ارزش معاملات امروز به ۵۰ میلیارد تومان رسید و رشد شاخص کل نیز با وجود تاثیر منفی ۲۶ واحدی اخابر، ۶۶ واحد ثبت شده است.حفاری تنها نماد بورس است که حجم معاملات آن از ۱۰ میلیون سهم گذشته است. دومین روز از سومین ماه سال با رشد ۶۶ واحدی شاخص همراه شد. غدیر، ومعادن و فولاد بزرگانی بودند که پس از مدت‌ها موجب رشد بازار شدند. از سوی دیگر بازگشایی اخابر تاثیر منفی روی شاخص داشت و مانع از اوج‌گیری شاخص تا ارتفاع ۲۷ هزار واحدی گردید.

 

روزهای انتهایی این هفته روزهای حساسی برای بازار سکه و ارز خواهد بود ، مذاکرات ایران و غرب از فردا آغاز می شود و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به منظور شرکت در این نشست راهی بغداد شده است. ازصحبتهای اوباما و آمانو گرفته تا رسانه های اسرائیلی، همه و همه حکایت از انعطاف پذیری غرب نسبت به برنامه های هسته ای ایران دارند . جو حاکم به گونه ایست که هر دو طرف تمایل به انجام توافقات متقابل دارند و با هدف نتیجه بخش بودن مذاکرات گام به بغداد گذاشته اند. شرایط به گونه ای رقم خورده که دیگر نتیجه بخش نبودن این نشست ، تعجب بر انگیز است ! اما در هر صورت بایستی دید توافقات احتمالی به چه صورت خواهد بود و طرفین چه امتیازاتی به یکدیگر خواهند داد. در درجه نخست، مثبت بودن نتایج مذاکرات، قیمت دلار و سکه بازار نقدی را با کاهش مواجه خواهد کرد اما در ادامه بایستی دید غرب چه اقداماتی در جهت برداشتن تحریم های ایران انجام می دهد. در صورتی که تحریمها همچنان باقی بمانند، تغییرات قیمت ارز می تواند تا حدودی مشابه تغییرات قیمت ارز پس از مذاکرات استانبول باشد بطوریکه در ابتدا سقوطی شدید و هیجانی داشته باشد و سریعا بخشی از آن اصلاح گردد و روندی صعودی به خود بگیرد.

 

با فرو نشستن هیجان بازار در گروه بانکی، اینک گروه ساختمانی به عنوان لیدر بازار خودنمایی می کند بطوریکه اکثر نمادهای ساختمانی با افزایش یک تا ۵ درصدی قیمت مواجه اند. خبرهای خوبی از ثباغ و ثشرق به گوش می رسد. گویا ثشرق در یک مناقصه جدید و پروژه بزرگ مسکونی در مشهد برنده شده است. بازار با عرضه صف های خرید نه چندان مطرح خود روبرو است تا بازار با تعادل حداکثری مواجه باشد.

 

در این بین تشکیل صف خرید و معاملات پرحجم حفاری شمال در حالی است که شرکت چند روز پیش، سود سال ۹۰ خود را با تعدیل منفی ۶ درصدی روانه بازار کرد. مدیرعامل حفاری شمال از تمدید قرارداد جدید ۱۰ ساله با شرکت اماراتی دراگون اویل در ترکمنستان خبر داده و گفته است که تقاضا برای خرید دکل های جدید خشکی و آبی نیز از سوی شرکت صورت گرفته است . همچنین شرکت مپنا با ارائه سه اطلاعیه آمادگی خود را برای گشایش نماد اعلام کرده است. سود سال ۱۳۹۰ شرکت در اطلاعیه تازه با تعدیل مثبت ۱۹ درصدی روبرو شده و به ۵۶۳ ریال رسیده است. تعدیل سود در حالی رخ داده که پیش بینی شرکت از حجم درآمدها کاهش یافته اما با فرض رشد حاشیه سود، سودآوری افزایش یافته است. روند رو به رشد هزینه های مالی و تلاش برای استفاده حداکثری از توان «درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها» و «درآمدهای متفرقه» نیز در صورت های مالی تازه به چشم می خورد. همچنین شرکت پیش بینی خود از سود هر سهم سال مالی ۹۱ را ۵۰۲ ریال اعلام کرده است. در پیش بینی درآمد انجام پروژه ها، کاهش پروژه های نیروگاهی و افزایش پروژه های نفت و گاز و پروژه های جانبی به چشم می خورد که خود نشانه ای دال بر چشم انداز تاخیر در دریافت مطالبات پروژه های صنعت برق دیده می شود که سعی شده با پروژه های نفتی و دیگر پروژه ها، این ضعف جبران شود. همچنین شرکت در حرکتی جالب، به واسطه وجود بیش از ۲۴ میلیون حق تقدم استفاده نشده، سرمایه خود را ۹۹۷۵۱۰ میلیون ریال ثبت کرده است! افزایش سرمایه شرکت به ۱۰۰۰ میلیارد تومان در مجمع فوق العاده ابتدای سال گذشته به تصویب رسیده بود.

