در نخستین روز کاری هفته جدید، همزمان با ثبات شاخص بازار ارز، ارز واحد اروپایی تغییر کانال داد.

euros

 

روز یکشنبه در روزی که دلار روی قیمت ۳ هزار و ۶۴۰ تومان ماند، یورو ۴ هزار و ۲۰ تومان قیمت خورد. روز گذشته قیمت یورو با ۲۵ تومان افزایش، وارد کانال ۴ هزار تومان شد، در حالی که دلار بدون تجربه تغییر قیمت نسبت به روز چهارشنبه، روند کم‌نوسان هفته گذشته خود را پس گرفت.

یورو با ادامه روند افزایشی خود و شکستن مرز روانی ۴ هزار تومان، به قیمت ۴ هزار و ۲۰ تومان رسید تا بالاترین قیمت خود در سال ۹۴ را تجربه کرده باشد. نرخ یکشنبه یورو در واقع بالاترین نرخ فروش ارز واحد اروپایی از ۱۶ بهمن سال ۹۳ بود. فعالان بازار، عامل اصلی این افزایش قیمت را،‌ تقویت ارزش این ارز در بازارهای جهانی عنوان می‌کنند. روز گذشته بازار سکه نیز مانند بازار دلار شاهد نوسان‌های محدود بود. روز یکشنبه بهای سکه با هزار تومان رشد مواجه شد تا بهای سکه تمام بهار آزادی به عدد ۹۲۲ هزار تومان برسد. مهم‌ترین عامل رشد سکه، افزایش تقاضا در بازار عنوان شده است.

رشد دو مرحله‌ای یورو
روند افزایشی یورو از ابتدای هفته پیش آغاز شد. شنبه ۱۴ آذر، ارز اروپایی توانست با ۶۵ تومان رشد از مرز ۳ هزار و۸۰۰ تومان عبور کند و به قیمت ۳ هزار و ۹۳۰ تومان برسد. پس از این رشد، روند افزایشی یورو ملایم‌تر شد تا اینکه این ارز روز چهارشنبه با ۵۰ تومان افزایش دیگر به مرز ۴ هزار تومانی نزدیک شد. یورو که چهارشنبه ۳ هزار و ۹۹۵ تومان قیمت خورده بود، یکشنبه با شکستن مرز ۴ هزار تومانی تا قیمت ۴ هزار و ۲۰ تومان اوج گرفت.نرخ برابری یورو نسبت به دلار در بازارهای جهانی از روز دوشنبه هفته گذشته تا چهارشنبه آن هفته حدود ۲ درصد رشد داشت، در صورتی که در این بازه، قیمت این ارز در بازار داخلی با حدود ۵/۱ درصد رشد روبه‌رو شد. با‌ آنکه نرخ برابری یورو در روزهای پایانی هفته گذشته تا حدی تعدیل شد، حفظ رشد آن مقابل یورو، باعث شد که بازتاب نرخ‌های جهانی، روز یکشنبه در بازار داخلی تطبیق داده شود. یورو در هفته گذشته از نرخ ۳ هزار و ۹۴۰ تومان دوشنبه به قیمت ۳ هزار و ۹۹۵ چهارشنبه رسید. در نتیجه با دو مرحله‌ای شدن تخلیه شوک قیمتی، بخشی از این تاثیرات به اولین روز کاری هفته جاری منتقل شد. همچنین در روز یکشنبه همسو با بازار آزاد، نرخ رسمی یورو نیز افزایش یافت. این نرخ با ۲۶ تومان رشد به عدد ۳ هزار و ۳۰۹ تومان رسید.

رخوت شاخص ارزی
اما در روزهایی که یورو روندی افزایشی را طی می‌کند، اسکناس سبز آمریکایی تغییرات قیمتی محدودی را تجربه کرده است. روز یکشنبه نیز برخلاف هیجان بازار یورو، در بازار دلار رونق چندانی وجود نداشت و دلار بدون تغییر قیمت نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته باقی ماند. روز گذشته در میدان رو‌به‌روی پاساژ افشار خبر چندانی از دلالان ارزی نبود و خرید و فروش‌ها با احتیاط در حاشیه این میدان صورت می‌گرفت. عامل اصلی این احتیاط که باعث ثبات قیمتی دلار شد، برخورد نیروهای امنیتی بود که در روز چهارشنبه صورت گرفت. نیروی انتظامی صبح روز چهارشنبه در قالب عملیاتی ضربتى در بازار ارز و مقابل پاساژ افشار، دلالان حاضر در این منطقه را بازداشت کرد. مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتى در روزهای گذشته از بازداشت ۴۸ دلال ارز طى این عملیات خبر داد، اقدامی که پس از سخنان وزیر دادگستری و اشاره او به اجرایی شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رخ داد. براساس این قانون انجام هرگونه فعالیت ارزى شامل خرید و فروش و انتقال بدون مجوز بانک مرکزى غیرقانونى است.  دلار در هفته گذشته نیز نوسانات قیمتی محدودی داشت. به گفته فعالان بسیاری از خریداران در هفته گذشته حضور محتاطانه‌ای در بازار داشتند و در انتظار روشن شدن جهت حرکتی قیمت دلار، دست از معاملات کشیده بودند. نهایتا با طی چندین روند کاهشی و افزایشی محدود (روندی کاهشی به دلیل خروج تقاضای زائران عتبات عالیات و کاهش کلی تقاضا و یک روند افزایشی تحت‌تاثیر سه ضلع بالا رفتن خریدهای خالی فروشان متضرر، کاهش حجم ارز نقدی بازار و بالا بودن ارزش دلار در کشورهای همسایه)، دلار در مجموع کم‌نوسان باقی ماند تا در روز چهارشنبه قیمت ۳ هزار و ۶۴۰ تومان را برای خود ثبت کند. شرایط این ارز در روز چهارشنبه بیشتر تحت‌تاثیر برخوردهای نیروی انتظامی با دلالان بود. به این ترتیب حرکت دست به عصای معامله‌گران که در هفته گذشته نیز مشهود بود، در اولین روز کاری این هفته نیز با ادامه یافتن تاثیر برخوردهای صورت گرفته در روز چهارشنبه پررنگ‌تر شد.

ادامه رشد سکه
سکه تمام بهار آزادی در روز یکشنبه در حالی افزایش قیمت را تجربه کرد که هیچ‌یک از دو عامل تاثیرگذار بر آن تغییر نداشتند. روز گذشته همزمان با تعطیلی بازارهای جهانی طلا و ثبات دلار، قیمت سکه با هزار تومان رشد به عدد ۹۲۲ هزار تومان رسید. رشد سکه در هفته گذشته که بیشتر تحت‌تاثیر افزایش قیمت اونس صورت گرفته بود، در روز گذشته نیز ادامه یافت،‌ اما رشد یکشنبه عمدتا ناشی از افزایش خرید برخی معامله‌گران این بازار بود. با پایان مناسبت‌های مذهبی و روزهای عزاداری در ماه صفر، تقاضا برای سکه تا حدی افزایش پیدا کرده است. بازار سکه در هفته جاری ممکن است تحت‌تاثیر نتایج نشست بانک مرکزی آمریکا نیز قرار بگیرد. بیانیه نهایی این نشست چهارشنبه شب منتشر خواهد شد که می‌تواند بازار پنج‌شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.