سنگاپور با صدور دستورالعملی به بانک های این کشور بخشنامه تحریم تجارت و هرگونه عملیات بانکی با ایران را که سال ۲۰۱۲ صادر کرده بود، لغو کرد.
42609_46bb2932-deab-48f8-b46f-ad897611d2f0
براساس گزارش روز شنبه تارنمای موسسات ‘لیودز’ و ‘پلاتس’، این لغو ممنوعیت شامل تحریم هایی می شود که سنگاپور پس از فشار غرب برای تحریم ایران در بخشنامه ای در ۱۸ ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی اعمال کرد.
براساس بخشنامه سال ۲۰۱۲ سنگاپور، همکاری مالی با ایران، بانک مرکزی، موسسات مالی و تابعه آن به طور مستقیم یا غیرمستقیم ممنوع شده بود.
تاکنون تارنماهای رسمی سنگاپور اطلاعاتی در مورد لغو این تحریم های موسسات بانکی و مالی ایران منتشر نکرده اند.
وزارت امور خارجه سنگاپور دی ماه امسال در بیانیه ای ضمن استقبال از اجرای طرح جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و لغو تحریم ها، اعلام کرد پس از آنکه ایران همه تعهدات تعیین کننده خود را انجام داد، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران نیز براساس توافق ذکر شده لغو شد.
سنگاپور از همه طرف ها خواست به تعهدات خود طبق برنامه جامع اقدام مشترک عمل کنند.
با انتشار ۲۶ دی ماه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه کشورمان آغاز شد.
‘جواد انصاری’ سفیر ایران در سنگاپور نیز گفت: با اجرای برجام ، تحریم های بانکی سنگاپور برداشته شد و این فرصتی است که می تواند به توسعه مناسبات اقتصادی کمک کند.
وی سنگاپور را یکی از قطب های بانکی دنیا دانست و لغو تحریم های بانکی این دولت – شهر علیه ایران را فرصت مناسبی برای تجار و بازرگانان کشورمان در بازار تجارت و تبادل بانکی اعلام کرد.