 

از نمادهای پرتقاضای امروز می‌توان از بترانس نام برد. بترانسی که در روزهای قبل هم معاملات سنگینی داشت امروز پس از معامله حدود ۶ میلیون سهم در انتهای بازار با صف خرید همراه بود. در صورتی که در معاملات فردا قیمت سهم از ۴۰۰ تومان عبور کند احتمال رسیدن به قیمت ۴۲۰ تومان زیاد خواهد بود.

 

در گروه خودرویی ها نیز زامیاد با وجود عدم دورنمای روشن در گزارش های عملکردی خود و تحمیل هزینه های سنگین، تحت تأثیر خبر شماره گذاری مجدد خودرو نیسان از سوی نیروی انتظامی شاهد معامله ۶ برابری سهام نسبت به حجم مبنای خود می باشد.

 

نمادهای فلزی و بانکی با رشد قیمت روز خود را آغاز کرده اند در حالی که هیچ هیجانی در این دو صنعت دیده نمی شود.

 

صنعت حمل و نقل نیز با افول تقاضا روبرو شده است. نکته جالب این جاست که بازار به موفقیت دیروز مذاکرات میان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و مقامات کشورمان واکنش مثبتی نشان نداده اما نشانه هایی دال بر قدرت کم عرضه ها دیده می شود که می تواند روزهای مثبتی را رقم بزند.

 

در گوشه و کنار بازار

شنیده می شود فولاد مبارکه با تعدیل عایدی ۱۵% مواجه شده است و این تعدیل را در گزارش ۱۲ ماهه اعلام خواهد کرد.منع این تعدیل افزایش تولید و فروش محصولات اعلام شده است.”

 

شرکت معدنی دماوند مبلغ ۲۰۴ ریال سود به ازای هر سهم طی سال مالی قبل شناسایی کرد. این رقم نسبت به سال ۸۹ از افزایش ۳۲ درصدی برخوردار است. فروش این شرکت برای سال مالی ۹۰ مبلغ ۱۸ میلیارد ریال اعلام شده که در مقایسه با سال ۸۹ با کاهش هشت‌درصدی مواجه است.

 

دیروز جلسه هیئت مدیره همراه اول برگزار شد و وحید صدوقی برای هفتمین سال متوالی در سمت مدیرعاملی ابقا شد. این در حالی است که از افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی و انتقال همراه اول به بورس به عنوان دو برنامه اصلی وی در این دوره یاد می‌شود.

 

نکاتی از بازار امروز:

 

تداوم فشار فروش بر گروه قند با وجود برنامه گشایش نمادهای قصفها و قزوین/ تعدیل جالب سود ۹۰ قصفها– بازگشت اخابر به عنوان بزرگترین نماد بورسی به جریان معاملات– تعدیل مثبت اندک رکیش– تعدیل ۱۳ درصدی سود تلفیقی رانفور و برنامه گشایش نماد– صعود رتاپ — فرآور پرتقاضاترین نماد فلزی و صعود آرام دیگر نمادهای گروه– صف خرید جالب شسینا و تلاش برای حفظ موقعیت نمادهای شیران و شفارس در درصد مثبت– اقبال نسبی به گروه سیمان– تعدیل مثبت سود سال ۹۰ کساوه و صعود نماد تا درصد مثبت– ارائه گزارش های تازه مپنا مبنی بر تعدیل مثبت سود ۹۰ و تعدیل منفی سود ۹۱– حفاری پرحجم ترین صف خرید.”

 

 

 

سررسیدهای مختلف بازار آتی امروز با کاهش قیمت مواجه بوده‌اند. سکه در بازار نقد ۶۳۴ هزار تومان است . دلار هم تا ۱۶۶۵ تومان کاهش پیدا کرده است.