طی هفته های اخیر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، تلاش همه جانبه و مستمری را برای ضربه زدن به روند مذاکرات هسته ای ایران و سیاست خارجی جدید جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است. با این حال، جان کری، وزیر خارجه آمریکا به تازگی در اظهاراتی به طور غیرمستقیم انتقاداتی شدید را از این رفتار رژیم اسرائیل مطرح کرده است.
 
 جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده با دفاع از روند دیپلماسی در قبال ایران، انتقاداتی غیرمستقیم را از مواضع نخست وزیر رژیم اسرائیل در این زمینه مطرح کرده است. 
 
به نوشته سایت خبری «آروتز شوا»، جان کری شب گذشته در سخنانی در مجمع خلع سلاح، اظهار داشته در مذاکره با ایران، ایالات متحده این فرصت را دارد که جدیت ایران در پیگیری برنامه صلح آمیز هسته ای و اثبات صلح آمیز بودن برنامه خود به جهان را مورد سنجش قرار دهد.
 
وی افزوده: «از نظر من، این ایده که ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ملت مسئول در مقابل همه بشریت چنین احتمالی را مورد آزمون قرار ندهد، اوج بی مسئولیتی خواهد بود». 
 
کری در بخش دیگری از اظهارات خود که خبرگزاری فرانسه آن را پاسخی به تقاضای رژیم اسرائیل برای افزایش فشارها بر ایران دانسته، اظهار داشته: «برخی می گویند که به نحوی، بخشی از کار ایراد دارد… ولی ما تسلیم این تاکتیک های هراس و نیروهایی که می خواهند موضوع را به شکل دیگری جلوه دهند، نخواهیم شد». 
 
گفتنی است رژیم اسرائیل و به طور خاص شخص بنیامین نتانیاهو، چهار شرط را برای مذاکرات هسته ای ایران مطرح کرده است: توقف همه فعالیت های غنی سازی؛ خروج همه اورانیوم های غنی شده از کشور؛ تعطیلی تأسیسات غنی سازی فردو؛ و توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک. 
 
عربستان سعودی نیز دیگر دولتی است که خواستار اتخاذ موضعی سخت تر از سوی آمریکا در مقابل ایران است. به این ترتیب، به نظر می رسد اشاره کری بیش از هر چیز به این دو دولت بوده باشد. به هر حال، این اظهارات در حالی مطرح می شود که شماری از تحلیلگران برجسته آمریکایی نیز این روزها بر ضرورت فاصله گرفتن آمریکا از تل آویو و ریاض و اتخاذ موضعی سنجیده تر در مقابل ایران تأکید می کنند.
 
منبع: تابناک