفت: یک ضرب‌المثلی است که در انگلیس فردی تبری نشان داد که قصد داشت به پلیس بزند، اما عمده مردم از روی پل خود را انداختند، در حالی که در کشور ما در مجلس تروریست‌ها با اسلحه آدم کشتند، اما مردم از صحنه حادثه فیلم می‌گرفتند و این تفاوت دو ملت است.  بنابر این، این تحریم‌ها و اقدامات آمریکا اثر آنچنانی در اقتصاد ما ندارد.

وی گفت‌:‌در ۱۰ روز اول سال جاری معاندان کشور ما هر کاری که بلد بودند انجام دادند تا قیمت ارز افزایش یابد و از طریق بازار دوبی کارهای زیادی انجام دادند اما نرخ ارز حدود ۱۰ درصد بیشتر افزایش نیافته است.

وی گفت:‌کانال انتقال ارز از دوبی به صورت کامل بسته نشده، اما خیلی محدود شده است.

احمدی همچنین افزود: هم نرخ ارز در بازار کالا اثر دارد و هم متقابلا افزایش قیمت کالاها در بازار بر نرخ ارز مؤثر است.

این کارشناس بورسی به عنوان مثال به بازار سیمان اشاره کرد و گفت:‌وقتی قیمت سیمان در بازار افزایش می‌یابد سود شرکت‌های سیمانی حاضر در بورس افزایش می‌یابد از طرفی افزایش نرخ صادراتی سیمان باعث رشد سهام شرکت‌های صنایع سیمانی در بورس می‌شود و مجموعه این افزایش نرخ کالایی و ارزی باعث رشد شرکت‌های حاضر در بورس و در نتیجه رشد شاخص بازار می‌شود.

منبع: فارس