با توجه به خیز بلندی که طی سال جاری در بازار سرمایه رخ داد وقوع یک افت بلندمدت هم دور از انتظار نبود با این حال این اصلاح در آخرین مرحله خود می باشد بطوریکه از هفته آینده می تواند تغییر روند در جهت صعود صورت گیرد.
 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب عنوان کرد: بازار سرمایه پتانسیل رشد خوبی را در خود ذخیره کرده است که می تواند در اوایل سال ۹۳ منجر به صعود شاخص های این بازار گردد ولی به دلیل عرضه های اولیه در روزهای پایانی سال و نیز به نقدینگی فعالان بازار در این روزها و همین طور ضوابط محدود کننده فروش شاهد تداوم افت قیمت ها در بازار هستیم.

 

مدیر مالی و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی فولاد با اشاره به ریسک سرمایه گذاری در تمامی بازارها ابراز داشت: هر سرمایه گذاری در هر بازاری ریسک خاص خودش را دارد بنابراین سرمایه گذار باید این موضوع را در تصمیم خود برای ورود به آن بازار مدنظر قرار دهد و آمادگی ذهنی را برای مواجه با انواع ریسک ها و موانع مرتبط با آن بازار در خود ایجاد کرده باشد ولی متأسفانه این آموزش به افراد داده نشده است تا افراد غیر حرفه ای را نسبت به این موارد آگاه کند تا شاهد رفتارهای هیجانی در بازارهای مختلف اعم از دلار و طلا و بورس نباشیم.

 

امیدی تصریح کرد: با یک آموزش مناسب باید افراد علاقه مند به ورود به بازار سرمایه را به سمت استفاده از ابزارهای مختلف مثل صندوق های سرمایه گذاری سوق داد تا بتوانند از تجربه مدیریت حرفه ای حاکم بر این صندوق ها استفاده کنند و در جهت افزایش دانش مالی خود بکوشند.

 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش ریسک های بازار سرمایه اظهار داشت: در شرایط حال حاضر اکثر نقاط مبهم تأثیرگذار بر بازار سرمایه چه از لحاظ سیستماتیک و سیاسی و هم ریسک غیر سیستماتیک کاهش یافته است چراکه در بحث اجرای فاز اول هدفمندی شرکت های فعال در بورس به خوبی توانستند روند سودآوری خود را ادامه دهند و خود را با شرایط به وجود آمده وفق دهند و تعدیل منفی سنگین ارایه نکردند.

 

بنابراین در مرحله دوم اجرای این طرح نیز بیشتر تأثیرات روانی طرح است که در کوتاه مدت بر روند معاملات می تواند اثرگذار باشد ولی در بلندمدت نمی تواند تأثیر ماندگار داشته باشد.

 

امیدی پیرامون تصمیمات سازمان بورس ابراز داشت: بازار باید در جهت مثبت حمایت شود ولی نه به صورتی که بر اصول بازار خدشه وارد کند و نقدینگی را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین مسئولان باید شرایط ساز و کار صحیح معاملات را در بازار سرمایه محیا کند و نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کند.

 

مدیر سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی فولاد با اشاره به رکود بازارهای موازی عنوان کرد: با بررسی بازارهای موازی طلا و دلار و مسکن به نظر می رسد بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در سال آینده همچنان بازار سرمایه می باشد و حتی انتشار اوراق مشارکت با نرخ بازه ۲۳ درصدی را هم به عنوان ریسک بازار نمی دانم چراکه این اوراق برای جذب نقدینگی منتشر می شود که مطمئناً برای این نقدینگی طرح و پروژه ای تعریف شده است که آن پروژه باید توسط یک شرکت بزرگ انجام شود. بنابراین از آنجایی که اکثر شرکت های بزرگ و فعال در کشور در بازار سرمایه حضور دارند پس می توان منتظر بازگشت عواید این اوراق به بازار سرمایه بود.

 

در خاتمه امیدی با اشاره به صنایع پرپتانسیل به ترسیم چشم انداز بازار سرمایه پرداخت و یادآور شد: در حال حاضر قیمت سهام شرکت های زیادی در صنایع مختلف در بازار سرمایه در محدوده ارزشی و حتی زیر ارزش در حال معامله هستند که توصیه می شود با استفاده از تجزیه و تحلیل شرایط بنیادی شرکت ها برای کسب بازده مناسب با استفاده از استراتژی خرید پله ای در صنایع بزرگ همچون پالایشگاه و پتروشیمی و معدنی و بانک و فلزات اسامی خرید صورت گیرد. البته دید میان مدت و بلندمدت به این بازار عامل مهمی می باشد.

 

منبع: بورس نیوز