معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس زمان گشایش نماد و عرضه اولیه اوراق جدید خزانه اسلامی را اعلام کرد.

426634316490738

به گزارشراتین بورس به نقل از بورس پرس، بهنام محسنی با اشاره به پذیرش سه هزار میلیارد تومان دیگر از اوراق خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین فرابورس گفت: این اقدام پس از ۴ ماه معامله مرحله نخست صورت می‌گیرد و طی آن نمادهای اخزا ۳، ۴ و ۵ در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه گشایش می یابند. عرضه اولیه نماد “اخزا۲ “هم ۱۷ بهمن انجام می‌شود.

وی حجم هر عرضه اولیه را ۱۰ میلیون ورقه ۱۰۰ هزار تومانی و حداقل حجم هر سفارش را یک ورقه عنوان کرد و افزود: این اسناد با توجه به زمان انتشار در ۴ روز مختلف یعنی روزهای ۲۱ شهریور، ۲۱ مهر، ۲۱ آبان و ۹ آذر سال ۹۵ سررسید می‌شوند و اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های کارگزاری و تامین سرمایه می‌توانند در عرضه اولیه مشارکت داشته‌ باشند.

به گفته وی سرمایه‌گذاری تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این اسناد با رعایت مفاد اساسنامه و امیدنامه و بدون نیاز به برگزاری مجمع قابل انجام است؛ علاوه بر این معاملات ثانویه اسناد نیز پس از عرضه اولیه در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران آغاز خواهد شد.

محسنی با بیان اینکه ناشر این اسناد وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت است، ابراز امیدواری کرد با اضافه شدن ۴ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به بازار شاهد رونق بیش از پیش معاملات آن و توسعه بازار بدهی در فرابورس ایران باشیم.

براساس این گزارش، اولین کشف قیمت اسناد خزانه اسلامی ۸ مهرسال جاری به بهای ۹۰ هزار و ۵۰۰ تومان انجام شد و طی آن ۳۸۳ هزار و ۸۳۷ هزار ورقه از ۴۰۰ هزار ورقه قابل عرضه با مجموع ارزش ۳۴.۵۶ میلیارد تومان به فروش رسید.

اسناد خزانه اسلامی نوعی اوراق بدهی با نام به قیمت اسمی یک میلیون ریال است که ۲۳ اسفند سال گذشته به گروهی از پیمانکاران وزارتخانه های نیرو و راه تخصیص داده شده است.

مبلغ اسمی این اوراق در سررسید پرداخت خواهد شد و در صورت نبود اعتبار مصوب، از محل درآمد عمومی همان سال قابل پرداخت است. بعلاوه اینکه مبلغ اوراق در سررسید، به حسابی که پیمانکار به کارگزاری معرفی کرده واریز می‌شود و نیازی به حضور فیزیکی نیست و مبلغ معاملات ثانویه هم یک روز کاری بعد از فروش به حساب فروشنده واریز می‌شود.