به گزارش راتین بورس به نقل از خبرنگاران جوان، کاهش سرعت روند افزایش تعداد سکوهای حفاری آمریکا و تقویت تقاضا برای نفت از سوی چین موجب شد تا قیمت نفت امروز در معاملات ابتدایی هفته با افزایش مواجه شود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۳ سنت، معادل ۰.۳ درصد افزایش به ۴۹ دلار و ۴ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز ۱۰ سنت، معادل ۰.۲ درصد افزایش داشت و به ۴۶ دلارو ۶۴ سنت رسید. هر دو شاخص نفتی هفته گذشته عملکرد خوبی از خود نشان دادند.

تجار و تحلیلگران گفتند، افزایش قیمت ها نتیجه تقویت تقاضا و همچنین بروز نشانه هایی از کند شدن روند افزایش بی وقفه تولید نفت در آمریکا بوده است.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه او آندای سنگاپور گفت: کند شدن روند افزایش تعداد سکوها و کاهش میزان ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته احتمالا دلیل احساس مثبت ایجاد شده در بازار است.

موسسه ای ان زد هم در یادداشتی نوشت: کاهش قابل توجه میزان ذخایر نفتی آمریکا در هفته گذشته و گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که نشان می داد میزان تقاضا قوی تر از برآوردهای قبلی در حال افزایش و موجب تقویت بازار شده است. این در حالی است که افزایش بی رویه تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا نیز کند شده است.

آمارهای موسسه بیکر هاگز نشان داد که شرکت های حفاری آمریکا در هفته منتهی به ۱۴ جولای تنها ۲ سکو را اضافه کرده اند و کل سکوها به ۷۶۵ سکو رسیده است.

هرچند این تعداد سکو بالاترین رقم از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون است، اما روند این افزایش ها کند شده است. متوسط سکوهای اضافه شده در ۴ هفته گذشته به ۵ سکو رسیده که پایین ترین نرخ افزایش از نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون است.

در بازار آسیا نیز فعالیت های پالایشگاهی چین همچنان نشان دهنده رشد تقاضاست.