بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از ایسنا

 

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات جان کری – وزیر خارجه آمریکا – مبنی بر اینکه ایران برای امضای توافق در نشست با ۱+۵ آمادگی نداشت، گفت: اینکه برخی بخواهند چرخشی در اخبار منتشر شده بدهند، اعتباری در آنها و اعتمادی در مذاکرات ایجاد نمی‌کند

 

 محمدجواد ظریف در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در برابر این پرسش که “چه اتفاقی می‌افتد که پس از نشست‌ها شاهد اظهاراتی خلاف آنچه اتفاق افتاده، هستیم؟” پاسخ داد: باید از خود آنها بپرسید که چرا این اتفاق می‌افتد.

 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، در برابر پرسش‌های متفاوت برای گروه های متفاوت یا حل کردن نگرانی دولت میزبان، گویا صحبت های متفاوتی از دیپلماتها سر می‌زند. البته اینکه آنها روش واحدی نداشته باشند، موجب خدشه‌دار شدن اعتماد به آنها می‌شود. صحبتهای ضد و نقیضی که برخی از آنها دارند، با واقعیات در صحنه متفاوت است.

 

وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: مردم در اخبار و اعلام مواضع از سوی برخی وزیران خارجه دیدند که کدام وزیران مشکل داشتند. اینکه برخی بخواهند چرخشی در اخبار ایجاد کنند، اعتباری در آن افراد و اعتمادی در مذاکرات ایجاد نمی‌کند.

ظریف درباره اظهار نگرانی کشورهای حوزه خلیج فارس نیز گفت: آن‌ها نگران نباشند؛ چراکه مذاکرات اخیر و پیش رو درباره حل مساله هسته‌یی ایران است نه رابطه با آمریکا.

 

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چه شد به یکباره وزرا ۱+۵ به ژنو آمدند؟ گفت: آن‌ها دیدند مذاکرات در حال جدی شدن و زمینه برای رسیدن به تفاهم فراهم شده است .

 

وی گفت: آن‌ها احساس کردند کار از دست‌شان رفته و وجودشان مورد نیاز است باید بیایند دیدگاه‌های متفاوت خود را مطرح کنند و به دنبال آن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد اگر مذاکره جدی شود، به مذاکره می‌پیوندد.

 

وی با اشاره به این‌که «تحریم‌هایی که علیه ایران صورت گرفته، از سوی آمریکاست» گفت: این تحریم‌ها یکطرفه و مخالف قراردادهای بین‌المللی بر ما تحمیل شده است.

 

وزیر امور خارجه با اشاره به این‌که «وزیر خارجه چین و روسیه روز آخر به مذاکره پیوستند» گفت: چین به این علت در مذاکره دیر رسید زیرا کمیته مرکزی حزبش جلسه داشت وگرنه زودتر به این مذاکرات می‌پیوست.

 

وی افزود: همه این‌ها نشان دهنده این بود که همگی احساس می‌کردند پیشرفت قابل توجهی فراهم شده و رسیدن به تفاهم نزدیک است و بنده فکر می‌کنم پیشرفت بسیار خوبی داشتیم اما ما به صورت جدی و با تاکید بر خواسته و دیدگاه حقوق حقه ایران سخن می‌گوییم.