بازار ارز در سال ۹۲ روزهای متفاوتی را تجربه کرد به طوری که قبل از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم روند بازار صعودی بود و قیمت دلار حتی تا ۳۷۱۰ تومان نیز افزایش یافت و بسیاری از دلار ۵ هزار تومانی سخن می گفتند.اما پس از انتخابات ریاست جمهوری روند حرکتی قیمت ارز در بازار تغییر کرد و نرخ ارز با شیب ملایم کاهش یافت به طوری که قیمت دلار در شهریور سال ۹۲ به ۳ هزار تومان رسید.

 

زمانی که قیمت ارز به ۳ هزار تومان رسید ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که بازار بیش از این توان افت قیمت را ندارد و همین موضوع باعث شد تا نمایندگان مجلس وزیر اقتصاد را به مجلس فراخواندند و نخستین کارت زرد در دولت یازدهم را به وی دادند.

 

در شرایطی که قیمت ارز در بازار به ۳ هزار تومان رسیده بود مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به توافق ابتدایی رسید و قیمت دلار نیز به ۲۹۰۰ تومان رسید و مسئولان بانک مرکزی از تلاش برای تثبیت نرخ ارز سخن می گفتند.

 

اما در اسفند ماه بازار ارز نوسان های افزایشی را تجربه کرد. به طوری که قیمت دلار بار دیگر وارد محدوده ۳ هزار تومان شد و سال ۹۲ را با قیمت ۳۰۳۵ تومان به پایان برد.

 

در حالی که قیمت دلار در ابتدای سال گذشته ۳۵۰۰ تومان بود و تا ۳۷۱۰ تومان نیز افزایش یافت اما سال ۹۲ را با قیمت ۳۰۳۵ تومان به پایان رساند و به این ترتیب دلار در سال گذشته حدود ۴۶۵ تومان کاهش یافت.

 

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی که پیش از این از تک نرخی شدن ارز در سال ۹۳ خبر داده بود در روزهای پایانی سال ۹۲ از پیش بینی دلار ۲۶۵۰ تومانی در سال آینده خبر داده و اعلام کرده است فضا در حال باز شدن است قرار بود ۷ بانک اروپایی به ایران سرویس بدهند که در حال حاضر یک بانک در سوئیس شروع به کار کرده و ۳ بانک ژاپنی اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

همچنین صباح زنگنه مشاور بین الملل اتاق بازرگانی ایران در خصوص نرخ دلار گفته است پیش بینی من این است که اگر منابع مالی بلوکه شده در خارج از کشور آزاد شود تا اوایل سال بعد قیمت دلار به حدود ۲۷۰۰ تومان برسد.

 

موسی غنی نژاد، اقتصاددان می گوید تعیین نرخ واقعی دلار نیاز به تجزیه و تحلیل زیاد دارد و هنوز روشن نیست که این نرخ واقعی است و برای تولید وتجارت کشور مناسب است یا خیر.

 

به اعتقاد غنی نژاد اینکه نرخ دلار روی ۳ هزار تومان به طور نسبی به ثبات رسیده است بسیار با ارزش است اما اینکه این نرخ، قیمت واقعی است یا نه نیاز به تحلیل بیشتر دارد. ابتدا باید تعریف خود را از نرخ واقعی دلار روشن کنیم. یعنی باید دید معیار تعیین نرخ واقعی دلار تعاریف تخصصی اقتصاد است که بر حسب قدرت خرید تعیین می شود یا برحسب نرخ تورم داخلی خارجی تعیین می شود.

 

او در عین حال به نقش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در تثبیت نرخ ارز اشاره می کند و می گوید: اگر آن روند قبلی ادامه پیدا می کرد امروز شاهد رقم های بسیار بالاتر حتی تا ۶ هزار تومان برای دلار روبرو بودیم.