ارزش معاملات امروز، به سختی از مرز ۳۲ میلیارد تومان گذشت! حجم معاملات بسیار اندک بود و بیشترین حجم معاملات بورس، در نماد وپاسار با کمتر از ۷ میلیون سهم صورت گرفت و در فرابورس نیز در نماد وزمین، کمی بیشتر از ۱۰ میلیون سهم مبادله شد و حجم معاملات سایر نمادهای فرابورسی حتی به ۲ میلیون سهم هم نرسید! شاخص کل نیز امروز افت ۲۴ واحدی را برای خود رقم زد.

 

در بازارهای جهانی

 

نفت در بازارهای جهانی همچنان با کاهش روبه رو است و امروز به پایین ترین حد خود در ۶ ماه گذشته رسیده است و این در حالی است که دیروز به پایین ترین مقدار خود در سال ۲۰۱۲ رسیده بود. نفت در بازارهای آمریکا با ۱.۷۷ درصد تغییرات منفی نسبت به دیروز در محدوده ۹۲.۳۱ دلار برای هر بشکه معامله می شود. آتی وست تگزاس اینترمدیت نیز با ۲ درصد کاهش در حال سپری کردن چهارمین روز نزولی خود است. این در حالی است که آمریکا اعلام کرده است موجودی ذخایرش در هفته پیش ۶.۶ میلیون بشکه افزایش داشته است.

 

در حدود نیمی (۴۵ درصد) از شرکت های چینی که تا به حال گزارشات مربوط به صورت های مالی خود را منتشر کرده اند، انتظارات سهامدارن و فعالان بازار را کمتر از حد برآورد نموده اند و حتی بعضاً زیان ده نیز بوده اند. انتشار این اطلاعات اقتصادی در کنار مشکلات مربوط به کشور یونان ، نمای بازارهای آسیایی را زشت تر از پیش ساخته و موجی از رنگ قرمز را بر شاخص های این قاره روان نموده است، دقایقی پیش بازار توکیو با ۱۰۰ واحد کاهش نسبت به روز قبل بسته شدند.

 

در بورس داخلی

 

طی معاملات امروز، سهامداران در ۱۳ هزار و ۸۷۵ بار معامله، ۱۲۸ میلیون و ۶۶ هزار و ۴۳۸ سهم و حق تقدم را به ارزش ۳۲۳ میلیارد و ۸۳۹ میلیون ریال مبادله کردند. معاملات بازار امروز باعث شد تا شاخص با افت ۲۴ واحدی رو به رو شود و به رقم ۲۶ هزار و ۶۵۲ واحد برسد و ارزش بازار سهام به یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسید.

امیدواری به مثبت بودن مذاکرات پیش‌رو موجب مثبت شدن گروه حمل و نقل در معاملات امروز شد. حکشتی که تا اواسط بازار صف فروش داشت با صف خرید به کار خود پایان داد. آستانه بالای قیمت این سهم در روز شنبه ۱۳۲۳ ریال خواهد بود که از آستانه بالای امروز کمتر است. حتاید، حفارس و حپترو هم بازار را با صف خرید به پایان بردند.

 

در گروه فلزات، فخوز که در ابتدای بازار منفی بود با رشد قیمت و صف خرید مواجه شد. این سهم که سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی نفت را به عنوان خریدار در کنار خود می‌بیند، قابلیت تعدیل سود خوبی را برای سال‌جاری دارد. فایرا و فاسمین هم از نمادهای مثبت بازار امروز بودند.همچنین شرکت فولاد کاویان در پایان سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ معادل سه هزار و ۴۸۲ میلیارد و ۶۳۱ میلیون ریال درآمد حاصل از فروش داشت و براین اساس میزان ۴۷ ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفته شد وشرکت فولاد خراسان در پایان سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ با کسب یک هزار و ۵۹۵ میلیارد و ۹۴۲ میلیون ریال سود خالص معادل ۷۹۸ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد. در نماد معاملاتی فخوز، شنیده ها حکایت از برگزای افزایش سرمایه ۱۳۵ درصدی فخوز در ۲ماه آینده و احتمالا با برگزاری مجمع عادی شرکت مقارن خواهد شد .

 

این در حالی است که شمش فولاد خوزستان در این مدت همگام با افت قیمت ارز افت قابل توجهی را تجربه نموده اسیت و به زیر ۱۰۰۰تومان رسیده است البته برخی از قیمت های ۹۰۰-۹۴۰ تومان در ماه های آتی در بورس کالا یاد میکنند که بازهم تعدیل را برای فخوزی به همراه خواهد داشت که ۸۰۰ تومان را به عنوان قیمت شمش خود در بودجه ۹۱ اعلام نموده است .

