در حالی که ایران به مشتریان آسیایی اعلام کرده صادرات میعانات گازی را در ماه اکتبر کاهش خواهد داد که منابع آگاه دلیل آن را قطع واردات شرکت‌های چینی اعلام می‌کنند،کاهش صادرات ایران قیمت گاز قطر را ۷۰ سنت افزایش داد.

خبرگزاری فارس: قطع واردات چین عامل کاهش صادرات میعانات گازی ایران/ کام قطری‌ها شیرین شد

به گزارش راتین بورس به نقل از فارس به نقل از رویترز، ۶ منبع آگاه صنعتی اعلام کردند: شرکت ملی نفت ایران به مشتریان آسیایی خود اعلام کرده است که به دلیل تعمیرات و نگهداری در میدان گاز پارس جنوبی، صادرات میعانات گازی را در ماه اکتبر کاهش خواهد داد.

یکی از این منابع اعلام کرد: شرکت ملی نفت ایران صادرات میعانات گازی را حداقل یک میلیون بشکه در آن ماه کاهش می‌دهد. ایران معمولاً ماهانه ۱۵ میلیون بشکه میعانات گازی از میدان گاز پارس جنوبی صادر می‌کند.

دومین منبع آگاه گفته است،‌ کاهش صادرات میعانات گازی ایران در ماه اکتبر به دلیل اینکه شرکت چینی «یونیپک» به دنبال قطع واردات خود از ایران است اتفاق خواهد افتاد. پیش از این بزرگترین پالایشگاه آسیا «سینوپک» نیز وارداتش را در تابستان از ایران قطع کرد و دلیل آن را محدودیت‌های محیطی در بندر چین مطرح کرد.

سومین منبع آگاه معتقد است، تقاضا برای میعانات گازی ایران به دلیل ادامه فعالیت‌های آزمایشی در یکی از بخش‌های پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بندرعباس رو به افزایش است یعنی تقاضا در داخل می‌تواند دلیل کاهش صادرات باشد.

بر اساس این گزارش افزایش تقاضا در چین از یک سو و کاهش عرضه ایران از سوی دیگر باعث شده ارزش میعانات گازی قطر افزایش یابد به طوری که میعانات گازی سولفور پایین قطر (LSG) در ماه نوامبر حدود ۷۰ سنت نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت.

میعانات گازی یک نوع نفت فوق سبک است که عمدتاً برای تولید نفتا از آن استفاده می‌شود.