بازار ارز وسکه داخلی همچنان تحت تأثیر اخبار و مذاکرات سیاسی که در جریان است، هر روز منتظر رسیدن خبری جدید و آماده تغییر مسیر است.
 

 پس از نوسان های شدید اول هفته، دو روزی است که بازار کم نوسان در انتظار نتایج حاصل از نشست ها پیگیری می شود. دیدار ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک در حالی بود که مقرر شد مذاکرات ایران و ۱+۵ هفته آینده در ژنو در سطح وزرای خارجه برگزار شود.

 

از سوی دیگر سفر رئیس جمهور به نیویورک برای حضور در سازمان ملل و جو مثبت آن معامله گران را امیدوار به نتایج مثبت حاصل از نشست ها کرده تا در نتیجه با کاهش تحریم ها و بهبود وضعیت اقتصادی بار دیگر روند کاهش قیمت ها ادامه داشته باشد.

 

در عین حال برخی از کارشناسان معتقدند کاهش های فعلی قیمت ها تحت تأثیر اخبار سیاسی بوده و پس از آرام گرفتن فضای سیاسی بازار بار دیگر به قیمت های پیشین باز گردد و با در نظر گرفتن نرخ تورم فعلی دلار ۳ هزار تومانی قابل قبول است.

 

با این وجود اخبار سیاسی مثبت و پیش بینی ها به ادامه روند آن باعث شد تا مقاومت سه هزار تومانی دلار شکسته شود و برخی از خریداران با پیش بینی بازگشت دلار قیمت های پیشین خریدار باشند تا دلار با جبران ریزش های آغاز هفته بار دیگر تا مدار ۲۹۲۵ تومانی بازگردد.

 

بازگشت ۱۰ تومانی در بازار ارز در حالی است که سکه امامی بدون تغییر نسبت به روز گذشته در مدار ۹۳۰ هزار تومانی خرید و فروش می شد و حرکت مثبت اونس جهانی نتوانست محرک کافی برای رشد قیمت ها را به بازار داخلی تزریق کند، اما در بازار آتی پیش بینی معامله گران تا حدودی مثبت بود و سررسیدها با نوسان حدود مثبت یک درصدی پیگیری شدند و در نهایت پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل دی ماه به ۹۸۳ هزار تومان رسید.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه اونس جهانی باحمایت اندک خریداران در بازارهای چین با روند نزولی آغاز شد اما در ادامه با از سرگرفته شدن نگرانی ها از احتمال توقف محرک های مالی فدرال رزرو تا پایان سال جاری باردیگر به مدار صعودی بازگشت.

 

در ساعات اولیه بازار طلای جهانی افت یک درصدی را ثبت کرده بود تا از روز جمعه تا کنون نزول بیش از ۴ درصدی را در کارنامه هفتگی خود داشته باشد. اما در ادامه با بازگشت حدود ۰.۵ درصدی به مدار ۱۳۲۵ دلار و ۱۸ سنتی رسید .

 

با وجود اعلام ادامه محرک های مالی برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است در نشست ماه اکتبر، فدرال رزرو به توقف محرک های مالی رأی دهد. نظرسنجی خبرگزاری رویترز حاکی از آن است که ۴۲ نفر از ۶۱ اقتصاددان شرکت کننده پیش بینی کرده اند فدرال رزرو تا ماه دسامبر برنامه محرک های مالی را متوقف می کند که با توجه به وضعیت نه چندان مساعد اقتصادی در ماه های اخیر این تصمیم گیری به ماه دسامبر موکول شده است.

 

منبع: بورس نیوز