توجه: این بخش تا اطلاع ثانوی رایگان میباشد تا شرایط ویژه کاربران سایت اعلام گردد.

 

بازار امروز با توجه به محاسبات روی کاغذ به دلیل رشد قیمتهای جهانی-تعویق طرح تحول-نبود خبر سیاسی منفی-گزارش مثبت برخی شرکتها باید مثبت می بود ولی در عمل این اتفاق نیافتاد شاخص کل نتوانست در برابر فشار فروش در نمادهای سنگ آهنی و فولادی بایستد و در نهایت منفی شد. کگل با ۳۲ واحد، بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل گذاشت.

 

اما از این ریزشها نباید ترسید چون روند بازار در حد نرمال ومنطق خود حرکت میکند و امروز هم مشاهده کردیم که حتی با وجود منفی بودن بازار حجم معاملات بسیار بالا بود و در روزهای آتی باید دید که آیا امروز یک فرصت خرید بوده یا خیر؟

 

اما در بازار امروز

در بازارهای جهانی، روند قیمت فلزات در معاملات روز نوزدهم آوریل نسبت به روز قبل آن کاهشی بود. در این روز نرخ آلیاژآلومینیوم، آلومینیوم، سرب، مس، نیکل و قلع نسبت به معاملات روز هجدهم آوریل با افت مواجه شد. در این میان تنها نرخ روی با رشد همراه شد.

 

در گروه سنگ آهنی شاهد افت قیمت قابل ملاحظه شرکتهای مطرحی چون گلگهر-چادرملو وتوسعه معادن و فلزات بودیم.به نظر میرسد کاهش تقاضای چین و در نتیجه کاهش قیمت فولاد در هفته گذشته در سطح بین الملل ودر نتیجه افت قیمت سنگ آهن یکی از دلایل کاهش قیمت نمادهای این گروه باشد.همچنین فشار فروش ناشی از آزاد شدن حق سهام گل گهر و آخرین روز معاملات سهام حق تقدم توسعه معادن وفلزات (سهامدار عمده شرکتهای گل گهر و چادر ملو) وبروز شایعاتی مبنی بر بهره مالکانه ۳۰ و ۳۵ درصدی سنگ آهنی ها بر افت قیمتها افزود

 

تامین مواد اولیه صبانور شرکتی که اخیرا وارد فرابورس و در گروه معدنیها جای گرفت امروز کماکان صف خرید خود را حفظ نمود.

 

در گروه پتروشیمی، شرکت‌هایی مانند شاراک، کرماشا و شفن که وضعیت بنیادی مناسبی دارند با صف خرید همراه بودند. طولانی شدن توقف شپدیس موجب گمانه‌زنی‌هایی در خصوص درآمد حاصل از تسعیر ارز این شرکت‌ها شده است و اقبال بازار به این نمادها را در پی داشته است.

 

در خصوص پتروشیمی ها شنیده شد که برای پروژه انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی، برخی واحدهای پتروشیمی طبق قراردادی که با قرارگاه خاتم هست، تامین مالی را از این طریق صورت می دهند.

 

در بین نمادهای فلزی وتوکا و فخوز صف خرید داشتند و بزرگانی چون فملی و فولاد منفی بودند.

در گروه انفورماتیک که در هفته گذشته تحرکاتی داشتند، عرضه صف خرید رکیش موجب منفی شدن روند معاملات کل گروه شداخبار و زمزمه هایی که از سوی شرکت داده پردازی ایران در بازار سرمایه به گوش می رسد حاکی از آنست که این شرکت از محل انعقاد قرارداد فاز دوم امضای دیجیتال با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی ۹۱ همراه شده است ضمن اینکه گفته می شود این شرکت سود قراردادهای بانکی خود را به سال مالی ۹۱ منتقل کرده است.”

 

در خصوص کارت اعتباری ایران کیش شنیده شد به زودی بخشی از سهام  آن به بانک ها واگذار می شود. این شنیده ها حاکی از آن است که سرمایه گذاری ایرانیان که بخشی از سهام ایران  کیش را داراست، می خواهد آن را به بانک ها واگذار کند و هدف از این مهم نیز بازارایابی برای انعقاد قرارداد فی مابین ایران کیش و بانک هاست.

 

انبوه‌سازان امروز معاملات را مثبت آغاز کردند ولی با گذشت زمان روند صعودی این نمادها هم دوام نیاورد و قیمت آخرین معاملات بیشتر آن‌ها منفی بود. البته وساخت و ثامان تا انتهای بازار در نزدیکی آستانه بالای قیمتی خود معامله شدند.

امروز نماد بیمه پاسارگاد برای معامله در فرابورس با قیمت ۲۱۶ تومان بازگشایی شد و بیش از ۲۹ میلیون سهم معامله شد. این بازگشایی بر گروه بیمه هم تاثیرگذار بود و آسیا، ودی و پارسیان با رشد قیمت مواجه بودند که از بین آن‌ها ودی صف خرید هم داشت. در خصوص بیمه دی شنیده شد که برخی از قراردادهای شرکت سود چندانی برای شرکت نداشته و به احتمال زیاد مدیر عامل این شرکت نیز تغییر کند.

امروز گروه خودرو حال و روز خوبی نداشت.درا ین گروه در خصوص زامیاد شنیده ها حاکی از آنست که شرکت زامیاد از نظر وضعیت تولید و فروش در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و با احتمال تعدیل منفی عایدی در سال مالی ۹۱ همراه شده است.

 

در گروه سیمانی شنیده شد سیمان بهبهان سود هر سهم سال مالی ۹۰ را با تعدیل مثبت به بازار ارائه خواهد کرد. این شنیده ها می افزاید سیمان بهبهان که در گزارش های ۹ ماهه نرخ دلار را مبلغ ۱۰۶۰۰ ریال در نظر گرفته و می تواند تعدیل ۱۰ تا ۱۵ درصدی را پیش رو داشته باشد. این شنیده ها می افزاید سیمان بهبهان برای سال مالی ۹۱ نرخ دلار را مبلغ ۱۲۲۶۰ ریالی لحاظ کرده و با افزایش ۲۰ درصدی هزینه ها، سود را مبلغ ۳۱۷۰ ریال محاسبه کرده است. براساس این شنیده ها می توان چنین نتیجه گرفت که این شرکت در سه ماهه اول سال مالی ۹۱ نیز می تواند تعدیل مثبت ۱۰ درصدی را ارائه کند.

 

امروز گروه قند حتی با توجه به رسیدن اخبار مثبت تغییر آنچنانی نداشت وحتی منفی شد. گفته میشود در بورس کالا شکر با قیمتهای ۱۳۷۵و۱۳۹۳ تومان معامله شده است. این بهترین خبر برای گروه قند بود اما از این خبر هیچ استفاده ای نشد و اکثر نمادهای این گروه منفی بودند در این گروه توصیه میشود که از خرید شرکتهای با پی بر ای بالا خودداری کنید.

 

در حال حاضر سررسیدهای مختلف بازار آتی امروز با رشد قیمت حدود یک درصدی مواجه هستند. سررسیدهای تیر و مرداد در ابتدای بازار با قیمت‌های منفی معامله شدند ولی سررسیدهای اردیبهشت و خرداد از ابتدای معاملات امروز کاهش قیمت نداشته‌اند. سکه در بازار نقد ۷۰۵ هزار تومان و دلار هم با قیمت ۱۸۲۰ تومان معامله می‌شود.