معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تدوین سند راهبردی همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از تحریم‌ها خبر داد.

3512209_224

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس، علی اصغر عمیدیان در سومین نشست وزارت ارتباطات با فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا از تدوین سند راهبردی همکاری‌های بین‌المللی برای حمایت از توانمندی‌های داخلی در پساتحریم خبر داد و گفت: این سند با مشارکت وزارت ارتباطات، وزارت علوم، وزارت صنعت، معاونت علمی رئیس جمهور، سازمان فضایی، پژوهشگاه‌های مرتبط با بخش فناوری اطلاعات، سندیکای مخابرات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و نیز اپراتورهای ثابت و سیار بخش ارتباطات کشور تدوین شده است.

وی افزود: در این زمینه کارگروهی در دفتر معاون اول رئیس جمهور با حضور این اعضا تشکیل شد و طی جمع‌بندی نشست‌های مشترک چارچوب این سند راهبردی برای اجرا استخراج شده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ارتقاء و توانمندسازی صنایع داخلی را از جمله اهداف تدوین این سند برشمرد و ابراز کرد: در این راستا حفاظت از صنایع و تولیدات داخلی، توسعه سطح تکنولوژی در بخش فاوای کشور، انتقال تکنولوژی به همراه نیازهای کلیدی در این بخش و مدیریت نظامند تعاملات بین‌المللی با شرکت‌های خارجی در دستور کار قرار گرفته است.

عمیدیان خاطرنشان کرد: در این راستا و برای رسیدن به اهداف مدنظر جذب سرمایه گذاری خارجی، صدور خدمات فنی مهندسی و حمایت از بخش خصوصی برای انتقال تکنولوژی از جمله برنامه‌های مورد نظر است.

وی افزود: مهارت و مدیریت با هدف مدیریت فناوری و تولید اقتصادی و همچنین حمایت از بخش خصوصی نیز از دیگر موارد مورد نظر این سند راهبردی است. سازوکارهای اجرایی برای عملیاتی شدن این سند از شناسایی تکنولوژی‌های کلیدی مرتبط و انتخاب الگوی مشخص و نیز تدوین نقشه راه تکنولوژی است.