اونس که روز چهارشنبه روی قیمت ۱۳۲۱ دلار ایستاده بود، پنجشنبه روی مرز ۱۳۲۰ دلار قرار گرفت. با وجود این، روند صبح جمعه از ابتدا افزایشی بود، گرچه این کالای گرانبها تحت فشار عوامل کاهشی ماند. قیمتی که تا ساعت ۷ عصر روز گذشته برای اونس ثبت شد، ۱۳۲۰ دلار بود، با این همه، هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی هفته گذشته رقم خورده باشد. قیمت نهایی روز جمعه از آن رو حائز اهمیت است که روز گذشته، آخرین روز سپتامبر بود تا قیمت و بازدهی طلا در پایان سومین فصل سال ۲۰۱۶ مشخص شود. روند ۹ ماه گذشته از سال جاری میلادی را در گزارش بعدی «دنیای اقتصاد» خواهید خواند.

 

ادامه افت

اونس طلا روز چهارشنبه ۶ دلار افت قیمت را تجربه کرد، افتی که عمدتا ناشی از فروش فنی بود. اونس روز سه‌شنبه تحت‌فشار عملکرد بهتر هیلاری کلینتون در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا قرار گرفت تا تحلیلگران فنی در روز بعد بازار را به دست بگیرند. اقتصاد آمریکا در روز چهارشنبه چند داده منتشر کرد که در مجموع اثر چندانی بر بازار نداشتند. همچنین جنت یلن در کنگره آمریکا درباره مسائل بانکی صحبت کرد، اما درباره سیاست پولی حرفی نزد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران همچنین به شدت چشم به نشست اعضای اوپک در الجزایر داشتند. در طول روز کمتر کسی احتمال می‌داد که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت بر سر حفظ سطح تولید به توافق برسند اما اواخر شب اعلام شد که با مستثنی شدن سه کشور، اعضایی به رهبری عربستان سعودی بر سر کاهش سطح تولید از ماه آینده توافق کرده‌اند. با انتشار این خبر بهای نفت خام رشد کرد تا طلا از کف روزانه ۱۳۱۸ دلاری بالا بیاید.

 

روی مرز

اونس در چهارمین روز کاری هفته هم تا قیمت ۱۳۱۶ دلار افت کرد،‌ اما در نهایت روی مرز آغازین محدوده ۱۳۲۰ دلار ایستاد. رشد بهای نفت خام در این روز هم به کمک طلا آمد، گرچه فشار روی فلز زرد محسوس بود. دیگر عاملی که در این روز به طلا کمک کرد، نگرانی‌های ایجاد شده پیرامون بحران دویچه بانک بود. روز پنج‌شنبه اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه چند صندوق پوشش ریسک، بزرگ‌ترین موسسه وام دهنده آلمان را به دلیل مشکلاتش با کاهش اعتبار روبه‌رو کرده‌اند. این اخبار سهام این بانک را بیش از پیش تحت فشار قرار داد. در پی این تحولات، بازارهای سهام آمریکا هم کاهشی شدند. در این شرایط، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن افزایش یافت. با این وجود ادامه اثرگذاری پیروزی نامزد دموکرات بر دونالد ترامپ جنجالی در مناظره اول انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین انتشار داده‌های خوب از اقتصاد آمریکا در نیمه اول هفته فشار بر طلا را حفظ کردند.

 

کمک آلمانی

اونس روز جمعه را با قیمت ۱۳۲۲ دلار آغاز کرد و بعد به دلیل ادامه نگرانی‌های آلمانی با نوسان‌های افزایشی مواجه شد. ادامه نگرانی‌ها درباره آینده دویچه بانک و همچنین افت قیمت نفت از اوج یک ماهه باعث شد بورس‌های آسیایی روز خود را با کاهش شاخص‌ها آغاز کنند و بعد این روند را به همتایان اروپایی خود منتقل کنند. نفت خام با سودگیری معامله‌گران بازار انرژی با افت روبه‌رو شد و به افت طلا کمک کرد اما با نگران کردن معامله‌گران بازارهای سهام به نفع طلا عمل کرد. نگرانی‌های آلمانی،‌ یورو را هم تضعیف کرد تا با افت پول واحد اروپایی، شاخص دلار رشد کند و فشار تازه‌ای بر طلا وارد شود، با این همه کنترل بازار- دست کم تا زمان تنظیم این گزارش- در دست افزایشی‌ها ماند.موسسه سرمایه‌گذاری «ام‌کی‌اس سوئیس» اعلام کرده است که نااطمینانی بیشتر نسبت به وضعیت انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و بحران در بانک دویچه آلمان موجب افزایش تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن شده است.

 

روند میان مدت

در حالی که سومین فصل سال ۲۰۱۶ به پایان رسیده است، موسسه سرمایه‌گذاری «میتسوبیشی» در تازه‌ترین تحلیل خود اعلام کرده که افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری مهمترین عامل رشد قیمت جهانی طلا در سه ماه سوم ۲۰۱۶ میلادی به شمار می‌رود.

به گزارش سایت طلا به نقل از کیتکو، موسسه سرمایه‌گذاری میتسوبیشی می‌گوید قیمت طلا در سه ماه سوم امسال بالاتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس تثبیت شده است که مهمترین عامل آن، رشد فزاینده تقاضای سرمایه‌گذاری بوده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ جهان از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۴۵ میلیون اونس به ذخایر طلای خود افزوده‌اند. تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای هند و چین که پیش از این عامل مهمی در رشد قیمت جهانی این فلز گرانبها به شمار می‌رفته، اکنون نسبت به سال قبل بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.این موسسه معتبر مالی می‌افزاید: «نرخ بهره واقعی منفی در بازارهای بزرگ و اقتصادهای توسعه یافته موجب ادامه روند صعودی قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد شد. بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن نیز اجرای سیاست‌های انبساطی پولی را ادامه می‌دهند. بعید به نظر می‌رسد که فدرال رزرو آمریکا در نشست نوامبر نرخ بهره را تغییر دهد و این احتمال هست که مقام‌های بانک مرکزی آمریکا در نشست دسامبر نرخ بهره را افزایش دهند.» به نظر می‌رسد نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌تواند موجب ادامه روند صعودی تقاضای سرمایه‌گذاری و قیمت طلا شود.

 

روند بلندمدت

موسسه سرمایه‌گذاری «بی‌ام‌او» هم پیش‌بینی کرده که قیمت جهانی طلا و نقره تا سال ۲۰۱۹ میلادی تحت‌تاثیر رشد تقاضای سرمایه‌گذاری و به‌عنوان سرمایه امن با افزایش روبه‌رو خواهد شد. بانک کانادایی بی‌ام‌او در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: «قیمت جهانی طلا تا ۳ سال آینده تحت‌تاثیر نگرانی‌های مربوط به اوضاع اقتصادی و سیاسی جهان و رشد تقاضای سرمایه‌گذاری و مکان امن سرمایه‌گذاری با افزایش همراه خواهد شد. میانگین قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۱۴۱۳ دلار خواهد رسید که این رقم نسبت به پیش‌بینی قبلی ۵ درصد رشد داشته است.»این بانک می‌افزاید: «میانگین قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۳۵۰ دلار و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲۵۰ دلار خواهد رسید که این رقم نسبت به پیش‌بینی قبلی ۸ و ۴ درصد رشد داشته است. میانگین قیمت هر اونس نقره در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز به ۱۹ دلار خواهد رسید.»