مجری فاز ١٩ پارس جنوبی گفت: پیش بینی می‌کنیم تا نیمه دوم بهمن ماه بتوانیم گاز ترش را وارد پالایشگاه کنیم.

750265

به گزارش راتین بورس به نقل از  نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی از آماده سازی خطوط لوله ارتباطی میان سکوهای این فاز و نیز تست و راه اندازی آن تا چند روز آینده خبر داد و گفت: با توجه به تکمیل واحدهای اول فرایندی در بخش پالایشگاهی، امکان ارسال ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز تولیدی این بخش از دریا به خشکی امکانپذیر می شود.

وی تصریح کرد: طی یک ماه اخیر عملیات اجرای خط لوله کنارگذر سکوی ۱۹C و SPD۱ به طور کامل و پس از انجام آزمایش‌های لازم با موفقیت به پایان رسید.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی از برنامه ریزی برای انتقال گاز شیرین از خشکی به دریا با خط لوله ٣٢ اینچ برای فشارافزایی تا ١٠ روز آینده خبر داد و گفت: به محض اطمینان بخش بودن انجام این عملیات، انتقال گاز ترش از سکوی SPD۲ به پالایشگاه آغاز می شود.

وی همچنین از اتمام عملیات اتصال واحد تزریق گاز تصفیه شده به شبکه سراسری خبر داد و افزود: هم اکنون این بخش نیز برای عرضه گاز شیرین سازی شده در فصل زمستان آماده است.

وی افزود: پیش بینی می‌کنیم تا نیمه دوم بهمن ماه بتوانیم گاز ترش را وارد پالایشگاه کنیم که بر این اساس مقدمات تصفیه و شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه انجام شده است.

مسعودی ادامه داد: همچنین روز چهارشنبه ٣٠ دیماه عملیات راه اندازی کمپرسور واحد چهار یونیت ١٠۶ (تزریق گاز به شبکه سراسری)‌ آغاز شد.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ما سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) به رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.