 

در گروه پتروشیمی نیز با توجه به افت قیمت نفت و افت ارز که البته بازهم شاهد رشد مجدد آن دیدروئز در بازار بودیم که بال انتظار مصوبه ای جدید در این گروه بازهم بارقه امبد رادر میان طرفداران این گروه پر پتانسیل زنده نمود. دراین مصوبه آمده است که قیمت گاز طبیعی برای خوراک واحدهای صنعتی- پالایشی و پتروشیمی به ازاء هر مترمکعب برای مدت ۱۰ سال پس از تصویب این قانون حداقل ده (۱۰درصد) زیر میانگین قیمت خوراک تحویلی کشورهای منطقه خلیج فارس (د رحال حتضر قیمت خوراک گاز د رکشور های منطقه بین ۳۵تا۷۰تومان میباشد) به واحدهای صنعتی- پالایشی و مجتمع های میانی و بینابینی واحدهای پتروشیمی تعیین گردید. این مصوبه با توجه به آنکه بیشتر واحدهای پتروشیمی ما در بوری از خوراک گاز استفاده میکنند و در آستانه فازدوم هدفمندی خبر مثبت و تاثیر گذاری ارزیابی میشود.

 

گروه خودرویی همچنان روند منفی را ادامه می‌دهد. زامیاد که مشمول گره معاملاتی بود با افت ۱۰ درصدی به کمتر از قیمت اسمی رسید.

شفاف‌سازی ونیکی که در آن اعلام شده اتفاق خاصی در پرتفوی شرکت رخ نداده منجر به از بین رفتن صف خرید آن نشد.

گروه سیمانی امروز به طور کامل مثبت بودند و بیشتر سهم‌های این گروه در آستانه بالای قیمتی خود معامله ‌شدند.

از چهارگوشه بازار

 

مدیرعامل همراه اول از برنامه انتقال نماد این شرکت از فرابورس به بورس خبر داد. وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار طی نشستی مطبوعاتی با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت فرابورسی گفت: در جریان برگزاری مجمع امسال، زمینه افزایش سرمایه با انتقال مازاد قانونی به سود انباشته فراهم شده و در حال تهیه گزارش توجیهی و نظر حسابرس هستیم تا در کوتاه‌ترین زمان اقدام به اعمال افزایش سرمایه یکصد درصدی و تبدیل شدن به شرکتی ۴۰۰ میلیارد تومانی کنیم.

 

محمد امینی، مدیر مالی شرکت بالاست در خصوص افزایش سرمایه در سال ۹۱ گفت: «بالاست» تا زمانی که یک شرکت دولتی است اجازه افزایش سرمایه را ندارد و فقط در صورت دریافت مجوز از سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند افزایش سرمایه دهد. وی ادامه داد: از سال ۸۳ شرکت تقاضای افزایش سرمایه را ارائه کرد. حتی گزارش افزایش سرمایه را نیز به حسابرس خود داد، اما اعلام شد به دلیل اینکه بالاست در حال واگذاری است نمی‌تواند افزایش سرمایه دهد. این مقام مسوول گفت: روز گذشته در سایت سازمان خصوصی‌ خبر تصویب واگذاری سهام مدیریتی راه‌آهن در بالاست از طریق فرابورس منتشر شد که در صورت واگذاری دیگر منعی برای افزایش سرمایه شرکت وجود ندارد.

 

 

شرکت معدنی املاح ایران در عملکرد ۱۲ ماه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ مبلغ یک‌هزار و ۷۶۵ ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. این رقم نسبت به دوره مشابه سال مالی ۸۹ با کاهش چهار درصدی مواجه است. فروش «شاملا» برای سال مالی ۹۰ با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال ۸۹ بیش از ۳۷۱ میلیارد ریال اعلام شده است.

 

شرکت ذغالسنگ نگین طبس طی سال مالی قبل مبلغ یک‌هزار و ۵۶۱ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرد. این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ معادل ۱۵۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.فروش «کطبس» برای سال مالی گذشته بیش از ۱۲۸ میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به سال مالی ۸۹ از افزایش ۳۲ درصدی برخوردار است.

 

با برگزاری مجمع سالانه بیمه پارسیان، مقرر شد، برای این شرکت ۱۱۰ میلیارد تومانی به ازای هر سهم ۴۰ تومان سود توزیع شود.

 

قیمت طلا در پی بن بست سیاسی و اقتصادی یونان، برای چهارمین روز متوالی سقوط کرد. هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۵۳۷ دلار قیمت دارد. در بازار آزاد تهران هر قطعه سکه طلای طرح جدید ۶۳۸ هزار تومان و طرح قدیم ۶۵۰ هزار تومان معامله می شود. در بازار معاملات آتی، سکه تحویل خرداد ۶۲۹ هزار تومان معامله می شوند. سکه های تیرماه و مرداد ۹۱ نیز به ترتیب قیمت های ۶۴۵ و ۶۶۱هزار تومان در حال معامله هستند و همچنین سکه تحویل شهریور با قیمت ۶۷۴ هزار تومان در بازار معامله می گردد.

 

دلار امروز در بازار آزاد تهران ۱۶۶۰ تومان و یورو ۲۱۷۰ تومان قیمت دارد. پوند نیز ۲۶۷۰ تومان معامله می شود.