ب ه گزراتین بورس به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، علی رغم افت نسبی قیمت طلا پس از انتشار آمارهای وزارت کار آمریکا در روز جمعه در خصوص بهبود اوضاع بازار اشتغال در ماه دسامبر، قیمت طلا همچنان در هفته ای که گذشت با رشد ۴ درصدی روبرو شده است.

31856-705807

بر اساس این گزارش فعالان و سرمایه گذاران بازارهای بین المللی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در کوتاه مدت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

افزایش ۴ درصدی قیمت طلا بهترین عملکرد این فلز زرد از اواسط اوت به شمار می رود. در نظرسنجی آنلاین این هفته بیش از ۴۶۴ نفر شرکت کرده اند که از این تعداد ۳۰۴ نفر معادل ۶۶ درصد به افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت رای داده اند.

۱۱۷ نفر معادل ۲۵ درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده با کاهش روبرو خواهد شد و ۴۳ نفر معادل ۹ درصد نیز بر این باورند که قیمت طلادر این مدت تغییری نخواهد کرد.

از ۳۴ کارشناس ارشد اقتصادی نیز ۱۸ نفر در نظرسنجی کیتکو شرکت کرده اند که از این تعداد نیز ۱۰ نفر معادل ۵۶ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده اند.

۴ کارشناس ارشد اقتصادی معادل ۲۲ درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد و ۴ نفر دیگر نیز بر این باورند که قیمت طلا در هفته آینده تغییری نخواهد کرد.

به نظر می رسد ادامه نوسانات در بازارهای سهام و نگرانی نسبت به اوضاع اقتصادی چین موجب افزایش بیشتر قیمت جهانی طلا خواهد شد.

شاخص سهام چین و سایر بازارهای بین المللی در روزهای گذشته با افت چشمگیری روبرو شده و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.

به اعتقاد برخی تحلیلگران اقتصادی تقاضای طلا در کوتاه مدت با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و این مساله به نفع قیمت طلا خواهد بود.

البته برخی تحلیلگران و فعالان بازارهای بین المللی نیز بر این باورند که قیمت طلا در هفته آینده پس از رشد چشمگیر در روزهای گذشته به ثبات خواهد رسید.

آدریان دی تحلیلگر ارشد اقتصادی نیز گفت: هرگونه ثبات در بازارهای سهام جهان طی هفته آینده می تواند بر قیمت طلا فشار وارد کند و موجب افت نسبی قیمت طلا شود.