قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش‌های ۲ روز گذشته را حفظ کرد و ۱۰۷۷.۹۶ دلار در هر اونس معامله شد.

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، طلا افزایش‌های ۲ روز گذشته خود را که با کاهش ارزش دلار تقویت شده بود، امروز نیز حفظ کرد اگرچه کاهش قیمت نفت و بی ثباتی در مورد سرعت آتی افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.

در حالی‌ که قیمت‌ها به علت افزایش شدید دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در اواخر هفته گذشته تقویت شدند، اما از سرگیری خروج سرمایه در این هفته سرمایه‌گذاران را هوشیار کرد.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی پس از افزایش ۲.۵ درصدی در ۲ جلسه گذشته با اندکی تغییر ۱۰۷۷.۹۶ دلار معامله شد. قیمت طلا دیروز پس از انتشار آمار فدرال رزرو شیکاگو مبنی بر رشد اقتصادی کمتر از متوسط سرعت در ماه نوامبر که ارزش دلار را کاهش داد، بالا رفت.

جیمز استیل تحلیلگر بانک اچ‌اس‌بی‌سی در این‌باره گفت: «پس از یک رشته کاهش‌ها در ۲ سال گذشته افزایش تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا تاثیرگذار است اما بازار به ذخیره بیشتر احتیاج دارد.»

دارایی‌های گلدتراست بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان در روز جمعه نزدیک به ۱۹ تن برای نخستین بار در ۲ ماه گذشته افزایش یافت که این میزان بزرگ‌ترین میزان در ۴ سال اخیر به شمار می‌رود. این ذخایر در روز دوشنبه ۳ تن کاهش یافت.