در حالی که قیمت طلا در بازارهای بین المللی در مقایسه با ۲ ماه قبل کاهش نسبی داشته ولی تحلیلگران موسسه کاپیتال اکونومیکس بر این باورند که قیمت طلا هنوز واقعی نشده است.

به گزارش راتین بورس به نقل از سایت طلا ، سیمونا گامبارینی تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری کاپیتال اکونومیکس در سخنانی تاکید کرد: اکثر شاخص ها نشان می دهد که قیمت طلا فراتر از حد واقعی آن است.

بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: پیش بینی می شود قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به کمتر از ۱۲۴۰ دلار کاهش یابد و سپس با افت بیشتری روبرو شده و به ۱۲۰۰ دلار در هر اونس برسد.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی گفت: به نظر من دو عامل اساسی و مهم برای کاهش بیشتر قیمت طلا وجود دارد، نخست رویکرد و چشم انداز مربوط به سیاست های سختگیرانه پولی فدرال رزرو آمریکا و دوم عدم وجود تنش های سیاسی واقعی در عرصه بین المللی.

وی در ادامه اظهار داشت: فدرال رزرو آمریکا یک بار دیگر تا پایان سال جاری نرخ بهره را افزایش خواهد داد و در سال آینده نیز ۴ بار دیگر نرخ بهره را افزایش می دهد.

این در شرایطی است که اکثر نظرسنجی های انجام شده از کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که فدرال رزرو در سال آینده ۳ بار نرخ بهره را افزایش می دهد.

گامبارینی افزود: انتخاب جرومی پاول به عنوان رئیس جدید فدرال رزرو آمریکا نیز چشم انداز ناامید کننده درباره قیمت جهانی طلا را تغییر نخواهد داد.

قیمت طلا که پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا تا ۱۱۲۷ دلار در هر اونس کاهش یافت، از ابتدای امسال تاکنون روندی صعودی داشته است. کاهش ارزش دلار و تشدید تنش های سیاسی دو عامل اصلی برای تقویت قیمت جهانی طلا بوده است.

فدرال رزرو آمریکا از ابتدای امسال تاکنون ۲ بار نرخ بهره را افزایش داده است.

این تحلیلگر اقتصادی افزود: بر اساس رابطه تاریخی بین نرخ بهره آمریکا و قیمت طلا به این نتیجه رسیده ام که قیمت طلا در شرایط کنونی ظاهرا فراتر از حد واقعی است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار سیاست های پولی بانک های مرکزی بزرگ جهان و تنش های سیاسی در عرصه بین المللی قرار خواهد داشت.

به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت.