روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز در مسیر کاهشی قرار گرفت تا در روزی که اونس جهانی در کانال ۱۱۲۰ دلار نوسان می‌کرد، با افت خود، مانع عبور سکه تمام از کانال ۹۵۰ هزار تومان شود.

 دلار، سکه را پایین‌کشید

 در چهارمین روز هفته، دلار با ۵ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۶۳۰ تومان رسید و قرار گرفتن آن در مسیر نزولی، موجب شد که معامله‌گران سکه در خرید فلز گرانبهای داخلی احتیاط بیشتری به خرج دهند. به این ترتیب، در سیزدهمین روز بهمن‌ماه، سکه تمام تنها توانست با ۲ هزار تومان رشد به قیمت ۹۵۴ هزار تومان برسد. این رشد جزیی در حالی رقم خورد که پیش از باز شدن معاملات بازار ارز، سکه تحت‌تاثیر رشد بهای اونس در بازارهای جهانی تا قیمت ۹۵۸ هزار تومان بالا رفته بود. بنابراین،‌ افت دلار تنها نیروی کاهشی موثری بود که در روز سه‌شنبه منجر به پایین کشیده شدن سکه از سقف قیمتی خود شد. .

 

سه‌شنبه، سکه تمام معاملات خود را در آستانه کانال ۹۶۰ هزار تومان آغاز کرد،‌ اما در ادامه روز با قرار گرفتن در مسیر کاهشی کمی از این کانال فاصله گرفت. در چهارمین روز هفته، سکه معاملات خود را با قیمت ۹۵۸ هزار تومان آغاز کرد که افزایشی ۶هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. رشد قیمت فلز گرانبهای داخلی بیشتر تحت‌تاثیر افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی بود که در ساعات ابتدایی روز تا محدوده قیمتی هزار و ۱۲۷ دلار بالا رفته بود. در حالی که دومین رشد پیاپی طلای جهانی معامله‌گران سکه را به رشد بیشتر قیمت امیدوار کرده بود، با آغاز معاملات دلار، مسیر قیمتی طلای داخلی عوض شد. روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۶۳۲ تومان آغاز کرد که کاهشی ۳ تومانی نسبت به سومین روز هفته داشت. در کمتر از نیم ساعت،‌ این ارز از محدوده ۳ هزار و ۶۳۰ تومانی نیز پایین آمد و وارد محدوده ۳ هزار و ۶۲۰ تومانی شد. قرار گرفتن دلار در مسیر کاهشی موجب شد تا انتظارات افزایشی معامله‌گران سکه کاهش یابد و فلز گرانبهای داخلی مسیر قیمتی خود را تغییر دهد؛‌ در واقع، کاهش دلار، اثر افزایشی اونس را تا حدی خنثی کرد و سکه را از سقف قیمتی روز سه‌شنبه پایین کشید. به این ترتیب، سکه که با قیمت ۹۵۸ هزار تومان معاملات خود را آغاز کرده بود،‌ در ادامه روز تا قیمت ۹۵۴ هزار تومان پایین آمد، البته رقم نهایی روز سه‌شنبه ۲ هزار تومان بالاتر از روز دوشنبه بود، هر چند که عدم کاهش دلار می‌توانست به رشد بیشتر سکه منجر شود.

به گفته فعالان، سکون قیمتی دلار در روز دوشنبه و ناتوانی آن برای شکستن محدوده ۳هزار و ۶۴۰ تومان موجب شد که معامله‌گران بازار ارز در موقعیت فروش قرار بگیرند. در نتیجه، تقویت سمت عرضه و کاهش تحرکات خریداران ارزی موجب شد که دومین افت دلار در هفته جاری رقم بخورد. البته معامله‌گران در ساعات انتهایی روز بار دیگر در موقعیت خرید قرار گرفتند که منجر به بازگشت دلار به محدوده ۳ هزار و ۶۳۰ تومان شد.