احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، شاخص کل بورس را امروز سه شنبه با افت ۶۰ واحدی مواجه کرد.

 

در معاملات امروز شاخص کل با افتی ۶۰ واحدی به رقم ۲۷ هزار و ۱۸۵ واحد رسید. معامله گران امروز ۱۷۳ میلیون و ۹۸۵ هزار برگه سهم و حق تقدم را به ارزش ۴۴۹ میلیارد و ۸۳۵ میلیون ریال در ۱۸ هزار و ۷۵۰ نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. ارزش روز بازار سرمایه نیز به ۱۳۴ میلیارد ۶۵۹ میلیون تومان رسیده است.

 

در بازار های جهانی نیز به دنبال کاهش سرمایه گذاری خارجی در چین شاخص سهام در بورس های آسیا برای دومین روز متوالی کاهش یافت. بحران بدهی منطقه یورو و مشکلات اقتصادی آمریکا تاثیر زیادی بر افت سرمایه u1711 گذاری خارجی در چین داشته است. شاخص ام اس سی آی پاسیفیک آسیا با ۰.۳ درصد کاهش روبرو شده است. شاخص بورس هنگ کنگ نیز بیش از یک درصد کاهش داشته است . شاخص نیکی ۲۲۵ توکیو نیز امروز با افت ۰.۱ درصدی روبرو شده است و شاخص بورس کره جنوبی نیز بیش از ۰.۴ درصد کاهش یافت.

 

شرکت تازه وارد فرابورس امروز با تشکیل صف خرید مواجه شد. اگر چه جو عمومی بازار امروز نیز منفی بود

 افزایش نرخ دلار مجددآً سبب توجه بازار به شرکتهای صادراتی از جمله شرکتهای پتروشیمی گردید. اکثر نمادهای این گروه در قیمتهای مثبت مورد معامله قرار گرفتند.

 

در این گروه شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۲ را به بازار اعلام کرد. این شرکت سود هر سهم سال مالی یادشده را با سرمایه یک‌هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال مبلغ ۶۳ ریال پیش‌بینی کرده که در مقایسه با سال مالی قبل با کاهش ۵۸ درصدی مواجه است.

 

شنیده شده شرکت پتروشیمی کرمانشاه قادر به تعدیل سود هر سهم خود تا ۱۱۰۰ ریال است. رشد حجم صادرات و فروش شرکت از دلایل این تعدیل خواهد بود گرچه فروش ارز حاصل از صادرات با نرخ هایی فراتر از نرخ رسمی، موجب تعدیلی بیش از این رقم خواهد شد.
شنیده شده نماد گسترش نفت و گاز پارسیان توان تعدیل سود هر سهم خود تا ۲۲۰۰ ریال را در طول سال ۹۱ دارد. رشد جالب توجه قیمت های جهانی و داخلی اوره و آمونیاک از دلایل رشد سود زیرمجموعه های شرکت است.

 

در گروه فلزات، فملی همچنان حول قیمت ۵۰۰ تومان معامله می‌شود. فخوز با افزایش قیمت فروش محصولات خود در بورس کالا همچنان با اقبال بازار مواجه است. در پایان معاملات امروز در قیمت ۱۶۱۰ تومان برای این سهم صف خرید چیده شد. ملی سرب و روی و میدکو هم معاملات خوبی در درصدهای مثبت داشتند.

 

همچنین افزایش نرخ دلار سبب افزایش عرضه در گروه خودروییها شد. زامیاد و ایران خودرو جزء صفهای فروش این گروه بودند. پارس خودرو در این گروه طی اطلاعیه ای سود هر سهم سال ۹۱ مبلغ ۱۴۲ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال ۹۰ حدود ۶ ریال کاهش داشته است.

 

همچنین در گروه سرمایه گذاریها شرکت سرمایه‌گذاری ملت در اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفندماه مبلغ دو ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت. این شرکت برای سال مالی ۸۹ هیچ‌گونه سود یا زیانی شناسایی نکرده بود. جمع درآمدهای «وملت» برای سال مالی قبل با پنج‌درصد کاهش نسبت به سال مالی ۸۹ بیش از یک‌هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال اعلام شده است.

 

اتفاقات گروه آی‌تی در لحظات پایانی معاملات، توجه بازار را به این صنعت جلب نمود. در نیم ساعت پایانی بازار رکیش از درصد منفی تا صف خرید پیش رفت به گونه‌ای‌که قیمت پایانی نماد هم مثبت شد. به دنبال این اتفاق، سایر نمادهای گروه هم تا آستانه بالای قیمت خود صعود کردند. پس از افشای اطلاعات کارت‌های شبکه بانکی، شاید تصمیماتی در خصوص مجریان طرح‌های این چنینی اتخاذ گردد.

در گروه بانکی، شاهد معاملات متعادل بودیم در این گروه اکثر نمادها در قیمتهای منفی معامله میشدند. در این گروه نماد وپست با توجه به رأی اخیر مجلس مبنی بر حذف نام شرکت مشمول اصل ۴۴ پست بانک از فهرست واگذاریها، با صف فروش مواجه شد. البته در این خصوص مدیر اداره بورسها اعلام نمود که سازمان بورس تا جایی که بتواند مانع از خروج این شرکت پست بانک میشود.

 

صف فروش در اکثر نمادهای قندی بجز قند لرستان  وقند نیشابور همچنان ادامه دارد

هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۶۵۵ دلار قیمت دارد. در بازار آزاد تهران هر قطعه سکه طلای طرح جدید ۶۹۴ هزار تومان و طرح قدیم ۷۰۰ هزار تومان معامله می شود. در بازار معاملات آتی سکه تحویل اردیبهشت ماه ۶۸۰ هزار تومان و سکه تحویل خرداد ۶۹۰ هزار تومان معامله می شوند. سکه های تیرماه و مرداد ۹۱ نیز به ترتیب قیمت های ۶۹۸ و ۷۱۲ هزار تومان در حال معامله هستند.

 

دلار امروز در بازار آزاد تهران ۱۷۹۵ تومان و یورو ۲۳۹۸ تومان قیمت دارد. پوند نیز ۲۸۹۰۰ تومان معامله می شود

 

کاربران محترم چنانچه در زمینه هرچه بهتر شدن گزارش بازار پیشنهادی دارند در قسمت نظرات اعلام فرمایند.