عضو هیات مدیره بانک مسکن با جزییاتی درباره اوراق جدید خرید مسکن، شرایط و اقساط وام های ۶۰ ، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی را اعلام کرد.
f541cc506eb7f369dded5d1170f6989c

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس، ابوالقاسم رحیمی انارکی درجریان برگزاری برنامه خبری ، توضیحاتی درباره مصوبه جدید شورای پول و اعتبار مبنی بر پرداخت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن داد و گفت: طبق این مصوبه و با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله ، سقف تسهیلات مسکن در تهران به ۷۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به ۶۰ میلیون تومان و در سایر ‌شهرها به ۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات جدید مسکن از اول دی‌ماه آغاز می‌شود، ادامه داد: درحالی نرخ سود این تسهیلات ۱۸.۵ درصد و حداکثر صدور اوراق، ۱۴۰ ورقه ۵۰۰ هزار تومانی تعیین شده که برای جلوگیری از افزایش نرخ اوراق حق تقدم در فرابورس، اوراق مربوط به آبان‌ ۹۴ و پس از آن، مشمول وام‌های جدید و با محدودیت عدم فروش ۴ ماهه شده اند. اما محدودیت فروش دو ماهه اوراق قبل از آبان کماکان پابرجا خواهد بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: محدودیت های جدید شامل حال متقاضیان ساخت مجتمع سازی نمی‌شود و این گروه با تشکیل پرونده می‌توانند بیش از محدودیت‌ها اوراق خریداری کنند. در این میان درخواست تسهیلات همان روز به معاونت سپرده ممتاز ارجاع و این درخواست به فرابورس اعلام می‌ شود و و خریدار باید در همان روز نسبت به خرید اوراق اقدام کند. در غیر این صورت از معامله همان روز حذف خواهد شد.

به گفته رحیمی انارکی،تهسیلات جدید بانک مسکن فقط شامل ساختمان‌های با برخورداری حداکثر ۲۰ سال از صدور پروانه می شود.ساختمان‌های با قدمت بیش از ۲۰ و حداکثر ۲۵ سال از صدور پروانه نیز می توانند بدون احتساب وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله، از وام ۳۵ میلیون تومانی استفاده کنند.

وی درباره نحوه پرداخت اقساط در تسهیلات جدید نیز گفت: اقساط وام ۴۰ میلیون تومانی به روش ساده ماهانه ۶۹۳ هزار تومان و به روش پلکانی ساده از ۵۷۸ هزار تومان ماهانه شروع می‌شود. در روش پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول رقم اقساط ماهانه ۶۲۱ هزار تومان، در ۵ سال دوم رقم اقساط ۷۴۶ هزار تومان و در سال‌های یازدهم و دوازدهم میزان اقساط ۸۹۵ هزار تومان است.

وی ادامه داد:اقساط وام ۵۰ میلیون تومانی به روش ساده ۸۶۶ هزار تومان و در روش پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول ۷۷۷ هزار تومان و در ۵ ساله دوم ۹۳۲ هزار تومان و در دو سال آخر ماهانه یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است. قسط روش پلکانی ساده نیز ۷۲۳ هزار تومان بوده اما اقساط وام ۶۰ میلیونی به روش ساده یک میلیون و ۴۰ هزار تومان و به روش پلکانی ساده در ۵ ساله اول ۹۳۲ هزار تومان و در ۵ ساله دوم یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و در دو سال آخر یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان است.

رحیمی اناراکی افزود: اقساط وام ۶۰ میلیون تومانی در روش پلکانی ساده، ۸۶۷ هزار تومان و اقساط وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله نیز ۲۶۰ هزار تومان تعیین شده است

وی با بیان اینکه با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار حدود هزار میلیارد تومان منابع آزاد می‌شود، در خاتمه از انتشار ماهانه یک میلیون امتیاز اوراق حق تقدم به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد.