مقدمه:چادرملو در یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن کشور و با ظرفیت تولید۸.۷ میلیون تن انواع کنسانتره در ۴ خط  و ۸۰۰هزار تن انواع سنگ آهن دانه بندی شده و ۳.۴۰۰.۰۰۰ تن گندله مشغول به فعالیت است.

 

روند سودآوری سهم:

 

 

روند سودآوری کچاد از سال ۸۸ به بعد با افتتاح کارخانه گندله سازی شرکت و ایجاد ارزش افزوده بالاتر روندی صعودی به خود گرفته است.

کچاد سود هر سهم سال جاری خود را با سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومان رقم ۹۹۰ ریال اعلام کرده است که در عملکرد ۳ ماهه موفق به پوشش خیره کننده ۴۰ درصدی بودجه خود شده است.فروش این شرکت از دو بخش گندله و کنسانتره سنگ آهن تشکیل شده است.

قیمت فروش کچاد بر اساس فرمول توافقی با شرکت های فولاد ساز تعیین می شود.بدین ترتیب نرخ فروش محصولات کچاد ۱۰ درصد نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان و ۱۲ درصد متوسط نرخ فروش محصولات فولاد مبارکه اصفهان تعیین گردیده است.با توجه به این که هزینه های استخراج در شرکت های سنگ آهنی ثابت است،با افزایش قیمت محصولات فلزی سود شرکت های سنگ آهنی با شیب تند تر و بالاتری به نسبت شرکت های فولادی افزایش خواهد یافت.

تمامی فروش سالیانه چادرملو به صورت داخلی است و هیچ گونه صادراتی در این شرکت وجود ندارد.

کچاد یکی از شرکت های پر پتانسیل و آینده دار در بین شرکت های فعال بورسی می باشد.این شرکت دارای طرح های توسعه ای عظیمی است که چشم انداز بسیار روشنی را در بلند مدت برای شرکت رغم می زند.

طرح هایی مانند خط تولید پنجم که به زودی به بهره برداری می رسد به همراه کارخانه گندله سازی بهاباد و طرح عظیم ۱ میلیون تنی فولاد و نوسازی ماشین آلات (با هزینه سنگین حدود ۱۴۴۰میلیارد تومانی).

چادرملو در امر سرمایه گذاری نیز غافل نمانده است و سرمایه گذاری های مناسبی را به خصوص در دو شرکت آهن و فولاد ارفع و فولاد غدیر ایرانیان با بهای تمام شده۱۱۳ میلیارد تومان انجام  داده است که آهن و فولاد غدیر ایرانیان به تولید و سوددهی رسیده و آهن و فولاد ارفع نیز در سال های پیش رو به بهره برداری خواهد رسید.همچنین این شرکت در زمره شرکت هایی است که آزاد سازی قیمت های حامل های انرژی اثر بسیار پایینی در سودآوری آن دارد و تقریبا این امر به مزیت عمده این شرکت مبدل شده است.

اما یک پتانسیل عمده و یک تهدید عمده در پیش روی شرکت می باشد.از بهره مالکانه سنگین به عنوان تهدید شرکت و از احتمال آزاد سازی قیمت فروش سنگ آهن به عنوان مزیت عمده این شرکت می توان نام برد.

 

نتیجه گیری:

 

با توجه به میزان پوشش سود شرکت در عملکرد ۳ ماهه در صورت ثبات قیمت های فروش و عدم اجرای طرح افزایش بهره مالکانه می توان به سود ۱۳۰-۱۴۰ تومانی در سال جاری برای کچاد خوشبین بود.

 

تحلیلگر:مجید زرین