بررسی ها حاکی از آن است که چندین مولفه اقتصادی وجود دارد که می تواند پیش بینی رشد شاخص بورس را قوت بخشد. در این زمینه خوشبینی به رشد قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی ، رشد نرخ دلار در بازار داخلی و انتشار گزارش های ۶ ماهه شرکت ها از مواردیست که بعنوان اهرم رشد بورس مطرح است.

بورس تهران این روزها در حالی به فعالیت خود ادامه می دهد که شاخص کل از مرز ۹۵ واحد گذشته است. با رشد ۱۰.۵  درصدی بورس از ابتدای سال ، این بازار در میان بازارهای رقیب بیشترین رشد را به ثبت رسانده است. با این حال بررسی مولفه های اثرگذاری نظیر قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، نوسانات نرخ ارز و انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه شرکت ها از مواردیست که تداوم خوشبینی به رشد را میان بسیاری از کارشناسان به همراه دارد.

به گزارش راتین بورس به نقل از سنا، بررسی مولفه های سیستماتیک و غیرسیستماتیک اثرگذار بر روند بازار سهام طی یکسال گذشته حاکی از اثرگذاری عوامل بین المللی و داخلی بر این بازار است. در این میان شاید مهم ترین و اثرگذارترین عامل بر  شاخص کل، مربوط به روند قیمتی کالاهای پایه در بازارهای جهانی است.

اهرم پرقدرت جهانی برای بورس تهران

کامودیتی ها که از اواسط تابستان سال گذشته روند صعودی را آغاز کردند، توانستند صنایع کالامحور را تحت تاثیر قرار دهند. در همین راستا سه فلز مهم این بازار نیز رشد های قابل توجهی داشتند. مس که در ابتدای مرداد سال گذشته در محدوده ۴هزارو ۹۵۶ دلار بود با ۲۹ درصد رشد به ۶هزارو ۴۰۵ دلار (آخرین روز تابستان) رسید، روی نیز با ۳۷.۵ درصد رشد در سی و یک شهریور سال جاری به ۳ هزارو و ۱۱۳ دلار رسید و همچنین آلومینیوم با ۳۲ درصد رشد در بازه زمانی مزبور ۲ هزار و ۲۳۷ دلار معامله شد. برهمین اساس صنایعی چون فلزات اساسی و کانه های فلزی مورد توجه سهامداران قرار گرفته و توانستند با جذابیت قابل توجه میان معامله گران روند صعودی در پیش بگیرند. همچنین از آنجاییکه ارزش بازار این گروه ها در بورس قابل توجه است، رشد نمادهای مزبور اهرمی برای رشد شاخص کل شد. حال با وجود اینکه این روزها شاخص کل در محدوده ۸۵ هزار واحد قرار دارد شواهد حاکی از احتمال تداوم رشد قیمت کامودیتی ها در بازار های جهانی است. موضوعی که می تواند تداوم رشد صنایع کالا محور بورسی را به همراه داشته باشد. مهمترین رخداد کامودیتی ها ، در پیش بودن کنگره خلق چین است که از ۱۸ اکتبر به مدت یک هفته برگزار می شود و در آن سیاست های چین برای سال های آتی ترسیم می شود. همواره با نزدیک شدن به برگزاری کنگره چین شاهد حمایت از بورس و بازارهای سرمایه ای توسط این کشور هستیم، از این رو این ابهام برای فعالان اقتصادی وجود دارد که با پایان یافتن کنگره ، ورود به فصل سرمای چینی ها و کاهش مصرف و تقاضا، رفته رفته بازار جهانی با رکود نسبی ۲-۳ ماهه مواجه کند. با این وجود انتشار آمارهای مثبت تجارت خارجی چینی ها و کاهش سطح ذخائر کامودیتی ها از دلایلی است که می تواند اثر رکود را در بازه کوتاه مدت قرار دهد و بار دیگر به رشد قیمتی این کالاها منجر شود.

نگاه صعودی معامله گران به آینده دلار

مولفه دیگری که می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد روند نرخ ارز است. دلار که از ابتدای سال جاری حدود ۷.۳ درصد رشد قیمتی داشته ، توانست صنایع صادرات محور بورس را تحت تاثیر قرار دارد. با وجود اینکه افزایش نرخ این ارز مهم بین المللی می تواند برای صنایع واردات محور تا حدی تهدید به شمار رود ، اما با توجه به حجم بالای ارزش بازار صنایع صادرات محور بخصوص محصولات شیمیایی می توان انتظار داشت تداوم این رشد به سود بازار سهام باشد. در مجموع در خصوص تاثیرپذیری معاملات بورس از نوسانات نرخ دلار باید گفت بسیاری از شرکت های بورس تحت تاثیر کالاهای جهانی هستند و بسیاری از هلدینگ‌ها در زیرمجموعه خود از کاهش و یا افزایش دلار تاثیر می‌پذیرند، بر این اساس شرکت هایی که مواد اولیه آنها از خارج از کشور تامین می‌شود و یا وابستگی نرخ مواد اولیه آنها به کالاهای جهانی بیشتر است، افزایش نرخ دلار به رشد هزینه‌های آنها منجر می‌شود و در مقابل شرکتهای صادرات محور از افزایش نرخ دلار منتفع می‌شوند. از سوی دیگر زمانی که نرخ دلار افزایش پیدا کند قیمت تمام شده محصولات مشابه داخلی ارزان‌تر خواهد بود که این موضوع تا حدودی می‌تواند به رونق کسب و کار این دسته از شرکتها و صنایع منجر شود و در پی آن انتظار تعدیلات نرخ و مقدار فروش آنها دور از انتظار نخواهد بود و از این نظر هم می‌تواند تاثیر افزایش نرخ دلار بر شرکتها، صنایع و در پی آن بازار سرمایه را بررسی کرد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دلار در نیمه دوم سال از اقبال بیشتری برای رشد برخوردار است. با توجه به اینکه به طور سنتی با نزدیک شدن به ژانویه (بهمن ماه) تقاضای ارز افزایش پیدا می کند ، این انتظار وجود دارد شاهد تداوم رشد دلار باشیم. از سوی دیگر عزم بانک مرکزی در جهت اجرای سیاست تک نرخی شدن ارز موضوع مهم دیگری است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. موضوعی که می تواند منجر به افزایش نرخ ارز در بازار شود.

کیفیت مطلوب گزارش های بورسی

اما موضوع سوم در خصوص انتشار گزارش فعالیت ۶ ماهه ابتدای سال شرکت هاست. بسیاری از صنایع بورسی طی مدت مزبور توانستند فعالیت مطلوبی داشته باشند و عمده وعده های خود را محقق سازند. این موضوع در خصوص گروه های معدنی – فلزی به طور خاص جلوه می کند، اگرچه بسیاری از صنایع بورسی توانستند بیش از پیش بینی های اولیه خود حرکت کنند، اما صنایع معدنی – فلزی در تابستان امسال همگام با کامودیتی ها روند درخشانی را به ثبت رساندند. این موضوع نگرش مثبتی را در خصوص گزارش های ۶ ماهه به وجود آورده است که این موضوع نیز می تواند دلیلی برای روند رو به رشد بورس باشد.