بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از ایرنا

 

پاریس- ˈمحمدجواد ظریفˈ وزیر امور خارجه ایران که با هدف شرکت در ˈمجمع رهبرانˈ در یونسکو به فرانسه سفر کرده است، با اشاره به نشست پیش روی ژنو میان گروه ۵+۱ و ایران گفت: در حال محک زدن میزان جدیت دولت های غربی و نمایندگان شان برای دستیابی به یک راه حل مورد قبول طرفین هستیم.

 

ظریف، روز سه شنبه در پاریس افزود: نظر به گفت وگو های صورت گرفته اعم از سیاسی و همچنین مذاکرات کارشناسی هفته گذشته میان نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، انتظار ما این است که کشورهای عضو گروه مذاکره کننده غربی و به ویژه فرانسه با یک دیدگاه باز و آگاه در این دور از مذاکرات شرکت کنند.

 

وی ادامه داد: این بدین معناست که آنها با هدف دستیابی به راه حلی در این نشست حضور پیدا کنند که در این صورت می توانیم به صورت جدی به سمت حل بحران پیش برویم.

 

ظریف اظهار داشت: آنچه مسلم است، جلب اعتماد مردم ایران ضروری است و ایرانیان تاکنون به سیاست هایی که از طرف برخی از این دولت ها دنبال شده، کاملاً بی اعتمادند.

 

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: به همین جهت ما در حال امتحان میزان جدیت این دولت ها و نمایندگان شان در زمینه رسیدن به یک راه حلی مورد قبول طرفین هستیم و امیدواریم با توجه به اینکه سیاست های گذشته هیچ دستاوردی برای غرب و برای اعضای گروه مزبور به همراه نداشته است، شاهد حضور آگاه و مؤثر اعضا گروه در نشست ژنو باشیم.

 

ظریف، همچنین تحریم های وضع شده ناعادلانه و ظالمانه از سوی کشورهای غربی به دلیل فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان را یادآور شد وگفت: تحریم های وضع شده علاوه بر ایجاد مشکلات برای مردم ایران، باعث فرصت سوزی در زمینه های مختلفی برای کشورهای غربی وضع کننده آن نیز شده است.

 

رییس دستگاه دیپلماسی ایران، با بیان اینکه غرب امکان استفاده و رایزنی با یکی از مهم ترین و مؤثرترین بازیگران منطقه ای را از دست داده است، اظهار داشت: به ویژه آنکه حضور حماسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این آگاهی را برای این دولت ها ایجاد کرده که نیاز دارند با جمهوری اسلامی به طریق دیگری عمل کرده و از طریق تعامل وارد شوند؛ یعنی تعاملی سازنده و مبتنی بر احترام متقابل.

 

ظریف، با اشاره به دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ در ژنو گفت: گفت وگوها بسیار دشوار و شاهد فراز و نشیب های زیادی خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که ما مشکلات لاینحلی را پیش رو داریم؛ چرا که جمهوری اسلامی ایران سیاستش مبتنی بر عدم پیگیری سلاح هسته ای است.

 

وی ادامه داد: از نظر ما برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز بوده و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

 

ظریف، همچنین همکاری های مفید و سازنده طرف ایرانی در پرونده هسته ای کشورمان را مورد تأکید قرار داد و گفت: نکته مهم این است که ما از یک دیوار بی اعتمادی که بیشتر به دلیل سیاست کشورهای غربی ایجاد شده، چطور باید عبور کنیم و برای عبور از این وضع، کشورهای غربی نیازمند جلب اعتماد ایران هستند.

 

وی افزود: ما هر اقدامی را در جهت رفع نگرانی های احتمالی کشورها انجام می دهیم تا حقوق مردم ایران برای فناوری صلح آمیز هسته ای از جمله غنی سازی کاملاً مورد شناسایی و اجرا قرار گیرد.

 

وزیر امور خارجه ایران، استفاده مردم ایران از فواید و مزایای فناوری صلح آمیز هسته ای را حق آنان دانست و گفت: در تلاشیم تا مشکلات و تضییعاتی که به صورت غیرقانونی و ظالمانه به مردم ایران تحمیل شده است را از طریق توسعه و پیشرفت کشور مرتفع سازیم.