با عدم تصویب بودجه بیمه همنگانی از سوی جمهوریخواهان دارای اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا از دقایقی پیش دولت آمریکا در وضعیت بلاتکلیفی و تعطیلی قرار گرفت.
 
به گزارش راتین بورس به نقل از سی ان ان عدم تصویب قانون بودجه در حالی است که اوباما روز دوشنبه در سخنرانی خود از کنگره آمریکا خواسته بود تا این قانون را تصویب کند اما مخالفت های جمهوریخواهان با قانون بیمه همگانی اوباما سبب شد تا دموکرات های حاکم بر مجلس سنا و جمهوریخواهان حاکم بر مجلس نمایندگان نتوانند به طور همزمان به توافقی درباره لایحه بودجه دست یابند.
 
 با عدم تصویب این لایحه قریب به ۸۰۰ هزار شغل دولتی به طور موقت و تا زمان تعیین تکلیف بودجه . از نخستین دقایق بامداد سه شنبه (ساعت ۸ صبح چهارشنبه به وقت تهران) تعطیل شدند.
 
برای مثال از بامداد امروز پارک ها و موزه های ملی و باغ وحش ها بودجه ای ندارند و تعطیل می شوند و بیش از ۱۲ هزار کارمند وزارت انرژی آمریکا به خانه هایشان فرستاده می شوند اما بیش از ۱۱۰۰ نفر از کارمندان بخش انرژی بر حسب ضرورت نظارت بر نیروگاه های هسته ای در شغل خود می مانند.
 
اما ارتش آمریکا و وزارت خارجه و اداره پست این کشور از این بودجه مستثنی شده است و همچنان به کار خود ادامه می دهد.
 
 قریب به نیمی از کارمندان وزارت بهداشت به مرخصی بدون حقوق فرستاده می شوند.
 
گفتنی است جمهوریخواهان دارای اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا به رییس جمهور پیشنهاد داده بودند در ازای به تاخیر انداختن اجرای قانون بیمه همگانی اوباما باقی بخش های بودجه را به تصویب برسانند ، اما دولت اوباما با این پیشنهاد مخالفت کرده و آن را نوعی باج گیری خوانده بود.
 
تا آخرین روزهای دوشنبه مذاکرات جمهوریخواهان مخالف دولت و دموکرات های حامی دولت برای توصیب لایحه بودجه به سرانجام نرسید و در نهایت بیش از ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال آمریکا با عدم تصویب بودجه مجبورند از روز سه شنبه به مرخصی بدون حقوق بروند و این گونه به طور مستقیم تحت تاثیر این اختلاف بین دو حزب اصلی رقیب آمریکا قرار بگیرند.
 
 این نخستین بار در ۱۷ سال گذشته است که عدم تصویب لایحه بودجه در موعد مقرر ، دولت فدرال را در تعطیلی قرار می دهد.
 
اوباما دقایقی پیش با صدور یک بیانیه خطاب به کارکنان ارتش و وزارت دفاع آمریکا از آنها خواست تا به کار خود ادامه دهند.