ارزش کل معاملات امروز به ۵۰ میلیارد تومان هم نرسید. جو منفی و فشار فروش به اندازه ای بود که شاخص کل را تا نزدیکی ۱۳۰ واحد منفی کرد. اکنون شاخص کل به کف حمایتی خود برخورد کرده است. امروز فقط نماد وپارس حجم معاملات ۲ رقمی داشت و شپدیس نیز با در اختیار داشتن بیش از ۲۰ درصد ارزش معاملات امروز، از نظر ارزش معاملات در صدر دیگر نمادها ایستاد.

 

امروز نماد ۸۲ سهم با رشد قیمت ، ۱۷۰ سهم با افت قیمت و ۲۹ سهم بدون تغییر معامله شدند . همچنین شاخص کل ۱۲۸ واحد افت کرد و به رقم ۲۶۷۴۳ واحد رسید  گفتنی است شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۸ واحد بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشت پس از آن فولاد مبارکه با ۲۰ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۶ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند .وپارس و رانفور نیز تاثیر ۱۸ و ۱۲ واحدی و مثبت را بر تغییرات امروز شاخص داشتند.ارزش کل معاملات امروز به ۴۷۶ میلیارد ریال رسید که نشان از کمبود نقدینگی در بازار می شود.۱۰۱ میلیارد ریال معاملات متعلق به معاملات پتروشیمی پردیس و ۴۲ میلیارد ریال مختص معاملات گسترش نفت و گاز پارسیان بود.

 

بازار فلزات اساسی

خرید نقدی مس در آخرین روز معاملاتی هفته در بورس لندن با کاهش همراه شد و با نرخ  ۸ هزار و  ۸۰ دلار بر تن معامله شد. طی معاملات روز جمعه در بازار فلزات لندن، فروش نقدی مس با کاهش رو به رو شد و به ۸ هزار و ۸۰.۵۰ دلار انجام رسید. همچنین سفارش خرید مس برای سه ماهه آینده به مبلغ ۷ هزار و ۹۹۵ دلار رسید. در این بین، خرید و فروش نقدی آلومینیوم با قیمت یک هزار و ۹۹۲ دلار و دو هزار و ۹۹۲.۵۰ دلار معامله شد. بر این اساس، خرید و فروش نقدی آلومینیوم آلیاژی به ترتیب به قیمت یک هزار و  ۹۰۰ دلار و یک هزار و ۹۰۰.۵۰ دلار معامله شد. قلع هم با نرخ ۲۰ هزار و ۲۵۵ دلار خریداری و با قیمت ۲۰ هزار و ۲۵۵.۵۰ دلار به فروش رسید. گزارش ها حاکی از آن است که خرید و فروش روی با نرخ یک هزار و ۹۳۵ و یک هزار و ۹۳۵.۵۰ دلار انجام شد. سرب هم در رینگ معاملاتی با نرخ دو هزار و ۵۲.۵۰ دلار خریداری و با قیمت هر تن دو هزار و ۵۳ دلار به فروش رسید.

 

بازار بورس

گروه ساختمانی با صف خرید ثاژن، وساخت و ثنوسا معاملات مثبتی داشتند. خرید این سهم‌ها در قیمت‌های فعلی ریسک زیادی دارد ولی متناسب با این ریسک می‌تواند بازده خوبی هم داشته باشد. در خصوص باقی نمادهای این گروه اگر چه آ س پ و ثباغ مثبت بودند اما ثاخت تقریباً معامله نشد. این سهم با P/E کمتر از ۴ حجم معاملات کمی دارد و تنها با حمایت سهامدار عمده می‌تواند مورد توجه بازار باشد.

 

دیگر گروه مثبت بازار صنعت انفورماتیک بود. اطلاعیه شفاف‌سازی رانفور در خصوص تعدیل مثبت بیش از ۲۰ درصدی شروعی برای حرکت گروه محسوب می‌شد. رتاپ، مداران و افرا از جمله نمادهای مثبت صنعت انفورماتیک بازار محسوب می‌شدند.

 

صنعت استخراج کانه‌های فلزی و فلزات روز بسیار بدی داشت و بیشتر نمادهای این گروه در منفی کامل معامله شدند. ومعادن، کنور، کروی ، کاما، ذوب، فولاد، فاسمین فولاژ و فرآور همگی صف فروش داشتند.

