طبق آخرین آمارهای منتشره، کیک بازار خودرو به ۶ بخش قیمتی مختلف تقسیم می شود که سهم ۵۸.۱ درصدی از این بازار به بازه دوم قیمتی از ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان با ۳۳ مدل خودروی داخلی اختصاص دارد.

به گزارش راتین بورس  به نقل از دنیای اقتصاد، بازار خودرو ایران در شرایطی به لطف توافق هسته‌ای و برجام به تدریج میزبان خودروهای جدید خواهد بود که طبق آخرین آمارهای منتشره، بیشترین خلأ‌ها در بازه‌های قیمتی بالای ۵۰ میلیون تومان به چشم می‌آیند.

بر این اساس و طبق گزارشی که یکی از بازوهای بخش خصوصی تهیه کرده، کیک بازار خودرو به ۶ بخش قیمتی مختلف شامل کمتر از ۲۵ میلیون تومان، ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان و بالای ۱۲۵ میلیون تومان تقسیم شده است.

قسمت بزرگ این کیک، سهم خودروهای حاضر در بازه قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان شده به‌نحوی‌که در مجموع ۵۸.۱ درصد از بازار خودرو به آنها تعلق دارد. طبق گزارش اعلامی، در این بازه قیمتی ۳۳ مدل خودرو داخلی وجود دارد که بیشترین مشتریان را به خود اختصاص داده‌اند. سهم بزرگ بعدی به خودروهای زیر ۲۵ میلیون تومان رسیده، چه آنکه این بازه قیمتی با تنها ۴ مدل خودرو، ۲۹.۱ درصد از بازار را در اختیار گرفته است.

همچنین بازه قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان نیز که ۲۰ مدل خودرو در آن به چشم می‌خورد، توانسته ۵.۸ درصد از سهم بازار خودرو را به‌دست بگیرد. در بازه قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان نیز ۱۷ مدل خودرو وجود دارد، با این حال این بخش از بازار تنها ۴.۲ درصد سهم را به خود اختصاص داده است.

در این بازه قیمتی، فعلا رقابت اصلی بین خودروهای چینی برقرار است، خودروهایی که بیشتر آنها مونتاژ داخل به‌شمار می‌روند اما در بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان که تنها ۱.۲ درصد از بازار خودرو را به خود اختصاص داده، ۷ مدل خودرو به چشم می‌آید و در نهایت بازه قیمتی بالای ۱۲۵ میلیون تومان هم سهمی ۱.۶ درصدی را تصاحب کرده است. در این بازه قیمتی ۳۳ مدل انواع خودرو جا خوش کرده‌اند که بیشتر آنها مدل‌های وارداتی به‌شمار می‌روند.