 

کاهش نرخ دلار به کمتر از ۱۶۰۰ تومان فشار سنگین فروش بر روی شرکت‌های این گروه و همچنین گروه پتروشیمی ایجاد نمود. البته امروز خبرگزاری‌ها از تصویب مصوبه مجلس در خصوص قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی از سوی شورای نگهبان خبر دادند که در آن مقرر شده بود قیمت خوراک گاز و مایع این واحدها تا ۱۰ سال حداکثر ۶۵ درصد قیمت سبد صادراتی در مبدا خلیج فارس باشد. اما این خبر هم مانع از صف فروش شدن غول‌های پتروشیمی بازار نشد.

 

اما ریزش دلار بر خلاف دفعات قبل، گروه خودروساز بازار را مثبت نکرد و بیشتر نمادهای این گروه در آستانه پایین قیمتی خود معامله شدند.

 

آخرین شنیده ها حکایت از این دارد که: مپنا تعدیل مثبت داد و سود ۵۶۰ ریال را اعلام کرد. زامیاد با تعدیل منفی سود ۱۰۱ ریال را الام کرد. رانفور سود خود را با تعدیل مثبت ۲۰درصدی همراه است. افزایش سرمایه وغدیر با توجه به شرایط کنونی به تعویق می افتد.

 

شنیده شده در پی افزایش سود خالص شیران به بیش از ۵۷۰۰ ریال در سال ۹۰، تقسیم سود نقدی این سهم از ۲۵۰۰ ریال قبلی به حداقل ۴۰۰۰ ریال افزایش پیدا کرده است. در این ارتباط، سرمایه گذاری آتیه دماوند با نماد واتی که سهامدار عمده شیران با مالکیت ۳۵ درصدی و ۹۰ میلیون سهم از آن می باشد. افزون بر ۱۳۵ میلیارد ریال از این حیث تعدیل مثبت درآمد دارد که می تواند بیش از ۴۰۰ ریال درآمد هر سهم اعلام کند. خالص ارزش داراییهای واتی نیز به ۲۲۰۰ ریال افزایش یافته است که قیمت فعلی سهم در بازار به اندازه ۵۵ تا ۶۰ درصد (nav) قرار دارد.”

 

گروه قند و شکر، امروز را هم به کام سهامداران خود تلخ کردند! در این گروه همه نمادهای مجاز با صف فروش روبرو بودند و فقط قنقش با کمی مثبت معامله شد که جو منفی گروه، قنقش را نیز به زیر  کشید!!

 

افزایش ارزش دلار در جهان

نقل از خبرگزاری بلومبرگ، واحد پولی دلار در شرایط امنی از نظر اقتصادی قرار دارد و بسیاری از سرمایه داران در حال تبدیل کردن سرمایه های خود به به این واحد پولی می باشند. بهای اونس جهانی طلا که از سالیان دور به عنوان سرمایه ی امن سنتی بوده است، در این روز ها با افزایش بهای دلار در بازارهای جهانی تبدیل به سرمایه ای نا امن شده است.

اونس جهانی طلا در ابتدای سال جاری با افزایش رو به رو شد و به ۱۷۹۲ دلار در هر اونس رسید که با بروز شرایط یاد شده تا بهای ۱۵۷۲ دلار در هر اونس نیز کاهش داشته است. افزایش بهای دلار در بازارهای جهانی به گونه ای بوده است که بر بهای ۲۴ کالای مهم اقتصادی تاثیر منفی گذاشته است. نمودارهای صنعتی S&P500 و MSCI نمایانگر این موضوع می باشند.

 

بازار سکه و ارز

با بسته شدن بازارهای مبادلاتی اونس جهانی طلا و همچنین ثبت هفته ای نا امید کننده برای این فلز ارزشمند، نرخ خرید سکه های پیش فروش شده توسط بانک ملی ۵۸۰ هزار تومان در روز جاری اعلام شده است که این نرخ بدون نیاز به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد. این امر سبب شده است که بهای سکه با کاهش شدیدی رو به رو شود. این تصمیم در ابتدای مبادلات سکه در روز جاری تاثیر منفی بر بهای آن داشته که بر طبق آن سکه کار خود را با بهای ۵۹۵ هزار تومان آغاز کرده است.

 

دلار آمریکا هم اکنون با قیمت ۱۵۹۰۰ ریال و پوند انگلیس با قیمت ۲۵۹۰۰ ریال و یورو با قیمت ۲۰۶۰۰ ریال در حال مبادله می باشد.